Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 45/2010, str. 6

Krzysztof Świertok

Częstochowscy kapłani podczas Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej

Kapłani archidiecezji częstochowskiej

Coraz więcej zagubienia

Doroczna Pielgrzymka Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej odbyła się 23 października. Kapłani przeszli w procesji z archikatedry Świętej Rodziny na Jasną Górę. Pielgrzymce przewodniczyli metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak oraz biskupi pomocniczy - Antoni Długosz i Jan Wątroba. W homilii podczas Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej abp Nowak powiedział: - W naszych czasach dużo jest odwrócenia się od Boga, zagubienia. Jeszcze nigdy nie było tak dużo zagubienia Polaków. Spodobało się wielu to, co jest ateizmem, laicyzmem. Metropolita częstochowski odniósł się także do debaty nt. in vitro, toczącej się w Polsce. - In vitro jest wbrew Prawu Bożemu. Jest wbrew Stwórcy. Człowiek chce być stwórcą. Jest w tym wszystkim jakaś straszna pycha - wyjaśnił abp Nowak.

Troska o nowe powołania

Formowanie bogatego człowieczeństwa

Ogólnopolska Kongregacja Odpowiedzialnych za Duszpasterstwo Powołań odbyła się w dniach 22-24 października pod hasłem: „Formowanie bogatego człowieczeństwa jako fundament duszpasterstwa powołań”. Uczestnikom kongregacji towarzyszyli: bp Wojciech Polak z Gniezna, dotychczasowy delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań (obecnie delegat KEP ds. duszpasterstwa emigracji), i bp Wiesław Lechowicz, nowy delegat KEP ds. Powołań (od 29 września). - Na początku jasnogórskiej kongregacji miało miejsce oficjalne przekazanie duszpasterstwa powołań mojemu następcy - poinformował bp Wojciech Polak. - Dziś rano już on odprawił Mszę św. i teraz będzie przewodniczył sprawom powołań w Polsce.
Referenci powołaniowi to osoby odpowiedzialne za powołania: kapłani diecezjalni i zakonni, siostry zakonne i przedstawiciele świeckich instytutów życia konsekrowanego. Spotkania na Jasnej Górze są dla nich możliwością pogłębienia wiedzy i dzielenia się doświadczeniami.

Msza św. w rycie trydenckim

Jak przez wieki było

Msze św. w rycie trydenckim zostały odprawione na Jasnej Górze 22 i 23 października. Msza św. trydencka jest celebrowana w klasycznym rycie rzymskim, czyli jest tradycyjną Mszą łacińską. Nawiązuje do reformy soboru powszechnego Kościoła katolickiego w latach 1545-63. Jest odprawiana w języku łacińskim, a nie współczesnym, narodowym. Eucharystie zostały odprawione dla uczestników Pielgrzymki Środowisk Liturgii Trydenckiej. Celebrowali je przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej: pierwszego dnia ks. prał. Roman Kneblewski z Bydgoszczy, a następnego - ks. Wojciech Grygiel z Bractwa Kapłańskiego św. Piotra, inicjator spotkania. Była to już 7. Pielgrzymka Środowisk Liturgii Trydenckiej na Jasną Górę.

Reklama

Zespół „Camerata” nagrodzony

Jasnogórski Zespół Wokalny „Camerata” pod dyrekcją Jarosława Jasiury odnosi kolejne sukcesy. W październiku chór zdobył Grand Prix i Puchar Prezydenta Miasta Częstochowy, uczestnicząc w IV Międzynarodowym Festiwalu Chóralnej Pieśni Maryjnej, oraz Złoty Dyplom i Nagrodę Specjalną w IV Ogólnopolskim Konkursie Chórów „Ars Liturgica” w Gnieźnie. Jarosław Jasiura także został wyróżniony - otrzymał Nagrodę Specjalną Oddziału Bydgoszcz Federacji Caecilianum dla wyróżniającego się dyrygenta. „Camerata” działa na Jasnej Górze. W jej skład wchodzi młodzież szkół gimnazjalnych i średnich, a także studenci. Obecnie „Camerata” liczy 28 osób.

25. Jasnogórska Noc Czuwania w intencji polskich emigrantów i ich duszpasterzy

Noc 12/13 listopada 2010 (z piątku na sobotę)
„Trwajcie w wierze ojców” (sługa Boży kard. August Hlond)

Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej zaprasza do Domu Matki i Królowej Polski wszystkich, którzy sercem i modlitwą pragną wspierać polskich emigrantów i ich duszpasterzy żyjących i pracujących poza granicami Polski.
18.00-19.30 - Rozpoczęcie - Aula o. Kordeckiego
Czuwanie - Kaplica Cudownego Wizerunku Matki Bożej
20.00 - Przywitanie pielgrzymów
20.20 - Różaniec
21.00 - Apel Jasnogórski
21.30 - Modlitwa za emigrantów i ich duszpasterzy oraz o nowe powołania
23.00 - Modlitewne przygotowanie do Eucharystii
0.00 - Uroczysta Msza św.
1.30 - Nabożeństwo do Matki Bożej za rodziny żyjące na emigracji
2.30 - Nabożeństwo za Ojczyznę przez wstawiennictwo głównych patronów Polski
3.30 - Droga Krzyżowa

Jeśli nie możesz przyjechać, intencje modlitwy na Czuwanie możesz przesłać pod adresem e-mail: czuwanie@tchr.org, www.chrystusowcy.pl/czuwanie, tel. 507-135-769.

Krótko

18 i 19 października modlili się maturzyści archidiecezji warszawskiej. Łącznie w pielgrzymce uczestniczyło ok. 4 tys. osób. Z młodzieżą modlił się bp Piotr Jarecki.

19 października, zwyczajem ubiegłych lat, siatkarze Tytan AZS Częstochowa zawierzyli Matce Bożej nowy sezon ligowy.

21 października w Bazylice Jasnogórskiej zaśpiewał chór „Figuralchor” z Kolonii.

22 października ok. 800 uczniów klas maturalnych diecezji bydgoskiej przyjechało z bp. Janem Tyrawą. Tego samego dnia 3 tys. maturzystów diecezji łomżyńskiej modliło się pod przewodnictwem bp. Stanisława Stefanka.

23 października 4 200 maturzystów z 22 miast i miejscowości diecezji zamojsko-lubaczowskiej zgromadziło się na Jasnej Górze z bp. Mariuszem Leszczyńskim.

Zapowiedź

7-8 listopada - 27. Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy

8-10 listopada - Rekolekcje Księży Kapelanów Szpitali

8-13 listopada - Rekolekcje Ojców i Braci Paulinów

12/13 listopada - Jasnogórska Noc Czuwania w intencji polskich emigrantów i ich duszpasterzy (organizują Księża Chrystusowcy)

13 listopada - Pielgrzymka Bezdomnych

13-14 listopada - Europejska Pielgrzymka Rycerzy Jasnogórskiej Bogurodzicy

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu Polski przesłał kondolencje papieżowi-seniorowi

2020-07-01 12:23

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

KEP

episkopat.news

abp Stanisław Gądecki

Przewodniczący Konferencji Episkopatu, abp Stanisław Gądecki przekazał na ręce papieża-seniora Benedykta XVI kondolencje w związku ze śmiercią jego brata, ks. prał. Georga Ratzingera.

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski składam wyrazy współczucia z powodu śmierci ks. prał. Georga Ratzingera jego bratu Benedyktowi XVI, jego rodzinie i bliskim oraz Kościołowi w Niemczech.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie.

CZYTAJ DALEJ

Kościół to nie biznes, ale nie ma zgody na niegospodarność

2020-07-02 20:06

[ TEMATY ]

Kościół

pieniądze

biznes

Vatican News

Kościół to nie biznes, ale to nie usprawiedliwia naszej niegospodarności, a tym bardziej korupcji – uważa kard. George Pell, były szef Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej, który zajmował się reformą finansów watykańskich. „Pamiętajmy, że Jezus bardziej od hipokryzji potępiał tylko miłość bogactw. Jedynie na sprzedawców i bankierów użył bicza” – zaznaczył hierarcha.

Jako świadkowie Chrystusa powinniśmy być tym bardziej przejrzyści, uczciwi i skuteczni. „Żeby przedsięwzięcia Kościelne działały potrzebujemy ludzi świętych o dużym zapale, ale równie ważna jest wizja i umiejętność wcielania jej w życie, korzystania z finansów i niezbędnych narzędzi” – powiedział purpurat.

Kobiety, monety i fiolety – to w zabawny sposób ujęte trzy pokusy, które trapią duchownych.
Zdaniem kard. Pella to „monety” powinny znaleźć się na pierwszym miejscu tej listy. „Byłem zdumiony, gdy wkrótce po przybyciu do Rzymu dowiedziałem się, że Matka Teresa z Kalkuty powiedziała, iż dla duchowieństwa istnieją dwa wielkie wyzwania: jedno dotyczy seksualności, a drugie pieniędzy” – wspomina kard. Pell.
„Uważała, że niebezpieczeństwa związane z pieniędzmi są większe i silniejsze niż te związane z seksualnością”.

Kard. Pell został mianowany przez Papieża Franciszka w 2014 roku na pierwszego prefekta Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej, któremu powierzono nadzorowanie i reformowanie finansów Watykanu. W 2017 wrócił on do rodzinnej Australii, aby stawić czoła zarzutom wykorzystywania seksualnego. Po długotrwałej batalii prawnej, w wyniku której George Pell spędził ponad rok w więzieniu, kardynał został w kwietniu tego roku uniewinniony przez Australijski Sąd Najwyższy ze wszystkich postawionych mu zarzutów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję