Reklama

Kościół

Rzym: doradca prezydenta Ukrainy o warunkach prawdziwego pokoju

Prawdziwy i trwały pokój musi zawsze opierać się na prawdzie i sprawiedliwości. Budowa prawdziwego pokoju, nie można ignorować etyki, sprowadzając wszystko do czynnika politycznego – powiedział odnosząc się do misji watykańskiej sobotę 27 września wieczorem w wywiadzie udzielonym włoskiej telewizji publicznej RaiNews, Mychajło Podolak, pierwszy doradca prezydenta Ukrainy W. Zełenskiego.

[ TEMATY ]

Ukraina

Włodzimierz Rędzioch

Odpowiadając na pytanie o możliwą rolę papieża i Stolicy Apostolskiej w konflikcie rosyjsko-ukraińskim Podolak odpowiedział.

1. Ukraińcy, rząd i naród są bardzo wdzięczni Ojcu Świętemu za jego wsparcie humanitarne: za słowa i czyny. O to właśnie prezydent poprosił papieża podczas ich niedawnego spotkania. W sercu tej pracy humanitarnej, zgodnie z zasadami chrześcijaństwa, są dzieci, więźniowie i ofiary.

2. Konieczne jest dobre zrozumienie natury tej wojny, a także natury pokoju, o którym się mówi. Nie wystarczy, by zapanował pokój. Pokój to nie tylko koniec wojny.

3. Stół negocjacyjny nie wystarczy. Jeśli to wszystko co czynią Rosjanie na terytorium Ukrainy będzie trwało nadal, to nie będzie pokoju. Z jednej strony będzie przewlekła wojna wewnętrzna, a z drugiej będzie kraj praktycznie pod stałym szantażem. Nie będzie sprawiedliwego pokoju.

Reklama

Mychajło Podolak zaznaczył, iż są to powody, dla których Ukraina nie zgadza się usiąść do stołu negocjacyjnego z Rosją. To Rosja musi uczynić pierwszy krok, jakim jest wycofanie się ze wszystkich terytoriów, które okupowała, a następnie powrót do granic z 1991 roku, to znaczy granic, które istniały i zostały uznane w momencie powstania niepodległego państwa ukraińskiego. Linia demarkacyjna między Rosją a Ukrainą w 1991 roku miała długość 1 576 km.

Najnowsza historia pokazuje, że wiele mediacji na świecie, w przypadku wojen domowych i wojen między państwami, zakończyło się stołem negocjacyjnym i podpisaniem porozumienia pokojowego. Niestety, w większości przypadków stan konfliktu powrócił do tego, co było przed negocjacjami lub walki rozpoczęły się ponownie w ukryciu. Pokazuje to również, że pokój, choć bardzo ważny, nie może być tylko milczeniem broni, czymś, co pozwala ominąć kryzys lub podobnymi manipulacjami o charakterze propagandowym. Prawdziwy i trwały pokój musi zawsze opierać się na prawdzie i sprawiedliwości. Aby zbudować prawdziwy pokój, nie można ignorować etyki, sprowadzając wszystko do czynnika politycznego – powiedział we włoskiej telewizji publicznej pierwszy doradca prezydenta Ukrainy.

2023-05-28 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wolny świat ma twarz Ukrainy – mówił Andrzej Duda w Kijowie

[ TEMATY ]

Ukraina

wojna

Andrzej Duda

Wołodymyr Zełenski

Kancelaria Prezydenta RP/Facebook

– Wolny świat ma twarz Ukrainy – mówił dziś Andrzej Duda w Kijowie w orędziu wygłoszonym przed Radą Najwyższą. – Dziękuję Wam, że bronicie Europy przed najazdem rosyjskiego imperializmu, że duch wolnego narodu jest silniejszy. Z całego serca dziękuję za Wasz opór, odwagę, umiłowanie wolności.

Prezydent RP jest pierwszą głową obcego państwa, która wystąpiła na tym forum od ataku Rosji na Ukrainę. Deputowani powitali go oklaskami, odegrano też polski hymn.

CZYTAJ DALEJ

Bycie uczniem Jezusa to droga do prawdziwego szczęścia w niebie!

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Wikipedia.org

Rozważania do Ewangelii Łk 8, 19-21.

Wtorek, 26 września. Świętych męczenników Kosmy i Damiana, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Zainaugurowano Collegium Voytylianum

2023-09-27 12:59

Biuro Prasowe AK

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. abp Marek Jędraszewski, bp Jan Zając i ks. prof. Robert Woźniak

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. abp Marek Jędraszewski, bp Jan Zając i ks. prof. Robert Woźniak

    – Trzeba pokazywać prawdę o Karolu Wojtyle – św. Janie Pawle II, o jego wielkości, w dużej mierze o ciągłej aktualności jego przemyśleń i dzieł – mówił abp Marek Jędraszewski, który w Sali Królewskiej Pałacu Arcybiskupów Krakowskich zainaugurował działalność fundacji Collegium Voytylianum.

    W czasie swojego wystąpienia, abp Marek Jędraszewski przywołał spotkanie z Janem Pawłem II w Castel Gandolfo, w czasie którego Ojciec Święty zapytał: “Co wy w Poznaniu robicie, by pamiętać o abp. Antonim Baraniaku?”. Metropolita krakowski zauważył, że papieżowi zależało na pamięci o “męczenniku polskiej sprawy, sprawy Kościoła w Polsce”, o której sam abp Baraniak nikomu nie mówił. Cisza, która wówczas zapadła i znaczące kiwanie głową przez Jana Pawła II znaczyło, że nie robi się w tej sprawie nic, a powinno się robić wiele. Abp Marek Jędraszewski zapamiętał tę rozmowę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję