Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 42/2010, str. 6

Krzysztof Świertok

Szkoły im. Jana Pawła II

Mali uczniowie Wielkiego Jana Pawła II

Jubileuszowa - 10. Pielgrzymka Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę odbyła się 6 października. W tym roku modlitwie ponad 20 tys. uczennic i uczniów przybyłych wraz z opiekunami towarzyszył szczególny znak - krzyż, który sługa Boży Jan Paweł II trzymał w dłoniach podczas swojej ostatniej wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej. Krzyż przeniesiony został na ołtarz w procesji idącej od figury Matki Bożej stojącej na jasnogórskich błoniach. Mszy św. na Szczycie przewodniczył biskup diecezji radomskiej Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz Szkół im. Jana Pawła II. Koncelebrowało ponad 200 kapłanów. Obecny był prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak. Bp Tomasik wzywał młodych do odkrywania miłości Jezusa na krzyżu. Apelował o realizowanie w życiu trzech zasad proponowanych przez Jana Pawła II: szukania Jezusa, kochania Go i dawania o Nim świadectwa.
Na pielgrzymce reprezentowanych było ponad 500 szkół różnego szczebla, nie tylko z Polski, ale także z Litwy. Przybyły również przedszkolaki i reprezentanci dwóch uczelni wyższych noszących imię Jana Pawła II. Pielgrzymka Szkół Jana Pawła II była także szczególną okazją do modlitwy o rychłą beatyfikację Papieża Polaka. Bardzo ważnym momentem jasnogórskiego spotkania była adoracja krzyża. Każdy z uczestników pielgrzymki otrzymał pamiątkowy znaczek z wizerunkiem Jana Pawła II i krzyżem oraz obrazek przedstawiający Papieża trzymającego krzyż. Z okazji jubileuszowej pielgrzymki jako wotum wdzięczności uczniowie i wychowawcy złożyli kielich liturgiczny ozdobiony postaciami: Jana Pawła II, Karoliny Kózkówny - patronki Ruchu Czystych Serc, Stanisława Kostki - patrona młodzieży i św. Królowej Jadwigi - patronki oświaty. Spotkanie stanowiło przygotowanie do obchodów X Dnia Papieskiego, dlatego na Jasnej Górze obecni byli przedstawiciele Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

„Amazonki”

„Nadzieja zawieść nie może”

Pod hasłem: „Nadzieja zawieść nie może” 2 października odbyła się 13. Pielgrzymka Kobiet po Mastektomii. Uczestniczyło w niej ok. 6 tys. kobiet z Polski, a także z Czech, Słowacji i Niemiec. Amazonkami nazywa się kobiety, które przeszły operację amputacji piersi z powodu choroby nowotworowej. Mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. - Jesteście piękne dla oczu Bożych, bo bliskie krzyża, a najpiękniejszy jest krzyż. Nie ma piękniejszej miłości nad tę, którą objawił sam Bóg - który jest Miłością - sposobem śmierci krzyżowej, która to stała się zmartwychwstaniem, zwycięstwem - mówił w homilii. Zachęcił także amazonki do walki: - Walczcie ze smutkiem, choć nie jest to łatwe, gdy boli, gdy nieraz wyniki nie są najlepsze po chorobie, po operacji, i ogarnia pesymizm. Przezwyciężajcie ból! - mówił abp Nowak. - Leczcie się, pomagajcie sobie, ale gdy się nie przezwycięży tych cierni, bo one muszą być, otwórzcie się na miłość ukrzyżowaną Jezusa. W czasie pielgrzymki amazonki ponowiły akt zawierzenia Matce Bożej Jasnogórskiej oraz wystosowały telegram do Papieża Benedykta XVI.

Reklama

Rodzina Różańcowa

Jasna Góra otoczona modlitwą

Rozpoczął się październik - miesiąc poświęcony w szczególny sposób modlitwie różańcowej. Jak co roku odbyły się trzydniowe rekolekcje dla Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Na zakończenie - 3 października Eucharystii na Szczycie przewodniczył abp Stanisław Nowak. Uczestniczyli członkowie Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej (Zarząd i parafialne Koła) oraz pielgrzymi z różnych stron kraju, zwłaszcza osoby należące do Kół i Róż Różańcowych - w sumie ok. 8 tys. osób. Mszę św. koncelebrowali: o. Bogumił Schab, dyrektor Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej i o. Piotr Polek, definitor generalny Zakonu Paulinów, tegoroczny rekolekcjonista. Zebranych witał o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry. Podkreślił, że Jasna Góra jest otoczona modlitwą, która bardzo mocno przylgnęła do wszystkich Polaków - modlitwą różańcową. Przywołał słowa Jana Pawła II, który tak mocno ukochał Różaniec: „Ta prosta modlitwa różańcowa pulsuje życiem ludzkim”. W homilii abp Nowak mówił: - Jesteście przedstawicielami, cząstką wybraną, by tutaj w tym roku być i powiedzieć: „Pójdziemy wiernie do Boga z różańcem w ręku, z Maryją”. Jasnogórska Rodzina Różańcowa została zawiązana 42 lata temu na Jasnej Górze z inicjatywy śp. o. Bronisława Matyszczyka, paulina.

Krótko

1 października przybyła 2. Pielgrzymka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wystawiono poczty sztandarowe Grup Regionalnych i GOPR. Obecny był Jacek Dębicki, naczelnik GOPR.

2 października odbyła się 4. Pielgrzymka Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Mszy św. przewodniczył ks. prof. Henryk Witczyk, a koncelebrował ks. Arkadiusz Zawistowski, kapelan Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Został odczytany akt zawierzenia oraz list abp. Sławoja Leszka Głódzia, opiekuna Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

2 października odbył się 31. Dzień Skupienia Katolickich Prawników Polskich. Szczególną intencją pielgrzymki była modlitwa za 18 prawników, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej pod Katyniem. Mszy św. przewodniczył bp Adam Lepa z Łodzi. Eucharystię koncelebrowali: bp Artur Miziński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Prawników, i ks. prał. Jan Pasierbek, krajowy duszpasterz prawników.

2 października przybył na Jasną Górę abp Luis Ladaria, sekretarz watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Towarzyszyli mu m.in.: ks. prof. Henryk Pietras, rektor Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie i ks. Dariusz Kowalczyk, profesor Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie.

2 października ok. 5,5 tys. uczniów uczestniczyło w Pielgrzymce Maturzystów Archidiecezji Przemyskiej. Wraz z nimi przybył bp Marian Rojek z Przemyśla.

3 października modliła się 3. Pielgrzymka Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga. Eucharystii przewodniczył, należący do Bractwa, ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szef PKW: wybory będą bezpieczne, wolne i uczciwe

2020-07-11 21:23

[ TEMATY ]

wybory prezydenckie

PAP/Paweł Supernak

Niedzielne wybory będą bezpieczne, wolne i uczciwe - zapewniał w sobotę przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Przypomniał, że bez kolejki będą mogły zagłosować osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, niepełnosprawni i osoby z dzieckiem do lat trzech.

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak w rozmowie z TVP Info zapewniał, że niedzielne wybory "będą bezpieczne, wolne i uczciwe".

"Bezpieczne dlatego, że ten rygor, który został wprowadzony z uwagi na pandemię występującą na całym świecie - przynajmniej jeżeli chodzi o pierwszą turę - okazał się skuteczny i zarówno wyborcy, jak i członkowie komisji wyborczych zachowali się odpowiedzialnie, używali maseczek, środków odkażających, także mam nadzieję, że jutro będzie identyczna sytuacja i nie będzie żadnych ujemnych skutków" - powiedział.

Przypomniał, że wyborcy powinni pamiętać, by na głosowanie koniecznie zabrać ze sobą dowód osobisty i maseczkę, warto też przynieść własny długopis lub pióro.

Marciniak był również gościem Polsat News, gdzie także zapewniał o bezpieczeństwie wyborów i apelował do wyborców, by pamiętali o zachowaniu środków ostrożności.

W sobotę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMS-y, w których przypomniało, że osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży i osoby niepełnosprawne będą mogły głosować bez kolejki. Marciniak w Polsat News był pytany, czy jego zdaniem taka forma komunikacji z wyborcami jest uzasadniona.

"To zawsze jest kwestia problemu dotarcia do osób zainteresowanych. Nie każdy czyta Dziennik Ustaw, nie każdy dociera do komunikatów na stronie internetowej PKW. (...) Jest to informacja dla osób słabszych. Jako społeczeństwo, jako państwo, jesteśmy zobowiązani dbać o osoby słabsze i informować chociażby o tej możliwości skorzystania z prawa do głosowania bez kolejki" - ocenił.

Zwrócił uwagę, że część wyborców obawia się pójścia do lokalu wyborczego z powodu pandemii koronawirusa. "Taka informacja świadczy (...), że wybory są bezpieczne, że można pójść śmiało do lokalu i oddać głos" - powiedział.

Prawo głosowania bez kolejki w niedzielę będą miały również osoby z dzieckiem do 3 lat. Marciniak pytany, ile osób towarzyszących takiemu dziecku może wejść do lokalu wyborczego bez kolejki, podkreślił, że w tej kwestii "trzeba zachować zdrowy rozsądek". "Jedna osoba, która się opiekuje tym dzieckiem, powinna mieć możliwość wejścia bez kolejki" - powiedział.

Lokale wyborcze w niedzielę będą czynne od godz. 7 rano do godz. 21. (PAP)

ozk/ robs/

CZYTAJ DALEJ

Brazylia wspomina wizytę Jana Pawła II

2020-07-12 15:55

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Archiwum prywatne Valentiny Alazraki

Valentina Alazraki

Brazylijczycy wspominają pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do ich kraju, która miała miejsce 40 lat temu. Z powodu trwającej pandemii rocznica obchodzona jest głównie w internecie. Papież Polak wracał do tego największego katolickiego kraju na świecie jeszcze trzy razy.

W trakcie pierwszej wizyty apostolskiej Papież św. Jan Paweł II między innymi konsekrował bazylikę Matki Bożej w Aparecidzie, beatyfikował jezuitę hiszpańskiego José de Anchietę, założyciela miasta São Paulo, aktualnie największego miasta Ameryki Południowej. Uczestniczył też w kongresie eucharystycznym w Fortalezie, w stanie Ceará.

W Kurytybie spotkał się z przedstawicielami Polonii brazylijskiej na stadionie Couto Pereira. W spotkaniu uczestniczyło 70 tysięcy osób. Rozpoczynając swoje przemówienie papież stwierdził z serdecznym naciskiem: „Do tego spotkania mieliście prawo wy, tutaj obecni i ci wszyscy, których reprezentujecie; miałem prawo do tego spotkania także ja, jako syn tej ziemi nad Wisłą, z którą wszyscy jesteśmy złączeni więzami krwi, w różnych stopniach pochodzenia. Do tego spotkania miała prawo także ta ziemia, nasza Ojczyzna”!

Bardzo głęboko w sercach Brazylijczyków pozostały słowa papieża wypowiedziane w trakcie pierwszej pielgrzymki: „Niech Bóg błogosławi waszą Brazylię. Niech Bóg błogosławi i was wszystkich Brazylijczyków, pokojem i postępem, spokojną zgodą w zrozumieniu i braterstwie. Pod matczynym spojrzeniem i opieką Matki Bożej z Aparecidy, Patronki Brazylii”.

Podczas pierwszej pielgrzymki (w dniach 30 czerwca - 11 lipca 1980 roku) z Janem Pawłem II spotkało się 12 milionów osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję