Reklama

Z Polski

Nobel za in vitro budzi sprzeciw i zdumienie

Oświadczenie Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia

W imieniu środowisk zrzeszonych w Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia wyrażamy zdumienie przyznaniem Nagrody Nobla za opracowanie metody in vitro, w wyniku której ginie tak wiele istot ludzkich. Zdecydowanie bardziej zasługują na to twórcy NAPROTECHNOLOGII, która jest faktycznie metodą leczenia niepłodności i nie powoduje negatywnych skutków.
W związku z kontrowersyjną decyzją Komitetu Noblowskiego, pragniemy przypomnieć, że:
- nieprawdą jest, jakoby metoda in vitro była metodą leczenia bezpłodności. Po przeprowadzeniu całej procedury, nawet jeśli w rezultacie dojdzie do urodzenia dziecka, płodność rodziców nie zostaje przywrócona;
- w wyniku stosowania tej metody wiele powoływanych do życia istot ludzkich jest poddawanych selekcji, uśmiercanych bądź skazywanych na powolną śmierć w laboratoryjnych zamrażarkach;
- procedura in vitro depcze godność osoby ludzkiej, traktując embrion jako towar, podlegający ocenie jakościowej i mający zaspokoić pragnienia i potrzeby innych;
- powszechne stosowanie tej procedury otwiera pole do wielu nadużyć, jak tworzenie banków spermy i jajeczek czy pokusa hodowania ludzi „na części zamienne”.
W tej sytuacji, gdy świadomość prawdziwej natury in vitro i niebezpieczeństw z nią związanych jest coraz bardziej rozpowszechniona i metoda zaczyna budzić w społeczeństwie uzasadniony sprzeciw, nagradza się twórcę tej metody, aby - jak uzasadniają członkowie Komitetu Noblowskiego - „walczyć z uprzedzeniami związanymi z in vitro”. Świadczy to o zmianie charakteru Nagrody Nobla, która zamiast wyróżniać ludzi bezdyskusyjnie zasłużonych dla dobra społeczeństw wykorzystywana jest w ideologicznej walce po stronie środowisk liberalno-lewicowych.
W imieniu Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia

Dr Paweł Wosicki - prezes
Antoni Szymański - wiceprezes

Warszawa, 7 października 2010 r.

Wadowice

Multimedialne muzeum papieskie

Z udziałem metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza 5 października w Wadowicach podpisany został akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod przebudowywane Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. Od dziś także można zwiedzać replikę wnętrza mieszkania Wojtyłów - powstałą na czas modernizacji papieskiego domu rodzinnego.
- To muzeum ukaże nam osobę Papieża i całe jego dziedzictwo w sposób nowoczesny i autentyczny. Ojciec Święty był człowiekiem skromnym i pewnie nigdy się nie spodziewał, że powstanie w jego rodzinnym mieście tego typu placówka - mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas konferencji prasowej w Wadowicach. Po odrestaurowaniu przywrócony zostanie w mieszkaniu Wojtyłów wygląd z lat 20. ubiegłego wieku, oddający klimat domu rodzinnego. Zrekonstruowana zostanie także elewacja kamienicy do kształtu z przełomu XIX i XX wieku. Ekspozycja powiększy się czterokrotnie - do ponad 1 tys. m2, na czterech kondygnacjach. Znajdą się w niej elementy oryginalnego wyposażenia, osobiste rzeczy Jana Pawła II oraz rękopisy.
Realizację muzeum, którego dyrektorem jest ks. Paweł Danek, zaplanowano do końca 2012 r. Na ten okres dla zwiedzających i pielgrzymów została przygotowana wystawa zamienna w Domu Katolickim przy wadowickiej parafii. Elementem ekspozycji jest kopia mieszkania Wojtyłów w skali 1:1, a także scenografia przedstawienia „Antygony” na historycznej scenie, na której występował Karol Wojtyła.

Reklama

Zabawa k. Tarnowa

Pomnik Ofiar Wypadków

Przy sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie k. Tarnowa powstaje pomnik Ofiar Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przemocy. Ma tam także powstać centrum pomocy osobom przeżywającym kryzys po stracie bliskich.
- Przede wszystkim chcemy objąć troską wszystkich, którzy doświadczyli tragedii, żeby mieli tutaj swoje miejsce - mówi ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium. Prowadzona jest tu księga pamięci ofiar wypadków drogowych. Codziennie pali się przy niej świeca. Każdego 10 i 18 dnia miesiąca trwa modlitwa za zmarłych w niej zapisanych. Karty ze zdjęciami osób, które zginęły w wypadkach, nadsyłane są z całej Polski, a księga zapełnia się wpisami.
W dniach 20-22 listopada z okazji dnia pamięci i modlitwy za tych, którzy zginęli na drogach, planowana jest w Zabawie dwudniowa międzynarodowa konferencja „Ofiary wypadków drogowych - nasza wspólna odpowiedzialność”. Rozpocznie się ona Mszą św. i modlitwą w intencji ofiar wypadków drogowych, a zakończy w Sejmie wystąpieniami i referatami zaproszonych gości.

Zło dobrem zwyciężaj

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko powiedział

Chcemy, by państwo zrozumiało, że może być silne tylko wraz ze społeczeństwem. A do tego prowadzi droga przez poszanowanie człowieka, jego sumienia i przekonań.

Krótko

Parlamentarzyści PiS domagają się od rządu działań, które doprowadzą do zmiany przebiegu Gazociągu Północnego, tak by nie ograniczał rozwoju polskich portów. Jeśli ich nie będzie, nie wykluczają skierowania wniosku do Trybunału Stanu.

Marek Michalak został wybrany na kolejnego przewodniczącego Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka (ENOC). Jego kadencja rozpocznie się w przyszłym roku.

Będzie mniej pieniędzy na drogi. Rząd obciął wydatki na budowę nowych dróg w przyszłym roku o 5,4 mld zł. Zapłacimy za to więcej za paliwo. Rząd likwiduje ulgę w podatku akcyzowym. Po 1 stycznia 2011 r. za każdy litr zapłacimy o 5 gr więcej.

Choć problem jest znany od lat, to rząd nagle wydał walkę sklepom z dopalaczami. Na gwałt przygotowano też nową ustawę, która ma w tym pomóc. Wszystkie siły polityczne zgadzają się z koniecznością eliminacji dopalaczy, ale ostrzegają, że tak szybkie procesowanie nad prawem może prowadzić do jego niekonstytucyjności.

Wspieranie rodziny to jeden z głównych punktów wspólnego programu wyborczego Unii Polityki Realnej oraz Prawicy Rzeczypospolitej. Program, przedstawiony 6 października, przewiduje m.in. gwarancję samorządowego becikowego oraz dodatek macierzyński dla rodzin wielodzietnych. Prawica Rzeczypospolitej i Unia Polityki Realnej - obok wspólnego kandydata na prezydenta stolicy, którym jest Piotr Strzembosz - wystawią w wyborach samorządowych również wspólne listy do Rady Warszawy i rad dzielnic.

Prokuratorzy z Gdańska, którzy prowadzą dochodzenie w sprawie porwania i śmierci Krzysztofa Olewnika, weryfikują hipotezę, że w wieczór porwania w domu Olewnika odbyły się dwa przyjęcia. Podczas drugiego ktoś został zastrzelony lub postrzelony.

Płaca minimalna wzrośnie w 2011 r. o 69 zł i wyniesie 1386 zł.

Pielęgniarki mają szansę na obiecane przez rząd podwyżki. Połączone sejmowe komisje zdrowia i samorządu terytorialnego przyjęły rządową propozycję podziału pieniędzy na wynagrodzenia w ochronie zdrowia, zapisane w nowelizacji ustawy o ZOZ-ach. Nowelizacja nakłada na dyrektora samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej obowiązek przeznaczania 40 proc. z nadwyżki kontraktu na podwyżki dla pracowników, ¾ tej kwoty mają otrzymać pielęgniarki i położne na wzrost wynagrodzeń.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

2020-07-01 12:49

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

youtube.com

Akt oskarżenia wobec trzech osób, skierowała do sądu prokuratura w Płocku (Mazowieckie). Sprawa dotyczy rozlepiania w 2019 r. wokół kościoła nalepek z wizerunkiem Matki Bożej w tęczowej aureoli.

Aktem oskarżenia objęto trzy osoby: Elżbietę P., Annę P. oraz Joannę G. Wszystkim przedstawiono zarzuty z art. 196. Kodeksu karnego, czyli obrazy uczuć religijnych poprzez znieważenie przedmiotu czci religijnej – poinformowała w środę PAP prokurator rejonowa w Płocku Małgorzata Orkwiszewska.

Postępowanie w sprawie obrazy uczuć religijnych zostało wszczęte po tym, gdy w nocy z 26 na 27 kwietnia 2019 r. wokół kościoła św. Dominika w Płocku rozlepiono nalepki z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, na których postaci Maryi i Dzieciątka otoczone były aureolami w barwach tęczy. Nalepki te pojawiły się wówczas m.in. na koszu na śmieci i na przenośnej toalecie.

Z ustaleń postępowania wynika, że wszystkie osoby objęte aktem oskarżenia działały wspólnie i w porozumieniu

powiedziała PAP prokurator Orkwiszewska.

Jak wyjaśniła, akt oskarżenia wobec Elżbiety P., Anny P. i Joanny G. został skierowany do płockiego Sądu Rejonowego. Dodała, iż zarzuty aktu oskarżenia dotyczą „rozklejenia na toalecie, koszu na śmieci, transformatorze, znakach drogowych i ścianach budynków wydruków przedstawiających przerobiony obraz Matki Bożej Częstochowskiej z widoczną aureolą w kolorach tęczy, będącej symbolem społeczność LGBT„.

Według art. 196 kodeksu karnego, kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

aw/PAP

CZYTAJ DALEJ

PKW apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji dot. głosowania w II turze wyborów

Uprawnionymi do udziału w głosowaniu w II turze wyborów prezydenckich, są wszyscy wyborcy; sposób głosowania wyborcy 28 czerwca nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu - podkreśla w swoim stanowisku PKW, apelując jednocześnie o niepowielanie nieprawdziwych informacji ws. głosowania.

PKW opublikowała w czwartek stanowisko w sprawie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd.

"Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśnia, że pojawiające się w serwisach społecznościowych informacje o tym, jakoby wyborcy głosujący w dniu 28 czerwca 2020 r. na kandydata, który uzyskał największą liczbę głosów, mieli nie uczestniczyć w ponownym głosowaniu w dniu 12 lipca 2020 r. (tzw. II turze wyborów), a w głosowaniu tym uczestniczą wyłącznie wyborcy, którzy oddali głosy na innych kandydatów, są nieprawdziwe" - czytamy w piśmie podpisanym przez szefa PKW Sylwestra Marciniaka.

Jak podkreślono, uprawnionymi do udziału w głosowaniu ponownym, czyli w II turze, są wszyscy wyborcy, a sposób głosowania wyborcy 28 czerwca br. nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu.

W stanowisku wyjaśniono, że wynika to z zasad przeprowadzania wyborów prezydenta RP określonych w konstytucji oraz w Kodeksie wyborczym. "Ponadto tajność głosowania gwarantuje, że sposób głosowania wyborcy w dniu 28 czerwca 2020 r. nie może wpływać na jego uprawnienie do udziału w głosowaniu ponownym, ani na uwzględnienie jego głosu oddanego w tym głosowaniu" - podkreślił szef PKW.

"Państwowa Komisja Wyborcza uznaje za wysoce szkodliwe rozpowszechnianie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd, bez względu na to, czy są one kolportowane jako +instrukcje dla wyborców+, żarty czy w jakiejkolwiek innej formie. Za szczególnie naganne należy przy tym uznać powoływanie się w takich materiałach na rzekome rozstrzygnięcia Państwowej Komisji Wyborczej, a także rozpowszechnianie takich informacji przez osoby piastujące funkcje publiczne" - głosi stanowisko PKW.

"Państwowa Komisja Wyborcza apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji, przypominając jednocześnie, że wiarygodne wyjaśnienia dotyczące zasad przeprowadzania wyborów i udziału wyborców w głosowaniu dostępne są na stronach internetowych www.pkw.gov.pl oraz wybory.gov.pl" - informuje Komisja.

W II turze wyborów prezydenckich 12 lipca ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda zmierzy się z kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ par/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję