Reklama

IV Ogólnopolska Konferencja Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy z cyklu „Dziennikarz - między prawdą a kłamstwem”

ODDZIAŁ ŁÓDZKI KATOLICKIEGO STOWARZYSZENIA DZIENNIKARZY
zaprasza na
IV Ogólnopolską Konferencję z cyklu „Dziennikarz - między prawdą a kłamstwem”
Motywem przewodnim tegorocznego spotkania jest refleksja
„MANIPULACJA - KŁAMSTWO ZORGANIZOWANE”
23 października 2010 r. (sobota)
Miejsce: Łódź, Aula Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. św. Stanisława 14
Patronat honorowy:
Abp dr Władysław Ziółek - metropolita łódzki
Jolanta Chełmińska - wojewoda łódzki
Włodzimierz Fisiak - marszałek województwa łódzkiego
Tomasz Sadzyński - pełniący funkcję prezydenta m. Łodzi

W cyklu naszych konferencji nie mogło zabraknąć pochylenia się również nad tym, niesłychanie destrukcyjnym, środkiem odczłowieczania - nad manipulacją. Motyw dezorientacji przewijał się w niektórych referatach spotkań lat ubiegłych, teraz jednak chcemy zwrócić uwagę na jej niezwykle groźne możliwości i skutki w masowej dezintegracji.
Użyte słowa: „odczłowieczanie”, „dezintegracja” mogą rodzić oskarżenia o przesadę. Ale czyż człowiek, atakowany nieustannie przez miliony impulsów informacyjnych (a informacją jest wszystko), kształtowany przez specyficzny ich charakter i dobór, nie może stać się w rękach manipulatorów narzędziem?...
A przecież jedną z podstawowych cech i praw człowieka jest umiejętność i wolność w odkrywaniu prawd w drodze do Prawdy. Ta wolność pozwala kształtować umiejętność rozumienia rzeczywistości. Kształtować - rozwijać bądź redukować niepowtarzalne osobowości. Determinować decyzje. Te codzienne i te - nazwijmy je - strategiczne, życiowe.

PROGRAM

8.30 - Msza św. w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego
9.30 - Aula WSD. Rozpoczęcie konferencji
- Powitanie
- Słowo od Patronów
10.00 - Referat wprowadzający: red. Krzysztof Nagrodzki, „Manipulacja - sprzężenie zwrotne”
Sesja I
Prowadzący: ks. dr red. Roman Piwowarczyk, red. Błażej Torański
10.15-10.50 - bp dr Adam Lepa - „Zmanipulować logosferę człowieka”
10.50-11.15 - ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz - „Konieczność syntezy kłamstwa i prawdy wg niektórych koncepcji nowożytnej filozofii”
11.15-11.40 - prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk - „Antykatolicka propaganda w okresie wojen o kulturę od 1789 r.”
11.40-12.05 - pos. Janusz Wojciechowski - „Kłamstwo jako narzędzie walki politycznej”
12.05-12.10 - „Anioł Pański”
12.10-12.35 - prof. dr hab. Mirosław Dakowski - „Gospodarka: Dezinformacja w mediach i polityce - śmiertelna choroba «tej» cywilizacji”
12.35-13.00 - ks. dr Marek Dziewiecki - „Manipulacja w mediach: Konsekwencje dla życia osobistego i relacji w rodzinie”
13.00-14.20 - Przerwa. Organizatorzy zapraszają na posiłek
Sesja II
Prowadzący: red. Małgorzata Warzecha, red. Jan Szałowski
- Red. Bernard Margueritte - „Media: Misja czy dymisja?”
- Red. Zygmunt Chabowski (OŁ KSD) - „Media na służbie salonów politycznych”
- Dr inż. red. Antoni Zięba („Służba Życiu”) - „Spór o prawo do życia!?”
- Red. Franciszek Kucharczak (GN) - „Mit dziennikarskiego obiektywizmu”
- Red. Tomasz Bieszczad (OŁ KSD, REM) - „Inwersja, czyli świat do góry nogami”
- Red. Bronisław Wildstein (Rp, TVP 1) - „Media III Rzeczypospolitej. Studium manipulacji”
- Reż. Grzegorz Braun - film „Errata do biografii: Tomasz Strzyżewski i Czarna Księga Cenzury PRL”
16.15-16.45 - Dyskusja
16.45-16.50 - Słowo od organizatorów
16.50 - bp dr Adam Lepa - Słowo na zakończenie Błogosławieństwo
Zakończenie Konferencji

Konferencja ma charakter otwarty. Przedstawicieli mediów i sponsorów prosimy o odnotowanie swojej obecności w recepcji w holu wejściowym budynku WSD. Nagrywanie obrazu i dźwięku - jedynie po uzyskaniu zgody organizatorów (nie dotyczy patronów medialnych).

Reklama

Partnerzy i sponsorzy: Urząd Marszałkowski, Urząd m. Łodzi, Narodowe Centrum Kultury, „Mosty” Łódź, S. i A. Pietrucha, Firma H. Skrzydlewska, Pamso Pabianice, SKOK Stefczyka

Patronat medialny: TV Trwam, TVP Łódź, „Rzeczpospolita”, „Nasz Dziennik”, „Niedziela”, „Źródło”, Polskie Radio Łódź, Radio Niepokalanów, portal internetowy www.katolickie.media.pl.
Pytania dotyczące Konferencji można kierować pod numer telefonu: 609-242-387 - Krzysztof Nagrodzki

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Turcja: Bazylika stanie się meczetem. Ból chrześcijan, UNESCO ostrzega

2020-07-11 12:54

[ TEMATY ]

muzułmanie

Turcja

wikipedia.org

Turcy ponownie urządzą sobie meczet w najwspanialszej bazylice chrześcijańskiego Wschodu. Turecka Rada Stanu anulowała decyzję z 1934 r. o przekształceniu bazyliki Hagia Sophia w muzeum, a prezydent Turcji wydał dekret, który przekształca ją w meczet. Recep Erdogan oznajmił tę decyzję w przemówieniu do narodu, zapowiadając, że pierwsze muzułmańskie nabożeństwo odbędzie się tam 24 lipca.

Hagia Sophia została konsekrowana w 537 r. Do czasu wybudowania nowej Bazyliki św. Piotra w Rzymie była największą chrześcijańską świątynią na świecie. Kiedy w 1453 r. Turcy podbili Konstantynopol, bazylikę przywłaszczyli sobie muzułmanie. W 1934 r. Hagia Sophia stała się muzeum.

Decyzja o ponownym zaadoptowaniu starożytnej chrześcijańskiej bazyliki dla potrzeb kultu muzułmańskiego budzi sprzeciw i oburzenie zwłaszcza wśród chrześcijan wschodnich, dla których Hagia Sophia jest w pewnym sensie kościołem macierzystym. Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej już dwa tygodnie temu ostrzegał, że taka decyzja wzbudzi wrogość do islamu w milionach chrześcijan na całym świecie. Patriarchat Moskiewski wyraził ubolewanie, że odczucia milionów chrześcijan nie zostały wzięte pod uwagę. „Ta decyzja może mieć poważne konsekwencje dla całej ludzkiej cywilizacji” – oświadczył rzecznik patriarchatu.

Przeciwko przekształceniu bazyliki w meczet ostro zaprotestowały władze Grecji. W ich przekonaniu zachowanie Erdogan to prowokacja, krok, który cofa Turcję o sześć wieków wstecz. Zdaniem premiera Mitsotakisa decyzja ta negatywnie odbije się na relacjach tego kraju z Unią Europejską.

UNESCO z kolei przypomina, że Hagia Sophia należy do powszechnego dziedzictwa ludzkości. Dlatego przestrzega rząd Erdogana przed wprowadzaniem jakichkolwiek modyfikacji w tej świątyni. Wszelkie zmiany muszą być uprzednio konsultowane z Komitetem Światowego Dziedzictwa – przypomina dyrektor UNESCO, odnosząc się w ten sposób do obaw o los chrześcijańskich wizerunków, które są obecne w świątyni. Jeśli Hagia Sophia stanie się meczetem, wszystko, co narusza wiarę muzułmanów zostanie zasłonięte.

CZYTAJ DALEJ

Simoncelli: bez zawieszenia broni trudno będzie wygrać z koronawirusem

2020-07-12 16:32

[ TEMATY ]

wojna

koronawirus

Vatican News/ANSA

W starożytności przerywano wojny na czas igrzysk olimpijskich. W tym roku pandemia spowodowała przeniesienie olimpiady, ale wojny trwają nadal. W wielu krajach działania zbrojne uniemożliwiają walkę z koronawirusem, leczenie chorych, a nawet dostarczanie podstawowej pomocy humanitarnej.

Najtrudniejsza sytuacja jest obecnie w Jemenie i Syrii. Podobnie jest w Kamerunie, Republice Środkowoafrykańskiej czy Nigerii. Stąd niedawny apel papieża Franciszka o bezwarunkowe i natychmiastowe zawieszenie broni. „Bez poważnego potraktowania tego wezwania będzie trudno wygrać z pandemią” – uważa prof. Maurizio Simoncelli, specjalista w dziedzinie rozbrojenia, współzałożyciel międzynarodowego instytutu badawczego IRIAD zajmującego się promowaniem wiedzy naukowej na temat praw człowieka, rozbrojenia i zarządzania konfliktami bez użycia przemocy.

„Wojny nigdy nie wybuchają bez powodów, a powody są zazwyczaj takie same: kontrola terytoriów i ich zasobów. Tak stało się w Libii, gdzie pragnienie pokoju ustąpiło przed konfliktem międzynarodowym. Spójrzmy na Zatokę Perską i Syrię. Te konflikty nie mogłyby trwać tyle lat, gdyby wciąż nie była tam dostarczana broń i amunicja. Warto pamiętać, że konflikty są również poważnym biznesem. W historii wiele razy widzieliśmy, jak państwa, które domagały się zawieszenia broni, kończyły na eksporcie uzbrojenia na tereny objęte wojną – powiedział w wywiadzie dla Radia Watykańskiego Maurizio Simoncelli. – Dlatego bardzo trudne będzie wprowadzenie zawieszenia broni, aby pomóc ludności zagrożonej koronawirusem na terenach objętych konfliktem. Jest ich bardzo wiele, od Afryki po Bliski Wschód. Niedobór leków, słaba kondycja zdrowotna mieszkańców, brak wody i żywności sprawiają, że zagrożenie jest niezwykle poważne. Nie wystarczy potakiwać papieżowi, kiedy mówi o rozbrojeniu. Wiele państw to robi, ale nie zachowują się niestety konsekwentnie”.

W ubiegłym miesiącu biskupi Kamerunu i Republiki Środkowoafrykańskiej potępili kontynuację działań wojennych w obu tych krajach. Podobna sytuacja ma miejsce w Nigerii. „Wciąż jesteśmy na łasce bojówek terrorystycznych Boko Haram, zwłaszcza na północy kraju”– alarmuje arcybiskup Abudży, Ignatius Ayau Kaigama, podkreślając również zagrożenie koronawirusem, który jest jego zdaniem najniebezpieczniejszy dla najbiedniejszej części populacji.

Sytuacja jest tragiczna także w Syrii i w Jemenie, borykającymi się z najpoważniejszym kryzysem humanitarnym na świecie. Bp Paul Hinder, wikariusz apostolski w Arabii Południowej, zwraca uwagę na zniszczenie połowy infrastruktury medycznej w Jemenie oraz na brak bezpieczeństwa, który „utrudnia, a czasem uniemożliwia transport pomocy”. „Bez rozejmu między walczącymi stronami wszystkie operacje humanitarne pozostaną sparaliżowane” – uważa bp Hinder.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję