Reklama

Kościół

Drzwi otwarte, spotkania w parafiach, filmy kleryków - inicjatywy na Tydzień Modlitw o Powołania

Drzwi otwarte, rekolekcje, niedzielne spotkania w parafiach, kleryckie zachęty słowem, tekstem i filmem - to tylko niektóre inicjatywy powołaniowe w diecezjach, zakonach czy wspólnotach w ramach tegorocznego Tygodnia Modlitw o Powołania do Kapłaństwa, który potrwa od 30 kwietnia do 6 maja pod hasłem "Powołani w Kościele".

[ TEMATY ]

Tydzień Modlitw o Powołania

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do tworzenia inicjatyw powołaniowych zachęcił papież Franciszek w orędziu na 60. Światowy Dzień Modlitwy o Powołania, który rozpoczyna cały Tydzień modlitw w tej intencji. „Powołanie jest darem i zadaniem, źródłem nowego życia i prawdziwej radości. Niech inicjatywy modlitewne i animacyjne, związane z tym Dniem, wzmocnią świadomość powołaniową w naszych rodzinach, wspólnotach parafialnych i wspólnotach życia konsekrowanego, stowarzyszeniach i ruchach kościelnych” - napisał papież.

Dni otwarte i niedziele powołaniowe

Na swoich stronach internetowych stałe propozycje powołaniowe prezentuje Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej, ale podobne inicjatywy są co roku obecne w wielu innych uczelniach przygotowujących do kapłaństwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Krakowie są to m.in. dni skupienia dla rozeznających powołanie. Odbywają się one kilka razy w roku - w soboty. W planie takiego dnia przewidziane są: Eucharystia, konferencja ojca duchownego, adoracja Najświętszego Sakramentu, wspólnotowe posiłki, rozmowy z księżmi i klerykami o powołaniu. Jest to dobry czas na zadawanie pytań dotyczących formacji i na odkrywanie swojej chrześcijańskiej tożsamości, ale też doskonała okazja, aby zobaczyć jak wygląda seminarium od środka. Przewidziany jest ponadto czas na osobistą modlitwę, można też indywidualnie porozmawiać z ojcem duchownym. Terminy takich spotkań podawane są na bieżąco na stronie internetowej seminarium.

Kolejna inicjatywa to tzw. dzień otwarty. Seminarium nie jest budynkiem ogólnie dostępnym, ale sytuacja ta zmienia się na jeden dzień w roku, gdy wszystkie drzwi zostają otwarte, a każdy chętny może przyjść i zobaczyć seminarium od środka. Podczas zwiedzania można się zapoznać ze szczegółami formacji intelektualnej i duchowej przyszłych księży, historią seminarium, a także planem i ciekawostkami z codziennego życia kleryków. Wszystko to jest ułatwiane poprzez liczne ekspozycje i galerie tworzone specjalnie z okazji dnia otwartego oraz przez kleryków posługujących w roli przewodników. Na dzień otwarty krakowskie seminarium zaprasza zawsze na wiosnę. Goście w tym dniu mogą także uczestniczyć w Eucharystii, posłuchać konferencji ojca duchownego i uwielbić Boga podczas koncertu zespołu muzycznego.

Reklama

Seminaria organizują też rekolekcje dla młodych mężczyzn, które są dobrą okazją, aby zobaczyć, wygląda seminarium i zapoznać się z życiem alumnów. Czas rekolekcyjny pozwala skupić się przed podjęciem ważnych, życiowych decyzji. Na program rekolekcji składa się: wspólna Eucharystia, modlitwa, praca w grupach, spotkania z interesującymi osobami, odpowiedzi na trudne pytania i ciekawe dyskusje. Rekolekcje w Krakowie odbywają się od 27 do 30 grudnia. "Jeżeli zdecydujesz się na te rekolekcje, zabierz ze sobą Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu, notatnik oraz coś do pisania. Nie ma potrzeby abyś zabierał ze sobą śpiwór czy pościel, wszystko mamy na miejscu. Program jest intensywny – nie ma czasu na nudę" - zachęca seminarium.

W ramach działań powołaniowych krakowskie seminarium dwa razy do roku przygotowuje tzw. „Niedzielę Powołań”. Klerycy i diakoni udają się do parafii dwóch wybranych dekanatów swoich diecezji i tam uczestniczą w Mszach świętych, podejmą asystę, spotykają się z grupami parafialnymi, dzielą swoim świadectwem i modlą z wiernymi o powołania. Spotkania mają na celu nie tylko zaprezentowanie życia w seminarium i pomoc rozważającym drogę kapłaństwa, lecz przede wszystkim wspólną refleksję nad tym, że każdy powinien odkrywać w życiu to, do czego wzywa go Bóg.

Seminarium w Krakowie chce jednak wyjść poza tę formułę, dlatego organizuje dodatkową niedzielę powołaniową w parafiach. "Widzimy potrzebę zintensyfikowania tych dni modlitw o powołania, gdyż wedle przyjętej kolejności dekanatów „Niedziela Powołań” przypada – mniej więcej – raz na 8 lat. Można ten czas skrócić i na zaproszenie Księdza Proboszcza możemy przybyć do parafii w uzgodnionym terminie roku formacyjnego, kiedy to klerycy są w seminarium i mogą przybyć, aby podzielić się świadectwem powołania, a także animować modlitwę ze wspólnotą parafialną o dar powołań" - czytamy na stronie uczelni.

Reklama

Rodzinnie w ogrodach WSD

Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej otworzy też swoje drzwi w czerwcu, ale... dla rodzin z dziećmi. Jest to bowiem zaproszenie na "Dzień Rodziny" organizowany w seminaryjnych ogrodach. Początek w sobotę 3 czerwca o godz. 10.00. W programie m.in. oprowadzanie po budynku seminarium, msza św. w seminaryjnej kaplicy, a potem już tylko liczne atrakcje: trampoliny i dmuchańce, przedstawienie teatralne, koncert zespołu kleryckiego, konkursy z nagrodami, a nawet wata cukrowa i foodtruck.

Wspomniane niedziele powołaniowe od lat organizuje też Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie. Wychowawcy wraz z alumnami udają się na świętowanie Dnia Pańskiego do jednej z parafii. "Pragniemy przez tę obecność przybliżać wspólnotę seminaryjną wiernym uczestniczącym w niedzielnej Eucharystii. Chcemy dzielić się naszym doświadczeniem wiary i powołania" - tłumaczą formatorzy. Pomocą w tym jest obecność zespołu seminaryjnego, który prowadzi śpiew liturgiczny, oraz świadectwo kleryków o ich drodze rozeznawania i przeżywania powołania. Jest to też doskonała okazji do spotkania się po Mszy św. z alumnami i wychowawcą seminaryjnym na serdecznej rozmowie, która może pomóc podjąć życiowe decyzje.

Filmowa zachęta

Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne św. Jana Chrzciciela w Warszawie, czyli seminarium formujące kleryków w archidiecezji warszawskiej przygotowało krótki film pt. "Obietnica", zachęcający młodych mężczyzn do rozważenia drogi ku kapłaństwu. Występują w nim sami alumni, którzy nie ukrywają, że jest to droga związana z wyrzeczeniami, ale ostatecznie będzie to właściwy wybór.

Reklama

"Prawdopodobnie nie ocalisz świata. Niektórzy będą brali cię za nudziarza. Często nie docenią tego, co robisz. Nie będą się z tobą zgadzać. Najdą cię chwile samotności. Będą chcieli ci udowodnić, że Boga nie ma. A ty im opowiesz, jak go doświadczyłeś. Przyjdą do ciebie z najważniejszymi pytaniami. Wielu doceni to, że masz dla nich czas. Otrzymasz nagrodę w Niebie. On zawsze będzie przy tobie. Przyjdzie ci się zmagać z wieloma trudnościami, ale nigdy w tej walce nie pozostaniesz sam" - mówią w materiale filmowym klerycy.

Film kończy się pytaniem: "Czy przyszła ci kiedyś do głowy myśl, żeby zostać księdzem?" i skierowaniem na strony internetowe warszawskiego seminarium www.wmsd.waw.pl po więcej szczegółowych informacji na temat możliwości wstąpienia w jego szeregi.

W niedzielę 30 kwietnia w kościołach archidiecezji warszawskiej przeprowadzona zostanie zbiórka na tacę, która następnie zostanie przekazana na potrzeby Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

- Jako chrześcijanie wierzymy, że księża są po to, aby pomóc nam nawiązać kontakt z Panem Jezusem. Dlatego Pan Jezus wciąż szepcze do ucha wielu młodych ludzi, żeby byli księżmi dla Niego i ludzi. Także teraz, także w tej diecezji, także w tym roku tacy młodzi mężczyźni słyszą ten głos - ale z drugiej strony słyszą głos, których ich do tego zniechęca. "Nie dasz sobie rady, nie marnuj życia"... Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa, który rozpoczynamy, jest właśnie po to, żeby tym młodym ludziom pomóc za tym głosem pójść, aby mieli siłę i odwagę ten głos wykorzystać w swoim życiu i przyjść do seminarium diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i w tej diecezji jako kapłani służyć - wyjaśnia ks. dr Jarosław Kwiecień, rektor WSD w Koszalinie, prosząc w materiale filmowym na diecezjalnych stronach o jedno "Zdrowaś, Maryjo" dziennie w intencji powołań młodych mężczyzn do kapłaństwa w tej diecezji.

Reklama

Jak oddychać w kapłaństwie?

"Matura i co dalej?" - pytają w imieniu Gdańskiego Seminarium Duchownego jego klerycy. I oferują pomoc w odpowiedzi na to ważne dla każdego mężczyzny w tym wieku pytanie. Dlatego zapraszają na rekolekcje powołaniowe pod tym samym hasłem każdego absolwenta szkoły średniej lub już studenta, "który szuka swojej drogi życia, ma pragnienie wyciszenia się, skupienia i przeżycia kilku dni rytmem kleryckiego dnia". Rekolekcje odbędą się w dniach 26-28 maja, a szczegółowe informacje są dostępne na stronie GSD lub w mediach społecznościowych uczelni.

Niedziela Dobrego Pasterza to także dzień szczególnej modlitwy w intencji Gdańskiego Seminarium Duchownego kształcącego przyszłych kapłanów. Jest to także dzień obecności w parafiach przedstawicieli seminarium, a więc moderatorów i kleryków.

Na facebookowej grupie powołaniowej "Jeremiasz", prowadzonej przez kleryków Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach zamieszczane są w cyklu "Tlen!" wypowiedzi księży archidiecezji katowickiej o różnym stażu kapłańskim na temat ich drogi do kapłaństwa oraz o tym, co "pozwala im oddychać w kapłaństwie". W cyklu #samaradośćsłowna klerycy prezentują też własne rozważania na temat słowa Bożego. A latem na profilu będzie można śledzić losy dwóch alumnów, którzy w sierpniu wyruszą do Zambii w ramach "Kleryckiego Stażu Misyjnego".

Powołania w zakonach

O modlitwach o powołania pamiętają także wspólnoty zakonne, choć np. Zakon Szpitalny św. Jana Bożego (bonifratrzy) i Siostry Szpitalne od Najświętszego Serca Pana Jezusa już w tym tygodniu zapraszają na Tydzień Modlitw o Powołania do Szpitalnictwa i publikują na swoich stronach materiały modlitewne i formacyjne.

Kierują swoje pozdrowienie "do wszystkich wspólnot Sióstr i Braci Szpitalników oraz do wszystkich osób, które podążają z nami drogą szpitalnictwa: współpracowników, wolontariuszy, dobrodziejów, młodzieży, świeckich szpitalników i członków rodzin".

Reklama

Materiały (m.in. wprowadzenie, modlitwę wiernych i modlitwę w intencji powołań do szpitalnictwa) opracowali w oparciu o fragmenty listów szpitalniczych swojego założyciela św. Benedykta Menni oraz orędzie papieża Franciszka na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie, w którym zachęca młodych ludzi, aby powstali i wspólnie podążali drogą synodalności, świadcząc o dobrej nowinie i głosząc ewangelię Jezusa.

Specjalny serwis powołaniowy prowadzą na swoich stronach choćby ojcowie jezuici. Są tam wszystkie podstawowe informacje o tym zgromadzeniu zakonnym, w tym jego historia, charyzmat i etapy formacji oraz opis działalności oświatowej w Polsce. Można napisać bezpośrednio do jezuickich duszpasterzy powołań z obu polskich prowincji - północnej i południowej. Można tam także obejrzeć filmy, na których o swoim rozeznaniu powołania i drodze formacji w Towarzystwie Jezusowym ("Dlaczego jestem jezuitą?", "Jak rozpoznać swoje powołanie?") opowiadają sami zakonnicy.

Siostry franciszkanki szpitalne wychodzą przed Tygodniem Modlitw o Powołania z inicjatywą "objęcia modlitwą każdego tak indywidualnie, imiennie o rozeznanie drogi powołania do małżeństwa, życia konsekrowanego lub misyjnego, bądź tam, gdzie tylko sam Pan Jezus wie i pragnie Cię zaprosić". - Będziemy przez te dni otaczać szczególnym wołaniem właśnie Ciebie imiennie, prosząc Pana Jezusa o światło Ducha Świętego, pokój, radość i odwagę w pójściu za Jego głosem - deklarują siostry. Wystarczy napisać do nich w wiadomości swoje imię na Facebooku lub mailem: powolania.franciszkanki@gmail.com

---

Tydzień Modlitw o Powołania rozpoczynany jest co roku w IV niedzielę wielkanocną, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza. Przypada wtedy Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie, Zakonne i Misyjne. Była to inicjatywa papieża Pawła VI, który postanowił, że jedna z niedziel okresu wielkanocnego będzie przeznaczona na modlitwę o powołania do stanu kapłańskiego i życia zakonnego. Była to odpowiedź papieża na utrzymujący się, a nawet pogłębiający się już wówczas kryzys w Kościele, którego jednym z przejawów był spadek powołań, i to zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet.

Reklama

60. Światowy Dzień Modlitw o powołania po raz pierwszy był obchodzony 12 kwietnia 1964 r. Co roku z okazji tego Dnia papież kieruje do wierzących swoje orędzie. W polskich diecezjach i parafiach organizowane są w tym czasie spotkania modlitewne w intencji powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego, a także dyskusje i konferencje poświęcone tematowi powołania.

Tegoroczny Tydzień Modlitw o Powołania obchodzony będzie pod hasłem "Powołani w Kościele". - Powołania, o które mamy się modlić, są przecież tak naprawdę, powołaniami do służby w Kościele, a poprzez Kościół, do służby w całym świecie - zaznacza bp Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. powołań, w materiałach przesłanych do polskich parafii przez Krajową Radę Duszpasterstwa Powołań.

"Trudno jest odłączyć tajemnicę powołań od tajemnicy Kościoła. Kościół Chrystusowy nie jest przecież wspólnotą powstałą z inicjatywy ludzi, według ich pomysłu i poglądów. Kościoła nie stworzyli ludzie, choć w nim są, współtworzą go i biorą za niego współodpowiedzialność. Kościół jest wspólnotą ludzi powołanych" - tłumaczy bp Przybylski.

Podziel się cytatem

Jak dodaje, Kościół jest źródłem powołań w sensie szerszym niż tylko odniesienie do kapłaństwa. Każdy wierny bowiem, poprzez chrzest święty, jest powołany do uczestnictwa w Kościele. "Żywotność wspólnoty kościelnej można poznać najlepiej po tym, ile i jakie rodzi powołania. Nasze diecezje, parafie i wspólnoty są żywy Kościołem, o ile rodzą nowych kapłanów, siostry zakonne i zakonników, misjonarzy, świeckich świadków Chrystusa, zaangażowanych w ewangelizację, dobrych, wiernych i twórczych małżonków oraz dojrzałe rodziny" - pisze bp Andrzej Przybylski.

2023-04-27 15:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mobilizacja w modlitwie o powołania

[ TEMATY ]

Tydzień Modlitw o Powołania

Mzyki

sanktuarium św. Jana Marii Vianneya

Bożena Sztajner/Niedziela

Msza Krzyżma w kościele seminaryjnym Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Częstochowie, Wielki Czwartek, 17 kwietnia 2019 r.

Msza Krzyżma w kościele seminaryjnym Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Częstochowie, Wielki Czwartek, 17 kwietnia 2019 r.

„W sanktuarium św. Jana Marii Vianneya w Mzykach przez cały rok trwa modlitwa przed Najświętszym Sakramentem za powołanych do służby w Kościele i o nowe powołania. Chcemy, aby ta pokorna modlitwa nabrała szczególnego wymiaru w Tygodniu Modlitw o Powołania” – napisał na stronie archidiecezji częstochowskiej ks. Wojciech Torchalski, kustosz sanktuarium.

W dniach 26-30 kwietnia o godz. 18 będzie tam sprawowana Msza św. o nowe powołania do służby w Kościele. Jej przedłużeniem będzie modlitwa przed wystawionym Najświętszym Sakramentem prowadzona w kolejnych dniach przez inną wspólnotę archidiecezji: w poniedziałek – Domowy Kościół, we wtorek – Siostry od Aniołów wraz z Apostolatem Anielskim, w środę – Ruch Światło-Życie, w czwartek – Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej, w piątek – Schola liturgiczna „Domine Jesu”.

CZYTAJ DALEJ

Wojownicy Maryi w Rzeszowie

2024-04-28 22:14

Mariusz Barnaś

Wojownicy Maryi na ulicach Rzeszowa

Wojownicy Maryi na ulicach Rzeszowa

W sobotę 20 kwietnia 2024 roku miało miejsce kolejne ogólne spotkanie Wojowników Maryi, które tym razem odbyło się w Rzeszowie w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Poświęcone było przede wszystkim ojcom oraz synom, którzy licznie dotarli do stolicy Podkarpacia. W spotkaniu wzięło udział ponad 7000 uczestników z całe Polski, ale też z Europy.

Tradycyjnie już spotkanie rozpoczęło się od procesji różańcowej ulicami miasta, następnie odbyła się Msza święta pod przewodnictwem ks. biskupa Jana Wątroby, podczas której kazanie wygłosił ks. Dominik Chmielewski SDB, który zwrócił naszą uwagę na następujące kwestie:

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

uroczystość NMP Królowej Polski

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

- Żyjemy w czasach, kiedy nasza wspólnota narodowa jest bardzo podzielona. Myślę, że główny kryzys to kryzys wiary, który dotyka tych, którzy nominalnie są chrześcijanami, są katolikami. To ten kryzys generuje wszystkie inne wątpliwości. Trudno, by ci, którzy nie przeżywają wiary Kościoła, nie widząc naszego świadectwa, byli przekonani do naszych, modne słowo, „projektów”. To jest ciągle wołanie o rozwój wiary, o odrodzenie moralne osobiste i społeczne, bo bez tego nie będziemy wiarygodni i przekonujący - zauważa przeor. Jak wyjaśnia, jedną z głównych intencji zanoszonych do Maryi Królowej Polski będzie modlitwa o pokój, o dobre decyzje dla światowych przywódców i „byśmy zawsze potrafili budować relacje, w których jesteśmy gotowi na dialog, także z tymi, których nie rozumiemy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję