Reklama

Żółta plamka groźna dla oka

Niedziela Ogólnopolska 45/2010, str. 37

Magdalena Niebudek/Niedziela

Oto jesteśmy świadkami istotnych zmian w systemie refundacji leków zaproponowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Jeden lek w formie iniekcji ratujący resztki wzroku dotychczas kosztował ok. 5000 zł. Obecnie jest udostępniony bezpłatnie. To niezwykle ważna decyzja Ministerstwa Zdrowia, zważywszy że słabowidzący pacjent musi poddać się kilkakrotnie iniekcji, a więc mało kto dotychczas mógł sobie pozwolić na tak znaczący wydatek.

Jeden z przypadków

Stefania - moja znajoma (60 lat), do niedawna bardzo czynna zawodowo i towarzysko, z dużym poczuciem humoru, nagle poczuła się zepchnięta na margines. Dopadła ją bowiem choroba wzroku, zwana zwyrodnieniem plamki żółtej (w skrócie AMD). Z trudem rozpoznawała znajome twarze, spostrzegała zdeformowane obrazy, np. samochodu czy budynku, w polu widzenia pokazywały się mroczki. Miała kłopoty z rozróżnieniem kolorów. Wreszcie, gdy dowiedziała się, że ten jedyny lek będzie mogła otrzymać bezpłatnie (w ramach refundacji), dawno niewidziany uśmiech pojawił się znów na jej twarzy. Ma nadzieję na uratowanie tego najważniejszego organu. Przecież - jak stwierdza Stefania, w życiu nie ma nic gorszego niż brak widzenia.

Co znaczy AMD?

O tym, czym jest plamka żółta, informuje Małgorzata Pacholec - prezes Stowarzyszenia AMD przy Polskim Związku Niewidomych. „Jest to niewielkich rozmiarów punkt umiejscowiony na siatkówce oka, będący jednocześnie skupiskiem czopków - światłoczułych receptorów siatkówki. AMD znaczy Age-related Macular Degeneration, czyli choroba związana jest z wiekiem i oznacza zwyrodnienie zapalne plamki żółtej. To najczęstsza przyczyna całkowitej utraty wzroku u starszych ludzi. Przewiduje się, że co piąta osoba po ukończeniu 50. roku życia zachoruje na AMD”.
Ale - ważne jest tu to słowo. Bo wspomniana choroba występuje w dwóch wersjach - może mieć postać suchą, i wówczas w leczeniu ważna jest wczesna diagnostyka. Można samemu kontrolować stan wzroku testem Amslera. Jest to proste, nieinwazyjne i powtarzalne badanie, pozwalające na wczesne wykrycie zaburzeń funkcji plamki.
Jednak gdy choroba przybierze postać wysiękową, trzeba zastosować iniekcje do ciała szklistego, czyli do gałki ocznej. Wykonuje się ten zabieg kilkakrotnie w odstępach miesięcznych, używając nowego skutecznego leku o nazwie Lucentis. Cała procedura odbywa się w warunkach szpitalnych (też jest bezpłatna). Najważniejszy jest efekt. Okazuje się, że u ok. 90 proc. pacjentów zahamowało się pogarszanie widzenia, a poprawę widzenia stwierdzono u 40 proc. chorych. I to cieszy. Ważna informacja - do lekarza zgłaszają się pacjenci z uszkodzonym jednym okiem, ale choroba ma tę właściwość, że szybko obejmuje i drugie oko.
W Polsce choroba dotyka głównie starszych ludzi. Można spodziewać się, że w naszym starzejącym się społeczeństwie co piąta osoba po pięćdziesiątce będzie miała poważny problem ze wzrokiem. Jak przewidują okuliści, obejmie ona coraz młodsze roczniki.

Reklama

Co sprzyja zwyrodnieniu plamki żółtej?

Znaczącą rolę odgrywają tu uwarunkowania genetyczne. Wspomniana pani prezes Małgorzata Pacholec na moje pytanie, jak to jest na przykładzie jej rodziny, odpowiedziała, że ma dwoje dzieci i małego wnuka, ale na szczęście nikt po niej nie odziedziczył tego groźnego przekazu. Z badań wynika, że częściej chorują kobiety, które zazwyczaj lekceważą pierwsze niepokojące sygnały. AMD sprzyjają takie choroby, jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, choroba wieńcowa. Palenie papierosów i nadużywanie alkoholu przyspieszają procesy niszczące wzrok. I ciekawostka - według naukowców, częściej chorują osoby o jasnych niebieskich tęczówkach. Naszym oczom nie sprzyja też nadmierna ekspozycja na promienie ultrafioletowe i dlatego osoby starsze powinny nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem ochronnym.

Bez białej laski

Ostatnio obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Skąd się wziął ten ogólnie znany symbol? Otóż od dawna zwykły kij był używany przez osoby niewidome jako narzędzie umożliwiające poruszanie się. Dopiero w roku 1921 biały kolor uznany został jako symbol ludzi niewidzących. Stało się to za sprawą niewidomego angielskiego fotografa Jamesa Biggsa, który po ciężkim wypadku stracił wzrok, ale nie załamał się. Zwykła laska pomalowana na biało jest rozpoznawalna na całym świecie. Przechodnie, widząc ją, mogą udzielić pomocy ludziom pokrzywdzonym, którzy jednak chcą być aktywni i potrzebni. Myślę, że Stefania uratuje swój wzrok i obejdzie się bez białej laski.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

List Papieża do Benedykta XVI po śmierci ks. Georga Ratzingera

2020-07-02 12:14

[ TEMATY ]

Ratzinger

VATICAN NEWS

ks. Georg Ratzinger

Franciszek napisał list kondolencyjny do Benedykta XVI po śmierci jego brata. Ks. Georg Ratzinger zmarł wczoraj w Ratyzbonie w 96. roku życia.

Franciszek wyraża uznanie za delikatność, jaką okazał mu Papież Senior, informując go o śmierci brata. Zapewnia o swym współczuciu i duchowej bliskości w tej chwili cierpienia.

Papież modli się za zmarłego „aby Pan życia w swym nieskończonym miłosierdziu wprowadził go do niebieskiej ojczyzny i obdarzył go nagrodą przygotowaną dla wiernych sług Ewangelii. Modlę się również za Waszą Świątobliwość – pisze dalej Papież – prosząc Boga Ojca, za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny, o umocnienie w chrześcijańskiej nadziei i czułe boskie pocieszenie”.

Na zakończenie Franciszek zapewnia o swej jedności z Benedyktem w przylgnięciu do Chrystusa Zmartwychwstałego, źródła nadziei i pokoju

CZYTAJ DALEJ

PKW apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji dot. głosowania w II turze wyborów

Uprawnionymi do udziału w głosowaniu w II turze wyborów prezydenckich, są wszyscy wyborcy; sposób głosowania wyborcy 28 czerwca nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu - podkreśla w swoim stanowisku PKW, apelując jednocześnie o niepowielanie nieprawdziwych informacji ws. głosowania.

PKW opublikowała w czwartek stanowisko w sprawie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd.

"Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśnia, że pojawiające się w serwisach społecznościowych informacje o tym, jakoby wyborcy głosujący w dniu 28 czerwca 2020 r. na kandydata, który uzyskał największą liczbę głosów, mieli nie uczestniczyć w ponownym głosowaniu w dniu 12 lipca 2020 r. (tzw. II turze wyborów), a w głosowaniu tym uczestniczą wyłącznie wyborcy, którzy oddali głosy na innych kandydatów, są nieprawdziwe" - czytamy w piśmie podpisanym przez szefa PKW Sylwestra Marciniaka.

Jak podkreślono, uprawnionymi do udziału w głosowaniu ponownym, czyli w II turze, są wszyscy wyborcy, a sposób głosowania wyborcy 28 czerwca br. nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu.

W stanowisku wyjaśniono, że wynika to z zasad przeprowadzania wyborów prezydenta RP określonych w konstytucji oraz w Kodeksie wyborczym. "Ponadto tajność głosowania gwarantuje, że sposób głosowania wyborcy w dniu 28 czerwca 2020 r. nie może wpływać na jego uprawnienie do udziału w głosowaniu ponownym, ani na uwzględnienie jego głosu oddanego w tym głosowaniu" - podkreślił szef PKW.

"Państwowa Komisja Wyborcza uznaje za wysoce szkodliwe rozpowszechnianie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd, bez względu na to, czy są one kolportowane jako +instrukcje dla wyborców+, żarty czy w jakiejkolwiek innej formie. Za szczególnie naganne należy przy tym uznać powoływanie się w takich materiałach na rzekome rozstrzygnięcia Państwowej Komisji Wyborczej, a także rozpowszechnianie takich informacji przez osoby piastujące funkcje publiczne" - głosi stanowisko PKW.

"Państwowa Komisja Wyborcza apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji, przypominając jednocześnie, że wiarygodne wyjaśnienia dotyczące zasad przeprowadzania wyborów i udziału wyborców w głosowaniu dostępne są na stronach internetowych www.pkw.gov.pl oraz wybory.gov.pl" - informuje Komisja.

W II turze wyborów prezydenckich 12 lipca ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda zmierzy się z kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ par/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję