Reklama

Franciszek

Franciszek powierzył świat Duchowi Świętemu

„Tobie powierzamy świat, Tobie poświęcamy Kościół i nasze serca. Przyjdź Duchu Stworzycielu, harmonio ludzkości, odnów oblicze ziemi. Przyjdź Darze nad darami, harmonio Kościoła, spraw, abyśmy byli zjednoczeni w Tobie. Przyjdź Duchu przebaczenia, harmonio serca, przemień nas tak, jak Ty potrafisz, przez Maryję” – modlił się papież podczas Mszy św. sprawowanej w uroczystość Zesłania Ducha Świętego w bazylice watykańskiej.

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP

Ojciec Święty podkreślił, że Słowo Boże dzisiejszej liturgii ukazuje Ducha Świętego działającego w świecie, który stworzył, w Kościele i w naszych sercach.

Mówiąc o działaniu Ducha Świętego w świecie stworzonym Franciszek wskazał, że jest On Tym, który na początku i przez cały czas sprawia, iż rzeczywistości stworzone przechodzą od zamieszania do harmonii, kieruje biegiem dziejów i odnawia oblicze ziemi. Czyni to nie przez zmianę rzeczywistości, lecz przez jej harmonizację. Papież przypomniał o toczących się wojnach i konfliktach. Zaznaczył, że naszą wrogość podsyca duch podziału, diabeł, którego imię oznacza „dzielący”. „Oto zatem, Pan w kulminacyjnym momencie swojej Paschy, w kulminacyjnym momencie zbawienia zsyła na stworzony świat swojego dobrego Ducha, Ducha Świętego, który przeciwstawia się duchowi dzielącemu, bo jest harmonią, Duchem jedności, który przynosi pokój. Przyzywajmy Go każdego dnia dla naszego świata!” – zaapelował Ojciec Święty.

Mówiąc następnie o działaniu Ducha Świętego w Kościele Franciszek podkreślił, że w obliczu wielkiej różnorodności darów jego członków Duch Święty także i tutaj je harmonizuje. Odnosząc się do wielości języków papież zauważył: „nie tworzy więc jednego języka dla wszystkich, nie zaciera różnic, kultur, ale harmonizuje wszystko nie ujednolicając, nie uniformizując”. Czyni to przez doświadczenie tej samej miłości Boga, zaprasza nas do doświadczenia zadziwienia Jego miłością i darami obecnymi w innych. „Widzieć każdego brata i siostrę w wierze jako część tego samego ciała, do którego ja należę: oto harmonijne spojrzenie Ducha, to droga, którą nam wskazuje!” – powiedział Ojciec Święty.

Odnosząc się to toczącego się prac synodu Franciszek podkreślił, że musi on być „podążaniem według Ducha: nie parlamentem, by domagać się praw i potrzeb zgodnie z programem świata, nie okazją, by iść tam, gdzie nas poniesie wiatr, ale okazją, by być uległym wobec tchnienia Ducha. Postawmy Ducha Świętego na początku i w sercu prac synodalnych, twórzmy harmonię w Kościele!”- zaapelował papież.

Reklama

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że tylko Duch Święty wprowadza harmonię do serca. „Jeśli chcemy harmonii, szukajmy Jego, a nie światowych rzeczy. Przywołujmy codziennie Ducha Świętego, rozpoczynajmy każdy dzień od modlitwy do Niego, stańmy się Mu ulegli!” – zachęcił. Zaproponował zastanowienie się nad naszą relacją wobec Ducha Świętego. „Nie traćmy czasu na krytykowanie innych i gniewanie się na siebie, ale przyzywajmy Ducha” – nawoływał.

Swoją homilię Franciszek zakończył modlitwą: „Duchu Święty, Duchu Jezusa i Ojca, niewyczerpalne źródło harmonii, Tobie powierzamy świat, Tobie poświęcamy Kościół i nasze serca. Przyjdź Duchu Stworzycielu, harmonio ludzkości, odnów oblicze ziemi. Przyjdź Darze nad darami, harmonio Kościoła, spraw, abyśmy byli zjednoczeni w Tobie. Przyjdź Duchu przebaczenia, harmonio serca, przemień nas tak, jak Ty potrafisz, przez Maryję”.

2023-05-28 11:21

Ocena: +11 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: Bez przyjaciół i bez modlitwy celibat może stać się ciężarem nie do zniesienia

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O czterech bliskościach kapłana: z Bogiem, ze swoim biskupem, z innymi prezbiterami i z powierzonymi mu ludźmi mówił papież Franciszek otwierając 17 lutego w Watykanie międzynarodowe sympozjum o kapłaństwie. Za wypaczające powołanie uznał „zapomnienie, że życie kapłańskie należy do innych - do Pana i do osób które On nam powierzył”. Leży ono u podstaw klerykalizmu, który „jest deprawacją, ponieważ jest zbudowany na «dystansie»”.

Dzieląc się własnymi doświadczeniami życia kapłańskiego i towarzyszenia innym kapłanom, Ojciec Święty zwrócił uwagę, że stoimy obecnie w obliczu „zmiany epoki”. Niektórzy duchowni próbują stawiać jej czoło, kryjąc się za skodyfikowanymi formami, zakotwiczonymi w przeszłości, które mają im zapewnić „ochronę przed ryzykiem”. Inni z kolei przejawiają „przesadny optymizm”, który „«uświęca» ostatnią nowość jako to, co jest naprawdę prawdziwe, pogardzając w ten sposób mądrością lat”. Są to jednak „dwa rodzaje ucieczki”, dwie „postawy najemnika, który widzi nadchodzącego wilka i ucieka: ucieka w przeszłość lub ucieka w przyszłość”, z których żadna „nie prowadzi do dojrzałych rozwiązań”.

CZYTAJ DALEJ

Stała Formacja katechetów Archidiecezji Wrocławskiej

2023-09-27 11:08

archiwum Wydziału Katechetycznego

Katecheci wraz z ks. Pawłem Klimnikiem

Katecheci wraz z ks. Pawłem Klimnikiem

W domu rekolekcyjnym w Bardzie Śląskim swoje rekolekcje odbyli katecheci z Archidiecezji Wrocławskiej. To jeden z elementów formacji stałej katechetów, który ma być pomocą duchową do katechizacji dzieci i młodzieży. Tematem tegorocznych ćwiczeń rekolekcyjnych było pytanie: „Kościół domem, ale czy moim?”. Rekolekcje prowadzone były przez ks. Pawła Kilimnika.

Temat rekolekcji był pytaniem postawionym prowokacyjnie i miał być pomocą w odnalezieniu swojego miejsca w Kościele. Pomocą były nauki ks. Kilimnika oraz słowo Boże. Ten duchowy czas spędzony w Bardzie był świetną okazją do ponownego odkrycia posłania przez Jezusa, aby nieść Ewangelię do wszystkich, ale nie własną mocą, lecz mocą Ducha Świętego mieszkającego w nas. Było bardzo dużo okazji do tego, by medytować nad Słowem Bożym, podejmować wątki z zakresu jedności Kościoła, czy swojego w nim miejsca i misji. To wszystko było świetną okazją do refleksji nad osobistą relacją z Jezusem, która pomaga w byciu Jego świadkiem.

CZYTAJ DALEJ

Trzy powołania

2023-09-27 13:40

Mateusz Góra

Farmaceuci i członkowie zawodów medycznych modlili się we wspomnienie świętych Kosmy i Damiana - ich patronów

Farmaceuci i członkowie zawodów medycznych modlili się we wspomnienie świętych Kosmy i Damiana - ich patronów

    W kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Krakowie modlili się farmaceuci i członkowie zawodów medycznych.

    Okazją do spotkania było wspomnienie świętych Kosmy i Damiana, patronów farmaceutów. – Kosma i Damian byli lekarzami, którzy z wielką sumiennością przykładali się do swojego zawodu. Leczyli też osoby niezwiązane z wiarą i byli w swoim środowisku uważani za osoby o niesamowite miłości braterskiej. Myślę, że to też jest ważne w zawodzie farmaceuty, żeby nie był tylko od podawania towaru z półki, ale żeby z taką właśnie miłością podchodził do każdego pacjenta, który przychodzi szukać pomocy – mówił o. Mariusz Kiełbasa, Legionista Chrystusa i duszpasterz farmaceutów w archidiecezji krakowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję