Reklama

Aktualności

Papież po powrocie z Węgier podkreśla znaczenie korzeni i budowania mostów

Do zastanowienia się nad tym, jak ważne jest strzeżenie korzeni oraz budowanie mostów zgody i jedności zachęcił Ojciec Święty omawiając podczas dzisiejszej audiencji ogólnej zakończoną w niedzielę podróż apostolską na Węgry.

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na wstępie Franciszek podziękował wszystkim, którzy przygotowali i wspierali modlitwą tę wizytę. Przypomniał dzieje Węgier, w kształtowaniu których istotną rolę odgrywali święci. Papież podkreślił wierność tamtejszego Kościoła, poddanego brutalnym prześladowaniom w okresie dyktatury komunistycznej. Zauważył, że wolność jest zagrożona także dzisiaj przez konsumpcjonizm, który znieczula, za którego sprawą człowiek zadowala się odrobiną dobrobytu materialnego. Zaznaczył, że jest to problem całej Europy, gdzie „poświęcenie się dla innych, poczucie się wspólnotą, piękno wspólnego marzenia i tworzenie rodzin wielodzietnych przeżywa kryzys. Zastanówmy się więc nad tym, jak ważne jest strzeżenie korzeni, bo tylko sięgając głęboko, gałęzie wyrosną ku górze i wydadzą owoce. Zadajmy sobie pytanie: jakie są najważniejsze korzenie mojego życia? Czy o nich pamiętam, czy o nie się troszczę?” – zachęcił Ojciec Święty.

Franciszek wskazał również na znaczenie budowania mostów pokoju między różnymi narodami. „Jest to w szczególności powołanie Europy, która jako «most pokoju» jest wezwana do włączania różnic i przyjęcia tych, którzy pukają do jej drzwi” - powiedział. Papież wyraził uznanie dla narodu węgierskiego za gościnność dla uchodźców z Ukrainy a także dla wielkiej sieci dobroczynności Kościoła węgierskiego. Przypomniał o potrzebie budowania mostów ku współczesnemu człowiekowi, „ponieważ głoszenie Chrystusa nie może polegać jedynie na powtarzaniu przeszłości, ale zawsze musi być aktualizowane, aby pomóc kobietom i mężczyznom naszych czasów w ponownym odkryciu Jezusa”. Ojciec Święty podkreślił także potrzebę budowania mostów ku chrześcijanom innych wyznań. „Zadajmy sobie pytanie: czy ja w mojej rodzinie, w mojej parafii, w mojej wspólnocie, w moim kraju jestem budowniczym mostów zgody, jedności?” – zachęcił papież.

Na zakończenie Franciszek zawierzył Matce Bożej Węgry, sprawę budowania mostów w świecie oraz serca wierzących, aby były zakorzenione w miłości Boga.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-05-03 10:30

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do przedsiębiorców o kreatywności i dobru wspólnym

[ TEMATY ]

papież

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Dobra wspólnego nie da się osiągnąć jedynie przez zwiększanie zysków i produkcji, ale przez włączenie wszystkich w proces społeczno-gospodarczy. Przypomniał o tym Papież, spotykając się z włoską Krajową Federacją Kawalerów Pracy. Organizacja ta grupuje przedsiębiorców nagrodzonych Orderem Zasługi Pracy. Najbardziej znanym kawalerem tego odznaczenia był przez lata Silvio Berlusconi, nazywany wręcz z tego powodu Cavaliere. Wyróżnienie to jednak odebrano mu w ramach politycznej nagonki na byłego premiera.

Przemawiając na początku audiencji przewodniczący Krajowej Federacji Kawalerów Pracy Antonio D’Amato zapewnił, że stowarzyszenie to jest nastawione na poszukiwanie ludzkich i chrześcijańskich źródeł przedsiębiorczości. Potępił przy tej okazji takie działania, jak spekulacje finansowe, korupcję czy przestępczość gospodarczą, które są w gruncie rzeczy ekonomicznie bezproduktywne i uderzają w uboższą część społeczeństwa.
CZYTAJ DALEJ

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje ukrzyżowanego Jezusa

2025-05-03 23:25

[ TEMATY ]

profanacja

Autorstwa Silar - Praca własna/commons.wikimedia.org

Michał Szpak

Michał Szpak

Michał Szpak posunął się za daleko. Jego zdjęcie przypominające ukrzyżowanego Jezusa to nie „artyzm”, a profanacja!

Szpak na zdjęciu pozuje z nagim torsem i rozłożonymi rękami w sposób wyraźnie przywodzący na myśl wizerunek ukrzyżowanego Jezusa.
CZYTAJ DALEJ

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

2025-05-06 18:37

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kaplica Sykstyńska stanowi niezrównaną atrakcję. Jest to nie tylko dzieło sztuki, ale także świadectwo relacji między człowiekiem a nieskończonością. Jej sklepienie i Sąd Ostateczny stanowią magiczny moment dla tych, którzy znajdują się w tej wspaniałej świętej przestrzeni. Jest to symboliczne miejsce naszej chrześcijańskiej wiary, wizualna katecheza, która od 1492 roku jest również miejscem wyboru papieża. Jest już gotowa na wybór 267 Namiestnika Chrystusa na ziemi.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję