Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

66. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Program obchodów

Modlitwa ekumeniczna, koncerty i spektakle teatralne, nadanie odznaczeń państwowych, a nawet gra miejska i rajd rowerowy - to tylko niektóre elementy obchodów 66. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Stolica będzie czcić pamięć o powstańcach warszawskich od 29 lipca do 8 sierpnia. Oficjalnym zakończeniem obchodów będzie jednak zgaszenie ognia na kopcu Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej w niedzielę 3 października o godz. 18.
W sobotę 31 lipca o godz. 13.30 w Muzeum nastąpi spotkanie powstańców warszawskich z prezydentem elektem Rzeczypospolitej Polskiej Bronisławem Komorowskim i prezydent stolicy Hanną Gronkiewicz-Waltz oraz odbędzie się uroczystość nadania przez Prezydenta RP odznaczeń państwowych. Wcześniej będzie miała miejsce uroczysta sesja Rady Miasta Stołecznego Warszawy. Tego samego dnia o godz. 18 przy pomniku Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich odprawiona zostanie uroczysta Msza św. polowa w intencji poległych w Powstaniu, a następnie Apel Poległych i widowisko pt. „Sztandary ´44”.
W dniu wybuchu Powstania - 1 sierpnia obchody odbywać się będą w kilku miejscach pamięci. O godz. 10 rozpoczną się uroczystości przy pomniku „Mokotów Walczący - 1944”. W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego nastąpi uroczysta zmiana posterunku honorowego. O godz. 17 - w Godzinie „W” hołd powstańcom warszawskim oddadzą minutą ciszy mieszkańcy stolicy.
O godz. 19 na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli podczas uroczystości przy pomniku „Polegli-Niepokonani 1939-1945” zostanie odmówiona modlitwa ekumeniczna. Warszawiacy wrócą na plac Piłsudskiego o godz. 20, gdzie odbędzie się wspólne śpiewanie piosenek powstańczych.
W dniach 28 lipca - 4 sierpnia Muzeum Powstania Warszawskiego będzie czynne dłużej, w godz. 10-20.

W drodze do Częstochowy

„Niedziela” karmi pielgrzymów

Kuchnia „Niedzieli” dla pielgrzymów to inicjatywa, którą na okres wakacji podjął tygodnik „Niedziela”. Dzięki kuchni polowej pielgrzymi zmierzający na Jasną Górę mogą jednorazowo otrzymać od 400 do 500 porcji ciepłego posiłku.
14 lipca w miejscowości Piasek grochówkę od „Niedzieli” otrzymali pielgrzymi z archidiecezji przemyskiej. - Jest to wspaniała promocja dobra, ale również okazja do spotkania się pracowników „Niedzieli” z pielgrzymami. To także okazja do bezpośredniej rozmowy z utrudzonymi pielgrzymami - powiedział KAI biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Adam Szal, pielgrzymujący na Jasną Górę.
Redakcja „Niedzieli” otrzymała kuchnię polową dla pielgrzymów od szwedzkiego koncernu papierniczego SCA, którego przedstawiciele po rozmowach z dyrekcją „Niedzieli” zachwycili się polskim fenomenem pielgrzymkowym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ks. Mariusz Frukacz

Z Jasnej Góry

Pielgrzymka konna

Z Zaręb Kościelnych na Mazowszu 10 lipca dotarła na Jasną Górę 11. Pielgrzymka Konna. 26 jeźdźców spędziło w siodle 11 dni, pokonując trasę ok. 400 km. Pozostałych 19 osób zajmowało się zabezpieczeniem logistycznym. Przed Szczyt Jasnogórski kawalerzyści wjechali w galowych mundurach kawalerii II Rzeczypospolitej, ze sztandarem 10. Pułku Ułanów Litewskich. Przybyłych powitał o. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości. Pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył i homilię wygłosił bp Stanisław Stefanek. - Sięgające do historycznych źródeł tradycje ułańskie, kawaleryjskie, rycerskie, które przede wszystkim formują pełne męskie osobowości, mężów stanu - te tradycje są, bo są zapisane w Bogu, bo są wypełnione mocą Ducha Świętego i opiekuje się nimi Matka Najświętsza - powiedział w homilii bp Stefanek.
Meldunek z pielgrzymki złożył dowódca st. wachmistrz ks. Andrzej Dmochowski. Podkreślił, że pielgrzymce towarzyszyły modlitwy w intencji Ojczyzny i za poległych w jej obronie na przestrzeni wieków, a szczególnie w bitwie pod Grunwaldem przed 600 laty i za ofiary ostatniej katastrofy pod Smoleńskiem.
Za organizację wędrówki odpowiadali: dowódca st. wachmistrz ks. Andrzej Dmochowski, proboszcz parafii Zaręby; szef przemarszu ks. wachmistrz Grzegorz Śniadach; ojciec duchowny pielgrzymki ks. Marek Kondratowicz. Opiekę weterynaryjną sprawował lekarz weterynarii wachmistrz Sławomir Mioduszewski.

O. Stanisław Tomoń OSPPE

Zło dobrem zwyciężaj

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko powiedział

Przemoc nie zwycięża, choć może przez jakiś czas triumfować. Mamy tego najlepszy dowód spod krzyża Chrystusa. Tam również była przemoc, była nienawiść do prawdy. Ale przemoc i nienawiść zostały pokonane przez aktywną miłość Chrystusa.

Krótko

Prezydent elekt w pierwszym wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” zapowiedział, że usunie krzyż, który harcerze postawili przed Pałacem Prezydenckim tuż po katastrofie pod Smoleńskiem. Słowa Bronisława Komorowskiego wywołały polityczną burzę. Posłowie PiS zapowiedzieli, że będą twardo bronić krzyża. PSL z kolei chce, by krzyż stanął przed budynkiem Sejmu.

Prawdopodobnie w pierwszym tygodniu sierpnia nastąpi zaprzysiężenie nowego prezydenta. Termin jest uzależniony od rozpatrzenia przez Sąd Najwyższy wszystkich protestów wyborczych. Bronisław Komorowski złoży przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym.

Narasta krytyka postępowania strony rosyjskiej w sprawie śledztwa dotyczącego katastrofy pod Smoleńskiem. Wbrew zapowiedziom wicepremiera rządu Rosji Siergieja Iwanowa, nadal wiele dokumentów nie zostało stronie polskiej przekazanych, a monity polskich prokuratorów pozostają bez odpowiedzi.

Polska Plus apeluje do premiera Donalda Tuska o odwołanie szefa MON Bogdana Klicha. Według członków partii, nadużył swoich uprawnień. Partia zarzuca ministrowi, że w rozporządzeniu nadał premierowi, niezgodnie z prawem, uprawnienia do powoływania członków Komisji Badania Wypadków Lotniczych, która wyjaśnia katastrofę smoleńską.

PO kończy aferę hazardową. Przewodniczący speckomisji Mirosław Sekuła przedstawił projekt raportu końcowego. We wnioskach najwięcej miejsca poświęcono CBA. Nazwiska głównych bohaterów afery, polityków PO Zbigniewa Chlebowskiego i Mirosława Drzewieckiego padają bardzo rzadko. Przewodniczący zwraca uwagę jedynie na niestosowny język.

W pierwszych powyborczych sondażach poparcia dla partii politycznych mocno dołuje PSL. Ludowcy otrzymują od jednego do dwóch procent poparcia, co odpowiada wynikowi ich lidera w wyborach prezydenckich.

Rząd zamroził podwyżki dla pół miliona urzędników. Policjanci, żołnierze i inni urzędnicy nie dostaną w 2011 r. żadnej podwyżki. Może to dać budżetowi 800 mln zł oszczędności.

Kolejny rok 15 sierpnia nie zobaczymy defilady wojskowej w Warszawie. Powodem są ograniczenia budżetowe.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06

[ TEMATY ]

Wiedeń

kościoły

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Chociaż prawie wszystkie kościoły w archidiecezji są otwarte każdego dnia w roku, około połowa z nich jest otwarta tylko na uroczystości liturgiczne. W "Dniu otwartych kościołów” będą również otwarte często mniej znane miejsca” - powiedział Haselsteiner.

CZYTAJ DALEJ

10 lat kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-04-19 09:49

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Mat.prasowy/vaticannews.va

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Wyjątkowym fenomenem są czwartkowe Msze polskie odprawiane nieprzerwanie przy grobie Jana Pawła II od momentu jego śmierci. „To jest czas modlitwy, ale także przekazywania dziedzictwa wiary i nieprzemijających wartości” – mówi ks. Giers. Podkreśla, że upływający czas sprawia, iż wielkie zadanie stoi przed świadkami pontyfikatu, którzy muszą dzielić się swym doświadczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Krajowe Forum Zelatorów Diecezjalnych Żywego Różańca

2024-04-20 14:07

[ TEMATY ]

Jasna Góra

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

„Uczynić Różaniec modlitwą wszystkich” to słowa i gorące pragnienie bł. Pauliny Jaricot, założycielki Dzieła Rozkrzewiana Wiary i Żywego Różańca, a także hasło Krajowego Forum Zelatorów Diecezjalnych Żywego Różańca, które trwa na Jasnej Górze. To pierwsze takie spotkanie, którego celem jest zachęcenie ludzi świeckich do jeszcze głębszego zaangażowania w dzieło różańcowe.

Abp Wacław Depo, delegat KEP ds. Żywego Różańca podkreślił, że różaniec jest ocaleniem dla świata i ludzkich wartości. Przypomniał, że św. Jan Paweł II określił go darem i skarbem, bo wypływa z Kościoła. - Rozważnie poszczególnych tajemnic pokazuje, że mamy być mocnymi wiarą w Chrystusa. Tajemnice, które Maryja i Jezus przeżywali kiedyś, dziś są naszym udziałem i w każdej rozważanej tajemnicy możemy odnaleźć siebie - powiedział delegat KEP. Zauważył, że św. Jan Paweł II pozostawił nam piękne kompendium wiedzy a jest nim List Apostolski Rosarium Virginis Mariae, który dziś jest bardzo aktualny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję