Reklama

Kościół

Budujemy Kościół bez ścian – ruszyły zapisy na Przystanek Jezus 2023

Właśnie ruszyły zapisy dla ewangelizatorów, którzy chcą uczestniczyć w Przystanku Jezus 2023 w Czaplinku. Myślą przewodnią wydarzenia będą słowa zaczerpnięte z ewangelii wg św. Jana "Aby byli jedno" ( por. J 17,22). Bazą dla ewangelizatorów, podobnie jak przed rokiem, będzie Salezjański Ośrodek Wychowawczy w Trzcińcu obok Czaplinka.

[ TEMATY ]

Przystanek Jezus

www.facebook.com/PrzystanekJezus

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczna edycja PJ-tu odbędzie się w dniach 31 lipca - 05 sierpnia 2023 w Czaplinku. Zgodnie z Przystankową tradycją, spotkanie rozpoczną rekolekcje, które poprowadzi "przystankowy ojciec", ks. bp Edward Dajczak. Swoją obecność na polach potwierdził nowy gospodarz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bp Zbigniew Zieliński. Organizatorzy podkreślają, że wśród słów wsparcia dla inicjatywy mają również błogosławieństwo ks. bp Artura Ważnego, przewodniczącego zespołu ds. nowej ewangelizacji KEP.

Zapisy trwają do 9 lipca przez formularz na stronie:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

przystanekjezus.pl

- Do udziału w Przystanku Jezus zapraszamy osoby pełnoletnie, na co dzień formujące się we wspólnotach, grupach i ruchach parafialnych, zaangażowane w dzieło nowej ewangelizacji, które odkrywają w sobie chęć dzielenia się Dobrą Nowiną z innymi – zachęcają pomysłodawcy projektu.

Przystanek Jezus powstał w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w roku 1999 jako odpowiedź na potrzebę duszpasterskiej opieki nad młodzieżą gromadzącą się na Przystanku Woodstock (PW), który jest jednym z największych festiwali muzyki rockowej w Europie, gromadzący kilkaset tysięcy młodych. W roku 2018 organizatorzy PW dokonali zmiany nazwy festiwalu na „Pol`And’Rock Festiwal”.

Reklama

Jako dzieło ewangelizacyjne Przystanek Jezus od samego początku cieszył się aprobatą Konferencji Episkopatu Polski, jako odważna i nowatorska forma obecności Kościoła pośród młodych, co znalazło swój wyraz w sprawozdaniu przewodniczącego KEP podczas Ad limina apostolorum w obecności Ojca Świętego w 2014 r.

Inicjatorem pierwszego PJ w Żarach (1999) był bp Edward Dajczak (ówczesny biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej), zaś organizatorem Wspólnota św. Tymoteusza – Katolickie Stowarzyszenie w służbie Nowej Ewangelizacji z Gubina pod opieką ks. Artura Godnarskiego.

W ubiegłym roku wydarzeniu towarzyszyło hasło „Wszyscy jesteście braćmi” (por. Mt 23, 8). Do Czaplinka przyjechało 130 ewangelizatorów.

“Mamy być żywymi tablicami wypisanymi miłością Boga w naszych sercach, w naszych ciałach” – powiedział wówczas bp Edward Dajczak, podczas Mszy św. inaugurującej wydarzenie.

Wskazywał, że od pierwszej, do obecnej edycji Przystanku Jezus parokrotnie zmienił się świat – przede wszystkim w ludziach. – Dziś w ewangelizacji potrzeba człowieka, który będzie miał odwagę przekroczyć zastane granice, zastany sposób reagowania – i nie chodzi o nowinki, o jakieś show ewangelizacyjne – ale chodzi o przekraczanie granic w Duchu Świętym – zaakcentował duchowny.

Reklama

Bp Dajczak powiedział, że największym zagrożeniem dla przekazu wiary jest bezmyślne powtarzanie wyuczonych formuł katechizmowych. – Nic w Bogu nie jest statyczne. Nic nie jest oglądaniem się wstecz i powtarzaniem tego, co było zawsze – mówił, podkreślając, że słowa Ewangelii są od dwóch tysięcy lat te same, ale ciągle nowe. – Kochać dzisiaj człowieka oznacza inne zachowanie, inne słowa i być może nawet na naszej twarzy inaczej wypisane – podkreślił biskup zwracając uwagę, że wrogiem miłości jest przyzwyczajenie i apelował, aby pozwolić Bogu, by dał wiernym łaskę świeżości.

– Miłość nic nie traci na spotkaniu z krzyżem – podkreślał bp Dajczak zachęcając ewangelizatorów do pokory. – Miłość bardzo zyskuje, kiedy podróżuje incognito. Niekoniecznie wtedy, gdy jest na sztandarach, ekranach, monitorach, ale wtedy gdy jest w głębi serca – dodawał. – My mamy być żywymi tablicami wypisanymi miłością Boga w naszych sercach, w naszych ciałach. A Zbawiciel to On – nasz Pan – podsumował bp Dajczak.

Tradycyjnie czas Przystanka Jezus podzielony jest na dwa etapy. Pierwszy to rekolekcje dla ewangelizatorów. Drugi etap Przystanka Jezus to czas wyjścia do uczestników festiwalu Pol’and’Rock.

Logo PJ wyraża nowy dynamizm ewangelizacyjny przedstawiony w krzyżu na kształt żagla wydętego tchnieniem wiatru. Nawiązuje do rozpoznawalnego białego krzyża stawianego pośrodku pola PJ na PW, wyznaczającego miejsce spotkań i modlitwy. Krzyżowi towarzyszy napis: „Przystanek Jezus”, który wkomponowuje się w znak graficzny jako łódź gromadząca współczesnych apostołów – ewangelizatorów. Jak podkreślają organizatorzy, jest to ta sama misja, w którą z całym zapałem weszli pierwsi uczniowie Jezusa, wypełniając nakaz misyjny: „Idźcie na cały świat i czyńcie uczniów” (Mt 28, 19).

2023-06-12 12:09

Oceń: +3 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przygotowania do Przystanku Jezus nabierają tempa

[ TEMATY ]

Przystanek Jezus

Archiwum organizatorów

Przypominamy, że tegoroczny PJ odbędzie się, podobnie jak przez ostatnie dwa lata, w Salezjańskim Ośrodku Wychowawczym w Trzcińcu obok Czaplinka w dniach 29 lipca - 3 sierpnia 2024 roku.

W ostatnich tygodniach odbyły się spotkania przedstawicieli ekipy organizacyjnej Przystanku z ordynariuszem diecezji koszalińsko - kołobrzeskiej Biskupem Zbigniewem Zielińskim, który jako gospodarz diecezji z radością wspiera naszą inicjatywę. Zarówno Bp Zbigniew, jak i nasz duchowy ojciec, Bp senior Edward Dajczak potwierdzili swoją chęć udziału w tegorocznym Przystanku Jezus.Ekipa odbyła również spotkania z burmistrzem Czaplinka i Księżmi Salezjanami, którzy ponownie przyjmą PJ "pod swój dach".
CZYTAJ DALEJ

Słynny już na świecie film „Najświętsze serce” trafi do polskich kin!

2025-12-05 10:12

[ TEMATY ]

film

Najświętsze Serce

Karol Porwich/Niedziela

Fenomen francuskiego kina religijnego wreszcie zobaczą polscy widzowie. Głośny film „Najświętsze serce” („Sacré Coeur”) – produkcja, która we Francji stała się sensacją i nieoczekiwanym przebojem box office’u – wejdzie do polskich kin 20 lutego 2026 r. Dystrybutorem jest Rafael Film.

„Najświętsze serce”, wyreżyserowane przez Sabrinę i Stevena Gunnell, zaskoczyło francuską branżę filmową już w pierwszym tygodniu wyświetlania: uzyskało najlepszy od 2021 r. wynik liczby widzów na jedno wyświetlenie. Mimo skromnego budżetu i braku znanych nazwisk film przyciągnął tłumy – przed kinami ustawiały się kolejki, a widzowie opuszczali seanse głęboko poruszeni. Dodatkowej rozgłosu dodały kontrowersje: zakaz ekspozycji plakatów w metrze i na dworcach czy odwołanie seansów w Marsylii tylko zwiększyły zainteresowanie publiczności. W kilka tygodni film obejrzało ponad 400 tys. widzów.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent: ochrona zdrowia to nie jest przestrzeń do politycznych trików i chwytów

2025-12-05 10:28

[ TEMATY ]

Prezydent Karol Nawrocki

PAP/Leszek Szymański

Ochrona zdrowia to nie jest przestrzeń do politycznych trików i chwytów - powiedział prezydent Karol Nawrocki podczas szczytu zdrowotnego „Na ratunek ochronie zdrowia”. Dodał, że piątkowy szczyt zdrowotny jest odpowiedzią na „głęboki kryzys w ochronie zdrowia, z jakim mamy do czynienia”.

W piątek w Pałacu Prezydenckim odbywa się szczyt zdrowotny „Na ratunek ochronie zdrowia”. Dzień wcześniej odbył się szczyt medyczny „Bezpieczny pacjent” zorganizowany przez minister zdrowia Jolantę Sobierańską-Grendę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję