Reklama

Ze świata

Niedziela Ogólnopolska 45/2010, str. 5

Bożena Sztajner/Niedziela

Komentarz

Na straży wartości

Można powiedzieć, że polscy biskupi mieli szczęście, bo za trwanie na straży wartości i napominanie tych polityków, którzy próbują przejąć władzę albo utrzymać się przy niej, odsądzano ich tylko od czci i wiary oraz nawoływano do pikietowania urzędów.
W Brazylii sprawa ma się znacznie gorzej. Tam trzem hierarchom grożono śmiercią, bo odważyli się wspomnieć, że nie zasługuje na zasiadanie w prezydenckim fotelu kandydatka, która zabijanie nazywa prawem do wyboru. Tacy ludzie są bezwzględni, choć sprzyjające im media kreują ich na aniołków, atakowanych przez nienawistną hałastrę. Biedni - rozgłaszają o nich - uciemiężeni, bojownicy o wolność wyboru, nieważne, że kosztem życia. Można im nawet wybaczyć, że grozili śmiercią. To tylko - dla wielu pracowników mediów głównego nurtu - zrozumiały akt desperacji.

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Kanada

Powrót do pobożności ludowej

W dokumencie Episkopatu Kanady na temat pobożności ludowej napisano: „Pobożność ludowa pozwala poznać biskupom, jakie są duchowe potrzeby i dary ich wiernych. Pokazuje też, w jaki sposób wiara przenika do codziennego życia mieszkańców Kanady”. Dokument został przygotowany już wcześniej, jednak z jego ogłoszeniem zwlekano do kanonizacji br. Andrzeja Bessette’a - twórcy największego na świecie sanktuarium św. Józefa. „Jego życie i dzieło pokazują, jak ważna jest w Kanadzie pobożność ludowa” - czytamy w dokumencie.
Kanadyjscy biskupi szczególny nacisk kładą na pobożność eucharystyczną, której wyrazem są adoracje, nabożeństwa czterdziestogodzinne oraz procesje na Boże Ciało. Zaznaczają, że w Kanadzie szczególnie żywe jest nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny. Dotyczy to zwłaszcza ludności tubylczej, której bardzo bliskie jest duchowe macierzyństwo Maryi.
Jak piszą biskupi, pomimo postępującej sekularyzacji niektóre tradycyjne formy pobożności wciąż pozostają dość żywe. Świadczy o tym m.in. fakt, że cztery największe sanktuaria w tym kraju są odwiedzane co roku przez ponad 2,5 mln pielgrzymów. Dokument przytacza też niedawny list Benedykta XVI do seminarzystów i zawartą w nim pochwałę pobożności ludowej. „Dla Papieża - piszą biskupi - jest ona jednym z największych bogactw Kościoła, w niej bowiem wiara staje się ciałem”.

Parlament Europejski

Budżet europejski

W Parlamencie Europejskim 20 października br. przegłosowano w budżecie Unii Europejskiej na rok 2011 ograniczenia w finansowaniu sterylizacji czy aborcji w ramach projektów polityki rozwojowej. Do rezolucji budżetowej wpisano, że Parlament Europejski „kładzie szczególny akcent na zwalczanie przemocy wobec kobiet, w tym za pośrednictwem wymuszania aborcji, okaleczania narządów płciowych kobiet, przymusowej sterylizacji i innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania”.
Parlament Europejski co roku decydował o wspólnotowych nakładach na problemy „planowania rodziny”, takie jak: aborcja, antykoncepcja i edukacja seksualna w krajach rozwijających się. W 2003 r. nakład ten sięgnął 74 mln euro.
W Chinach - w ramach polityki jednego dziecka w rodzinie - masowo przeprowadzane są przymusowe aborcje (nawet w 9. miesiącu ciąży) i sterylizacje kobiet. W wyniku tej polityki w tym kraju na 100 dziewczynek przypada 117 chłopców.

Reklama

Dorota Mazur

Ludzie

Abp Timothy Broglio

Biskup polowy w USA, odnosząc się do zabiegów, aby do armii rekrutować homoseksualistów, powiedział, że konstytucja nie przewiduje prawa do służby wojskowej. Wręcz przeciwnie, chodzi tu o przywilej, którego wojsko ma prawo odmówić niektórym obywatelom.
Niedawno Pentagon wydał w tej sprawie specjalne rozporządzenia. Również sąd federalny uznał za niezgodne z konstytucją wydalanie z wojska homoseksualistów, którzy obnoszą się ze swą orientacją.
Zdaniem abp. Timothy’ego Broglio, poczynania amerykańskich władz świadczą o nieznajomości wojskowych realiów. Przypomina on, że sam jako ordynariusz polowy na co dzień musi borykać się z faktem, że wojsko nie jest dla wszystkich. Wielu bowiem kapłanów nie jest dopuszczanych do posługi kapelana wojskowego ze względu na stan zdrowia, wiek czy nawet wagę. I bynajmniej nie jest to dyskryminacja - zaznacza abp Broglio.

Cudzysłów

Stanowisko Kościoła w sprawie kary śmierci jest znane. Życzymy więc sobie naprawdę, aby wyrok nie został wykonany, żeby przyczynić się do pojednania i odbudowy pokoju oraz sprawiedliwości w Iraku po ogromnych cierpieniach, jakie przeszedł.
Ks. Federico Lombardi o zasądzonej karze śmierci dla Tarika Aziza, byłego irackiego wicepremiera

Krótko

Amerykańskie media za nic mają protesty strony polskiej i nagminnie używają szkalujących nasz kraj określeń: „polskie obozy śmierci” i „nazistowska Polska”. Ostatnio takich określeń używał dziennikarz „The New York Timesa”.

Były wicepremier i szef irackiej dyplomacji z czasów Saddama Husajna Tarik Aziz został uznany za winnego zbrodni przeciw ludzkości i skazany na karę śmierci.

Wyciągając wnioski z greckiego kryzysu, który zagroził stabilności euro, na szczycie UE zatwierdzono wzmocnienie Paktu Stabilności i Wzrostu, który trzyma w ryzach finanse krajów UE. Możliwa jest zmiana traktatu UE do połowy 2013 r., jak chcą Niemcy.

Rosja godzi się na bliższą współpracę z NATO, ale nie za darmo. Moskwa chce, żeby na terenie nowych państw członkowskich nie rozmieszczać „poważnych sił wojskowych”.

Tylko 29 proc. Francuzów jest zadowolonych z prezydentury Nicolasa Sarkozy’ego. To najgorszy wynik od czasów jej rozpoczęcia. Największy wpływ na negatywne emocje ma reforma emerytalna, którą przeforsował Sarkozy.

Również Niemcy oszczędzają. Rząd Angeli Merkel postanowił, że nie będzie już becikowego. Oszczędności mają wynieść 400 mln euro w skali roku. W ciągu czterech lat Niemcy chcą zaoszczędzić 80 mld euro.

Hiszpański rząd poszedł na rękę gejom, którzy korzystają z nielegalnych w ich kraju usług surogatek, by zostać ojcami. Ministerstwo Sprawiedliwości nakazało wpisywanie do rejestru stanu cywilnego dzieci urodzone za granicą przez matki zastępcze na zlecenie Hiszpanów.

Znany miliarder George Soros znowu zaszokował opinię publiczną. Tym razem przekazał milion dolarów na kampanię promującą legalizację marihuany w Kalifornii.

W chińskim ośrodku naukowo-badawczym skonstruowano najszybszy na świecie superkomputer - informują światowe media. Chińczycy odebrali palmę pierwszeństwa w tej dziedzinie Amerykanom.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

2020-07-01 12:49

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

youtube.com

Akt oskarżenia wobec trzech osób, skierowała do sądu prokuratura w Płocku (Mazowieckie). Sprawa dotyczy rozlepiania w 2019 r. wokół kościoła nalepek z wizerunkiem Matki Bożej w tęczowej aureoli.

Aktem oskarżenia objęto trzy osoby: Elżbietę P., Annę P. oraz Joannę G. Wszystkim przedstawiono zarzuty z art. 196. Kodeksu karnego, czyli obrazy uczuć religijnych poprzez znieważenie przedmiotu czci religijnej – poinformowała w środę PAP prokurator rejonowa w Płocku Małgorzata Orkwiszewska.

Postępowanie w sprawie obrazy uczuć religijnych zostało wszczęte po tym, gdy w nocy z 26 na 27 kwietnia 2019 r. wokół kościoła św. Dominika w Płocku rozlepiono nalepki z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, na których postaci Maryi i Dzieciątka otoczone były aureolami w barwach tęczy. Nalepki te pojawiły się wówczas m.in. na koszu na śmieci i na przenośnej toalecie.

Z ustaleń postępowania wynika, że wszystkie osoby objęte aktem oskarżenia działały wspólnie i w porozumieniu

powiedziała PAP prokurator Orkwiszewska.

Jak wyjaśniła, akt oskarżenia wobec Elżbiety P., Anny P. i Joanny G. został skierowany do płockiego Sądu Rejonowego. Dodała, iż zarzuty aktu oskarżenia dotyczą „rozklejenia na toalecie, koszu na śmieci, transformatorze, znakach drogowych i ścianach budynków wydruków przedstawiających przerobiony obraz Matki Bożej Częstochowskiej z widoczną aureolą w kolorach tęczy, będącej symbolem społeczność LGBT„.

Według art. 196 kodeksu karnego, kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

aw/PAP

CZYTAJ DALEJ

Kościół to nie biznes, ale nie ma zgody na niegospodarność

2020-07-02 20:06

[ TEMATY ]

Kościół

pieniądze

biznes

Vatican News

Kościół to nie biznes, ale to nie usprawiedliwia naszej niegospodarności, a tym bardziej korupcji – uważa kard. George Pell, były szef Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej, który zajmował się reformą finansów watykańskich. „Pamiętajmy, że Jezus bardziej od hipokryzji potępiał tylko miłość bogactw. Jedynie na sprzedawców i bankierów użył bicza” – zaznaczył hierarcha.

Jako świadkowie Chrystusa powinniśmy być tym bardziej przejrzyści, uczciwi i skuteczni. „Żeby przedsięwzięcia Kościelne działały potrzebujemy ludzi świętych o dużym zapale, ale równie ważna jest wizja i umiejętność wcielania jej w życie, korzystania z finansów i niezbędnych narzędzi” – powiedział purpurat.

Kobiety, monety i fiolety – to w zabawny sposób ujęte trzy pokusy, które trapią duchownych.
Zdaniem kard. Pella to „monety” powinny znaleźć się na pierwszym miejscu tej listy. „Byłem zdumiony, gdy wkrótce po przybyciu do Rzymu dowiedziałem się, że Matka Teresa z Kalkuty powiedziała, iż dla duchowieństwa istnieją dwa wielkie wyzwania: jedno dotyczy seksualności, a drugie pieniędzy” – wspomina kard. Pell.
„Uważała, że niebezpieczeństwa związane z pieniędzmi są większe i silniejsze niż te związane z seksualnością”.

Kard. Pell został mianowany przez Papieża Franciszka w 2014 roku na pierwszego prefekta Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej, któremu powierzono nadzorowanie i reformowanie finansów Watykanu. W 2017 wrócił on do rodzinnej Australii, aby stawić czoła zarzutom wykorzystywania seksualnego. Po długotrwałej batalii prawnej, w wyniku której George Pell spędził ponad rok w więzieniu, kardynał został w kwietniu tego roku uniewinniony przez Australijski Sąd Najwyższy ze wszystkich postawionych mu zarzutów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję