Reklama

U Polaków na Węgrzech i Ukrainie

Niedziela Ogólnopolska 45/2010, str. 17

Węgry

Polska parafia personalna w Budapeszcie i Stowarzyszenie Polskich Katolików na Węgrzech pw. św. Wojciecha zorganizowały XVI Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej, które rozpoczęły się 3 października uroczystą Mszą św.
Mottem przewodnim były słowa św. Pawła: „Zło dobrem zwyciężaj”, realizowane przez dwóch wielkich kardynałów, którym przyszło przewodzić Kościołowi w czasach komunizmu: Stefana Wyszyńskiego - prymasa Polski i Józsefa Mindszentyego - prymasa Węgier. W Domu Polskim w Budapeszcie otwarto wystawę poświęconą kard. Wyszyńskiemu i kard. Mindszentyemu, a ks. Wiesław Wójcik wygłosił referat na temat powiązań sług Bożych kard. Augusta Hlonda i kard. Stefana Wyszyńskiego. Polonijna malarka z Budapesztu Olga Bloch specjalnie na wystawę namalowała portret kard. Wyszyńskiego wśród łanów pszenicy, z których wyłania się obraz Matki Bożej Częstochowskiej. W uroczystościach wzięli udział: miejscowa Polonia, przedstawiciele polskiej dyplomacji z panią konsul RP Anną Derbin, polskie samorządy mniejszościowe oraz goście z zagranicy.

Ukraina

16 października br. uroczyście obchodzono Międzynarodowy Dzień Papieski w Winnicy i w Kamieńcu Podolskim. Na zaproszenie biskupa diecezji kamieniecko-podolskiej Leona Dubrawskiego oraz od niedawna pracującego w Winnicy konsula generalnego dr. Krzysztofa Świderka na uroczystości przybyła, korzystając z nowego połączenia lotniczego: Łódź - Winnica - Łódź, delegacja z Polski.
Z Krakowa przyjechał Chór „Organum” i Zespół Instrumentalny „Ricercar”, z którym przez całe życie przyjaźnił się Jan Paweł II. Z Mińska - stolicy Białorusi przybył bp Antoni Dziemianko oraz ks. prob. Władysław Zawalniuk z chórem parafialnym tzw. czerwonego kościoła, który obchodzi 100. rocznicę konsekracji.
Uroczystej Mszy św. w kościele Braci Mniejszych Kapucynów w Winnicy przewodniczył bp Marcjan Trofimiak - ordynariusz diecezji łuckiej. W centrum Winnicy przed kościołem odsłonięto pomnik sługi Bożego Jana Pawła II, ufundowany przez motocyklistów ze Stowarzyszenia Motocyklowy Międzynarodowy Rajd Katyński. W parafii Bożego Miłosierdzia, założonej i prowadzonej od 20 lat przez ks. prob. Kazimierza Dudka, zostało w tym dniu otwarte Centrum Młodzieżowe im. Jana Pawła II. - Dawno już nie było tak wielkiego koncertu w Filharmonii Winnickiej - powiedziała przedstawicielka prezydenta Winnicy. Artyści z Polski, Białorusi i Ukrainy zaśpiewali w hołdzie Janowi Pawłowi Wielkiemu i recytowali fragmenty jego kazań. Zgromadzonych w operze ponad 800 gości pozdrowił bp Leon Dubrawski i organizator koncertu - Krzysztof Świderek.
17 października obchodzono drugi Dzień Papieski na Ukrainie. Goście, delegacje międzynarodowe oraz zespoły przybyły do katedry w Kamieńcu Podolskim, aby modlić się o rychłe wyniesienie na ołtarze sługi Bożego Jana Pawła II. To niezwykłe miasto siedmiu kultur z dumą świętowało i dziękowało Bogu za jedyną i niepowtarzalną pielgrzymkę Jana Pawła II na Ukrainę w 2001 r. W Kamieńcu Podolskim, w parafii prowadzonej przez księży z Towarzystwa Chrystusowego, w 2011 r. odbędzie się poświęcenie i otwarcie Centrum Jana Pawła II z przedszkolem, szkołą i Caritas.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Turcja: Bazylika stanie się meczetem. Ból chrześcijan, UNESCO ostrzega

2020-07-11 12:54

[ TEMATY ]

muzułmanie

Turcja

wikipedia.org

Turcy ponownie urządzą sobie meczet w najwspanialszej bazylice chrześcijańskiego Wschodu. Turecka Rada Stanu anulowała decyzję z 1934 r. o przekształceniu bazyliki Hagia Sophia w muzeum, a prezydent Turcji wydał dekret, który przekształca ją w meczet. Recep Erdogan oznajmił tę decyzję w przemówieniu do narodu, zapowiadając, że pierwsze muzułmańskie nabożeństwo odbędzie się tam 24 lipca.

Hagia Sophia została konsekrowana w 537 r. Do czasu wybudowania nowej Bazyliki św. Piotra w Rzymie była największą chrześcijańską świątynią na świecie. Kiedy w 1453 r. Turcy podbili Konstantynopol, bazylikę przywłaszczyli sobie muzułmanie. W 1934 r. Hagia Sophia stała się muzeum.

Decyzja o ponownym zaadoptowaniu starożytnej chrześcijańskiej bazyliki dla potrzeb kultu muzułmańskiego budzi sprzeciw i oburzenie zwłaszcza wśród chrześcijan wschodnich, dla których Hagia Sophia jest w pewnym sensie kościołem macierzystym. Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej już dwa tygodnie temu ostrzegał, że taka decyzja wzbudzi wrogość do islamu w milionach chrześcijan na całym świecie. Patriarchat Moskiewski wyraził ubolewanie, że odczucia milionów chrześcijan nie zostały wzięte pod uwagę. „Ta decyzja może mieć poważne konsekwencje dla całej ludzkiej cywilizacji” – oświadczył rzecznik patriarchatu.

Przeciwko przekształceniu bazyliki w meczet ostro zaprotestowały władze Grecji. W ich przekonaniu zachowanie Erdogan to prowokacja, krok, który cofa Turcję o sześć wieków wstecz. Zdaniem premiera Mitsotakisa decyzja ta negatywnie odbije się na relacjach tego kraju z Unią Europejską.

UNESCO z kolei przypomina, że Hagia Sophia należy do powszechnego dziedzictwa ludzkości. Dlatego przestrzega rząd Erdogana przed wprowadzaniem jakichkolwiek modyfikacji w tej świątyni. Wszelkie zmiany muszą być uprzednio konsultowane z Komitetem Światowego Dziedzictwa – przypomina dyrektor UNESCO, odnosząc się w ten sposób do obaw o los chrześcijańskich wizerunków, które są obecne w świątyni. Jeśli Hagia Sophia stanie się meczetem, wszystko, co narusza wiarę muzułmanów zostanie zasłonięte.

CZYTAJ DALEJ

PKW: frekwencja wyborcza na godz. 17

2020-07-12 19:09

[ TEMATY ]

wybory

wybory 2020

PAP/Marcin Bielecki

Frekwencja w II turze wyborów prezydenckich na godz. 17 wyniosła 52,1 proc. osób uprawnionych do udziału w tych wyborach - poinformował w niedzielę przewodniczący Państwowej Komisji Wyborcza Sylwester Marciniak na konferencji prasowej.

Państwowa Komisja Wyborcza podała informację o frekwencji na godz. 17 na podstawie danych otrzymanych od wszystkich 25 423 obwodowych komisji wyborczych powołanych w stałych obwodach głosowania na obszarze całego kraju.

"W wyborach prezydenta RP według stanu na godz. 17 liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach wyniosła 29 mln 359 tys. 152 osoby. Wydano karty do głosowania 15 mln 295 tys. 512 osobom uprawnionym, co stanowi 52,1 proc. w stosunku do liczby uprawnionych do udziału w tych wyborach" - poinformował przewodniczący PKW.

Przed dwoma tygodniami (28 czerwca) w pierwszej turze wyborów frekwencja wyborcza na godz. 17.00, jak podała wtedy Państwowa Komisja Wyborcza, wyniosła 47,89 proc. uprawnionych do głosowania.

W poprzednich wyborach prezydenckich, w 2015 r. frekwencja wyborcza w II turze wyborów prezydenckich na godz. 17.00 wyniosła 40,51 proc. (PAP)

autor: Monika Zdziera, Aleksandra Rebelińska

mzd/ reb/ mok/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję