Reklama

Z Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krótko

19 kwietnia w Pielgrzymce Maturzystów Diecezji Radomskiej uczestniczyło ok. 5 tys. osób.

20 kwietnia przybyła pielgrzymka kapłanów węgierskiej diecezji Debrecen-Nyíregyháza. Na czele przybyli: bp Nándor Bosák - pasterz diecezji Debrecen-Nyíregyháza i abp István Seregély - emerytowany arcybiskup Eger. - To miejsce symbolizuje wierność Matki Bożej wobec Polaków, a także wierność Polaków wobec Matki Bożej, i to pomaga w przeżywaniu kapłaństwa, a dla mnie osobiście w przeżywaniu posługi biskupiej - podkreślił bp Bosák.

25 kwietnia przybyła 22. Pielgrzymka Kupiectwa.

25 kwietnia odbyła się Pielgrzymka Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny z okazji 160-lecia istnienia zgromadzenia. Mszy św. na Szczycie przewodniczył abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Przybyły siostry służebniczki wielkopolskie, starowiejskie, śląskie i dębickie.

Zapowiedzi

15 maja - 16. Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym.

15 maja - 20. Pielgrzymka Pracowników Administracji Rządowej i Samorządowej.

15 maja - Pielgrzymka Związku Polskich Kawalerów Maltańskich.

16 maja - Pielgrzymka Bibliotekarzy Archidiecezji Katowickiej.

Młodzież akademicka

Wciąż mocni duchem

W dniach 23-25 kwietnia 74. Pielgrzymka Młodzieży Akademickiej zgromadziła ok. 5 tys. studentów z całej Polski. Tegoroczne hasło brzmiało: „Kochać - nie znaczy zawsze to samo”. - Maryjo, Stolico Mądrości, poprowadź polską młodzież tak, aby to „jestem” wyśpiewane na Jasnej Górze oznaczało zdecydowane trwanie ze światłem Ewangelii na uczelni, w akademiku, a później w życiu rodzinnym i społecznym - mówił w czasie Apelu Jasnogórskiego 23 kwietnia bp Henryk Tomasik z Radomia, delegat Episkopatu ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Młodzież wysłuchała konferencji, uczestniczyła w spotkaniach dyskusyjnych i koncertach. Mszy św. 24 kwietnia na Szczycie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. - Nasza Ojczyzna potrzebuje ludzi światłych i kompetentnych, a więc trzeba inwestować w kształtowanie swojego umysłu - mówił w homilii Ksiądz Kardynał. - Poważna formacja intelektualna to warunek późniejszego solidnego wypełniania obowiązków zawodowych, dlatego w czasie studiów należy odrzucać pokusę minimalizmu i powierzchowności. Trzeba iść w głąb!
25 kwietnia, na zakończenie pielgrzymki, Eucharystię w Bazylice Jasnogórskiej odprawił bp Marek Jędraszewski, delegat KEP ds. duszpasterstwa akademickiego. Młodzież ponowiła ślubowanie akademickie, wypowiedziane po raz pierwszy na Jasnej Górze w 1936 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Sympozjum Mariologiczno-Maryjne

Z Maryją bądźmy świadkami miłości!

Ogólnopolskie Sympozjum Mariologiczno-Maryjne „Z Maryją Królową Polski bądźmy świadkami miłości. Dziś i jutro” trwało w dniach 23-24 kwietnia. Spotkanie zorganizowano z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 100-lecia rekoronacji Cudownego Obrazu Jasnogórskiego koronami papieża św. Piusa X. - Sama myśl zorganizowania Sympozjum wiąże się ze świętowaniem jubileuszu. Przebiega ono w płaszczyźnie pobożnościowej, pierwsza sobota miesiąca jest modlitwą narodu, ku przyszłości naszego społeczeństwa myślimy o jakiejś wielkiej odnowie duchowej. Druga warstwa to próba pogłębienia intelektualnego kultu Matki Bożej i temu chce służyć nasze Sympozjum - powiedział prof. UKSW o. Zachariasz Jabłoński, paulin, organizator spotkania. W gronie referentów byli m.in.: prof. Franciszek Ziejka, b. rektor UJ, Kraków; bp dr Wacław Depo, KUL - Zamość-Lubaczów; bp prof. Antoni Długosz, Ignatianum, Częstochowa; bp prof. dr hab. Marek Jędraszewski, UAM, Poznań.
Mszy św. 23 kwietnia w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Wacław Depo. - Nie ma pełnej osobowości polskiej bez miłości do Matki Boga i Matki każdego z nas. Tego uczą nas dzieje i nasza kultura - powiedział w homilii bp Depo.

Strażacy

Przybyli z całej Polski

Z udziałem ok. 50 tys. osób odbyła się 4 kwietnia 6. Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę. Pielgrzymka, organizowana co 5 lat, jest wielkim świętem dla zawodowych i ochotniczych Straży Pożarnych z całego kraju. W czasie pielgrzymki miał miejsce niezwykły koncert - 157 strażackich orkiestr dętych, złączonych w grupę 7 tys. osób oraz 22 zespołów wokalnych OSP, wystąpiło we wspólnym repertuarze. Całością dyrygował kapelmistrz Marian Chmielewski.
- Strażacy co 5 lat organizują strażacką pielgrzymkę do Matki Bożej Królowej Polski - powiedział Waldemar Pawlak, prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP. - To są z jednej strony odnowienia ślubów, z drugiej - podziękowanie za opiekę w tej trudnej i bardzo potrzebnej dla ludzi służbie.
- Przybyliśmy tu, przed tron Czarnej Madonny, aby przede wszystkim podziękować Jej za to, co było, i prosić o dalsze łaski - podkreślał Zbigniew Sosnowski, podsekretarz stanu w MSWiA, odpowiedzialny za ochronę przeciwpożarową.
- Nam, strażakom, potrzebny jest pewien element odniesienia, bowiem codzienny trud strażacki wymaga jednak pewnego heroizmu, poświęcenia, oddania - stwierdził komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej Wiesław Leśniakiewicz.
Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański i delegat KEP ds. duszpasterstwa strażaków. - Przybyliście, by oddać pokłon Królowej Polski w całej chwale, tak jak was na to stać, ze swymi sztandarami, orkiestrami, mundurami, kompaniami honorowymi, w całym rynsztunku, jak do meldunku - mówił w homilii abp Głódź.

O. Stanisław Tomoń OSPPE - Rzecznik Jasnej Góry

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Waldemar Żurek ujawnił liczbę spraw dotyczących zgonów w Szpitalu Południowym

2026-06-24 12:36

[ TEMATY ]

zgony

minister sprawiedliwości

Waldemar Żurek

Szpital Południowy

PAP

Warszawski Szpital Południowy

Warszawski Szpital Południowy

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Waldemar Żurek poinformował w środę o liczbie zgłoszeń dotyczących zgonów w Warszawskim Szpitalu Południowym.

Minister sprawiedliwości odniósł się podczas konferencji prasowej do informacji, które we wtorek wieczorem przedstawił w wywiadzie w Kanale Zero były pracownik Szpitala Południowego dr Emil Jędrzejewski.
CZYTAJ DALEJ

Polski jezuita zamordowany za pomoc Żydom - kandydatem na ołtarze

2026-06-23 16:21

[ TEMATY ]

O. Adam Sztark

Vatican Media/Centrum Heschela KUL

W przeddzień 90. rocznicy święceń kapłańskich o. Adama Sztarka powraca pamięć o jezuicie, który w czasie Zagłady ratował Żydów w Słonimie na Polesiu, a za udzielaną pomoc zapłacił życiem. Uhonorowany przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, polski kapłan jest także kandydatem na ołtarze.

Dla Sylwii Sztark postać o. Adama Sztarka, brata jej dziadka, przez lata nabierała kolejnych znaczeń. „Dla mnie przede wszystkim był Sprawiedliwym wśród Narodów Świata” – mówi. Gdy w 2001 r. został uhonorowany przez Instytut Jad Waszem, uczyła się w liceum. „Byłam bardzo wzruszona i dumna jednocześnie, kiedy dowiedziałam się, że Adam został odznaczony tym medalem” – wspomina.
CZYTAJ DALEJ

Sięgamy głębiej, patrzymy dalej... 100 lat „Niedzieli”

2026-06-24 14:11

[ TEMATY ]

100‑lecie

100‑lecie "Niedzieli"

Niedziela TV

Tygodnik Katolicki „Niedziela” w bieżącym roku obchodzi setny jubileusz istnienia. Przypominamy najważniejsze wydarzenia i postaci związane z jego historią.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję