Reklama

Głos z Torunia

Poświęcenie kościoła akademickiego w Toruniu

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego bp Wiesław Śmigiel dokonał poświęcenia kościoła akademickiego pod wezwaniem Ducha Świętego.

Renata Czerwińska

Podczas Eucharystii obecni byli ojcowie jezuici posługujący obecnie i dawniej w kościele akademickim, kapłani z sąsiednich parafii, siostry zakonne, prezydent miasta Torunia, marszałek województwa, prorektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz liczni wierni.

Jak zaznaczył w homilii bp Śmigiel, „od początku dzieła stworzenia Bożą tęsknotą i oczekiwaniem jest stworzenie rodziny dzieci Bożych. Potrzebujemy szczególnego miejsca, w którym będzie mieszkał Bóg, gdzie spotkamy się z Nim”.

Toruński pasterz przypomniał przypomniał długą historię świątyni - od II połowy XVIII w. kościoła luterańskiego, po II wojnie światowej, katolickiego, przejętego przez jezuitów, którzy rozpoczęli tutaj tworzenie duszpasterstwa akademickiego w czasach, kiedy powstawał Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Nadmienił również o tragicznym pożarze z 1989 r., który strawił wnętrze świątyni, w tym wiele zabytków. Warto zauważyć, że ośrodek jezuicki był zaangażowany w działalność opozycyjną.

Reklama

Nawiązując do uroczystości odpustowej, Biskup Śmigiel przypomniał nauczenie o charyzmatach. Są one dane ku służbie innym - “każdy charyzmat służy budowaniu wspólnoty. Bez miłości, służby, wszystkie dary tracą swoją wartość”. 

Szczególnym charyzmatem kościoła akademickiego, znajdującego się w centrum miasta, jest umożliwienie wiernym całodziennej adoracji, spowiedzi, ale też korzystania z formacji ignacjańskiej.

Toruński pasterz zaznaczył, że poświęcenie kościoła ma być dla wiernych sposobnością do nowego otwarcia się na Ducha Świętego. “Niech rozbudzi w nas nowy zapał apostolski, byśmy szli na cały świat i głosili Boga żywego”.

Na zakończenie uroczystości krótkie przemówienia wygłosili prezydent Torunia Michał Zaleski, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego i dr hab. Michał Białkowski, prof. UMK. 

2023-05-28 16:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prof. Grabowska: sekularyzacja w Polsce postępuje, nie widać hamulców, które mogłyby ją powstrzymać

2023-09-26 14:37

[ TEMATY ]

raport

Artur Stelmasiak

Praktyki religijne w największe miastach i wśród najbardziej wykształconych oraz w najmłodszym pokoleniu to “motory” polskiej sekularyzacji - oceniła prof. Mirosława Grabowska. Zaznaczyła jednocześnie, że nie widać hamulców, które te procesy mogłyby powstrzymać. Była dyrektor CBOS uczestniczyła w prezentacji raportu “Kościół w Polsce 2023”, która odbyła się dziś w Warszawie.

Publikację przygotowała Katolicka Agencja Informacyjna we współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego.

CZYTAJ DALEJ

Duszpasterz ubogich

2023-09-19 14:26

Niedziela Ogólnopolska 39/2023, str. 18

[ TEMATY ]

św. Wincenty a Paulo

wikipedia.org

Ten święty był człowiekiem miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Trzy powołania

2023-09-27 13:40

Mateusz Góra

Farmaceuci i członkowie zawodów medycznych modlili się we wspomnienie świętych Kosmy i Damiana - ich patronów

Farmaceuci i członkowie zawodów medycznych modlili się we wspomnienie świętych Kosmy i Damiana - ich patronów

    W kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Krakowie modlili się farmaceuci i członkowie zawodów medycznych.

    Okazją do spotkania było wspomnienie świętych Kosmy i Damiana, patronów farmaceutów. – Kosma i Damian byli lekarzami, którzy z wielką sumiennością przykładali się do swojego zawodu. Leczyli też osoby niezwiązane z wiarą i byli w swoim środowisku uważani za osoby o niesamowite miłości braterskiej. Myślę, że to też jest ważne w zawodzie farmaceuty, żeby nie był tylko od podawania towaru z półki, ale żeby z taką właśnie miłością podchodził do każdego pacjenta, który przychodzi szukać pomocy – mówił o. Mariusz Kiełbasa, Legionista Chrystusa i duszpasterz farmaceutów w archidiecezji krakowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję