Reklama

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

Doczekałem beatyfikacji ks. Popiełuszki

Szanowna Redakcjo Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie!
Przepraszam, że ośmielam się i przesyłam moje myśli sprzed 25 lat, kiedy to mocno związany z działalnością dziś już błogosławionego Męczennika ks. Jerzego, a następnie bolejąc nad okrutnym Jego prześladowaniem i w końcu dokonanym na ks. Jerzym morderstwie, napisałem dla swego użytku Litanię i rozważania do Męczennika ks. Jerzego. Do tej pory znali ją tylko członkowie mojej rodziny. Dziś postanowiłem podzielić się nią z kimś i wybrałem Waszą Redakcję. Jeśli zechcecie Państwo ją wykorzystać, to proszę bardzo.
Za błędy przepraszam, ukończyłem tylko siedem klas szkoły podstawowej w 1939 r. Po wyzwoleniu nie było mi dane kształcić się. Siedmioro dzieci, trzeba było iść do pracy i pomóc ojcu w utrzymaniu rodziny, byłem najstarszy. Dziś mam 84 lata.

PS Co pragnieniem moim było - tego doczekałem się, za co Panu Bogu serdecznie dziękuję.
Szczęść Boże,

Reklama

Zdzisław z Oświęcimia-Brzezinki

Moja modlitwa za wstawiennictwem Męczennika Księdza Jerzego

Męczenniku Księże Jerzy, Orędowniku ludzi pracy, Kapelanie załóg robotniczych walczących o sprawiedliwość, wolność i prawdę.
Głosiłeś nam prawdę Ewangelii, prawdę Chrystusową. Z apostolską gorliwością głosiłeś miłość do braci Polaków - tych, którzy o wolność i sprawiedliwość walczą na wolności, i tych, którzy walcząc o to, są więzieni i prześladowani. Uczyłeś nas kochać bliźniego i Ojczyznę. Budziłeś w naszych sercach miłość bliźniego, wskazywałeś drogę do rozszerzenia tej miłości, za co zginąłeś tak okrutną, męczeńską śmiercią.
Uproś nam u Boga moc i siłę oraz cierpliwość w walce o prawdę. Uproś nam u Pana naszego łaskę, abyśmy umieli tak jak Ty, Męczenniku Księże Jerzy, z apostolską cierpliwością i gorliwością nieść prawdę Krzyża Świętego, prawdę Ewangelii wśród naszych braci robotników. Uproś nam u Boga pomoc w poznawaniu prawdy. Abyśmy za Twoim wstawiennictwem byli narodem wolnym od wszelkiego zła. Zaś zjednoczeni z Bogiem, byli zjednoczeni w głoszeniu miłości i prawdy, otrzymując równość, wolność i pokój w Ojczyźnie. Amen.

Oświęcim-Brzezinka, 3 listopada 1985 r., w 1. rocznicę pogrzebu Męczennika ks. Jerzego Popiełuszki

Oczekujemy na listy pod adresem:
„Niedziela”, ul. 3 Maja 12
42-200 Częstochowa.
Na kopercie należy napisać: „Listy”
redakcja@niedziela.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Dziennik Gazeta Prawna": Picie w ciąży ma być przestępstwem

2020-07-02 07:27

[ TEMATY ]

alkohol

©Jakub Jirsk - stock.adobe.com

Rzecznik praw dziecka chce, aby w ramach ochrony dziecka poczętego odpowiedzialność karną ponosiła pijąca alkohol przyszła matka – informuje czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak pisze "DGP", taki pomysł Mikołaj Pawlak przedstawił, prezentując raport ze swojej działalności. Znalazł się w nim następujący fragment:

"Niepokojący jest wysoki odsetek kobiet spożywających alkohol w trakcie ciąży. Może prowadzić to do występowania nieprawidłowości neurobehawioralnych oraz innych trwałych uszkodzeń organizmu dziecka. Należy podjąć działania edukacyjne, profilaktyczne i prawne, by pomóc dziecku i matce, w szczególności wprowadzić ochronę prawnokarną dziecka poczętego i odpowiedzialność karną matki spożywającej alkohol w trakcie ciąży" – czytamy w "DGP".

Według dziennika pomysł ma poparcie w PiS. Opozycja nie zostawia na nim suchej nitki.

"DGP" informuje, że Marek Ast (PiS) z sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka przekonuje, że dla jego partii ochrona życia dziecka poczętego jest szczególnie ważna.

"Dlatego konkretne zmiany ustawowe powinny stać się przedmiotem głębokiej refleksji" – mówi. Jego zdaniem przekaz o szkodliwości picia w ciąży jest obecny w społeczeństwie. Nie można więc dłużej zasłaniać się niewiedzą.

"To jak z kierowcami, którzy doskonale wiedzą, że prowadzenie pod wpływem alkoholu jest karane. Mimo to część się na to decyduje. Sankcje karne dla matek nie powinny budzić kontrowersji i sprzeciwu. Dyskusji wymaga ich wysokość i sposób, w jaki następowałoby ściganie przestępstwa. Bezapelacyjnie jednak powinien być to czyn zabroniony" – dodaje. (PAP)

aop/ joz/

CZYTAJ DALEJ

Kościół to nie biznes, ale nie ma zgody na niegospodarność

2020-07-02 20:06

[ TEMATY ]

Kościół

pieniądze

biznes

Vatican News

Kościół to nie biznes, ale to nie usprawiedliwia naszej niegospodarności, a tym bardziej korupcji – uważa kard. George Pell, były szef Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej, który zajmował się reformą finansów watykańskich. „Pamiętajmy, że Jezus bardziej od hipokryzji potępiał tylko miłość bogactw. Jedynie na sprzedawców i bankierów użył bicza” – zaznaczył hierarcha.

Jako świadkowie Chrystusa powinniśmy być tym bardziej przejrzyści, uczciwi i skuteczni. „Żeby przedsięwzięcia Kościelne działały potrzebujemy ludzi świętych o dużym zapale, ale równie ważna jest wizja i umiejętność wcielania jej w życie, korzystania z finansów i niezbędnych narzędzi” – powiedział purpurat.

Kobiety, monety i fiolety – to w zabawny sposób ujęte trzy pokusy, które trapią duchownych.
Zdaniem kard. Pella to „monety” powinny znaleźć się na pierwszym miejscu tej listy. „Byłem zdumiony, gdy wkrótce po przybyciu do Rzymu dowiedziałem się, że Matka Teresa z Kalkuty powiedziała, iż dla duchowieństwa istnieją dwa wielkie wyzwania: jedno dotyczy seksualności, a drugie pieniędzy” – wspomina kard. Pell.
„Uważała, że niebezpieczeństwa związane z pieniędzmi są większe i silniejsze niż te związane z seksualnością”.

Kard. Pell został mianowany przez Papieża Franciszka w 2014 roku na pierwszego prefekta Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej, któremu powierzono nadzorowanie i reformowanie finansów Watykanu. W 2017 wrócił on do rodzinnej Australii, aby stawić czoła zarzutom wykorzystywania seksualnego. Po długotrwałej batalii prawnej, w wyniku której George Pell spędził ponad rok w więzieniu, kardynał został w kwietniu tego roku uniewinniony przez Australijski Sąd Najwyższy ze wszystkich postawionych mu zarzutów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję