Reklama

Ze świata

Wielka Brytania

BBC zmniejsza liczbę programów chrześcijańskich

Mimo że chrześcijanie stanowią trzy czwarte brytyjskiego społeczeństwa, państwowa telewizja BBC chce równo podzielić czas antenowy dla programów religijnych między chrześcijan a muzułmanów. Stanie się tak wbrew zapewnieniom szefów brytyjskiego koncernu medialnego, że mianowanie w maju 2009 r. muzułmanina Aaqila Ahmeda na stanowisko dyrektora ds. programów religijnych BBC nie wpłynie na zmniejszenie liczby programów o tematyce chrześcijańskiej.
Chrześcijanie nie będą mieć na antenie BBC więcej godzin niż inne religie - oświadczył w wywiadzie dla „Sunday Telegraph” Aaqil Ahmed, który uważa, że wszystkie religie powinny być traktowane przez stację jednakowo, czyli bez względu na liczbę wyznawców.
Ks. Kazimierz Gajowy SDB, wieloletni misjonarz w Libanie, zwraca uwagę, że dostęp chrześcijan do telewizji w krajach, w których dominuje islam, jest prawie znikomy.

Komentarz

Reklama

Quo vadis, chadecjo?

Europejska lewica się cieszy. „W sprawozdaniu posłowie zawarli przekonanie, że kobiety muszą mieć kontrolę nad swoimi prawami seksualnymi i rozrodczymi, zwłaszcza powinny mieć zapewniony łatwy dostęp do środków antykoncepcyjnych i aborcji” - mówi oficjalny komunikat serwisu prasowego Parlamentu Europejskiego. Za dokumentem opowiedziało się 381 eurodeputowanych, przeciw było 253, a 31 wstrzymało się od głosu. Dokument przeszedł, bo poparła go spora część polityków z chadeckiej frakcji parlamentu, co każe zapytać, jak chadecy mogą wzywać do zapewnienia „łatwego dostępu” do zabijania nienarodzonych dzieci? I dalej: Kim są w istocie politycy, którzy nazywają siebie „chrześcijańskimi politykami”? Która to część chrześcijańskiego przesłania kazała im podnieść rękę „za”? Zapytani, powiedzieliby zapewne, że sami osobiście uważają inaczej i głosowali wbrew swoim przekonaniom, w imię poszanowania wolności myślących inaczej. Mają oni swoich obrońców, którzy współczująco podkreślają „wewnętrzne rozdarcie” i „dramaty sumienia”, jakich doznają, podnosząc ręce wbrew swoim osobistym poglądom.
Może i byłoby w tym trochę racji, gdyby chodziło o sprawy błahe lub nawet - niech tam: ważne - ale tu gra się życiem, chodzi o sprawy, które nie są pochodną wyznawanej wiary, ale zupełnie fundamentalnym prawem do życia, które odbiera się jednej osobie, żeby ułatwić życie komuś innemu.
Ks. Paweł Rozpiątkowski

Ludzie

Kard. Christoph Schönborn

Kard. Christoph Schönborn stwierdził podczas wykładu w Waszyngtonie, że chrześcijaństwo w dzisiejszej Europie znajduje się w niezwykłej sytuacji: jest i korzeniem, i obcym ciałem, ale jednocześnie w nowoczesnych świeckich społeczeństwach zachowuje swoje znaczenie jako motor wolności obywateli. Według Kardynała, wątpliwość budzi też szeroko rozpowszechnione twierdzenie, że wolność i humanizm są owocami walki z Kościołem i chrześcijaństwem. - Przeciwnie, śmiało można powiedzieć, że również w naszych czasach chrześcijaństwo stanowi ważny element wolności i humanizmu - powiedział arcybiskup Wiednia. Jego zdaniem, fakt „podwójnego obywatelstwa” chrześcijan uczynił z chrześcijaństwa „znienawidzonego przeciwnika wszelkich reżimów totalitarnych”, bowiem chrześcijanin jest wolny od wszelkiej władzy świeckiej, a „jego prawdziwa ojczyzna jest w niebie”. Zdaniem kard. Schönborna, dzisiaj chrześcijaństwo oferuje „fascynującą alternatywę” dla społeczeństwa wyjałowionego przez sekularyzm: oferuje wolność od wymogów „mainstreams”, od wszelkich form poprawności politycznej i od presji pojawiających się na krótko i przemijających mód.

Reklama

Cyberprzestrzeń

Internet dla Polonii

Znajomapolonia.com - pod tą nazwą od stycznia działa portal społecznościowy dla katolickiej Polonii. Chce być otwarty dla ponad 12 mln Polaków żyjących w czterech największych skupiskach Polonii: Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Irlandii.
Warunkiem wejścia do serwisu jest wyznawanie wartości katolickich. - Wiemy, że każdy może przeżywać swoje relacje z Bogiem i z drugim człowiekiem w inny sposób, dlatego nie definiujemy ich bardzo dokładnie - wyjaśnia Kamil Orzeł, pomysłodawca przedsięwzięcia. Serwisowi towarzyszy hasło: „Wiele ojczyzn - podobne wartości”.
Serwis działa jak inne portale społecznościowe, a korzystanie z niego jest bezpłatne.

Krótko

Nową Komisję Europejską zatwierdził Parlament Europejski. Tekę szefa komisji budżetowej otrzymał Janusz Lewandowski.

Rosja nadal postrzega NATO jako główne zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa. Kreml ogłosił nową doktrynę wojenną. Zachodni politycy są zaskoczeni i negatywnie oceniają rosyjską diagnozę.

Ponad 40 szefów państw przyjedzie 9 maja do Moskwy na obchody 65. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami - poinformował szef wydziału gospodarczego w Administracji Prezydenta Rosji Władimir Kożin. Tym razem rosyjskie władze zrezygnowały z oficjalnego zapraszania zagranicznych przywódców na obchody rocznicy zwycięstwa.

Wiktor Janukowycz niewielką liczbą głosów zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich na Ukrainie. Janukowycza poparło 48,3 proc. wyborców; Julia Tymoszenko otrzymała 45,7 proc. głosów.

Białoruska milicja siłą zajęła Dom Polski w Iwieńcu. Brutalnie wyprowadzono przebywających w nim Polaków ze Związku Polaków Andżeliki Borys i przekazano go nieuznawanym przez Polskę władzom Związku Polaków na Białorusi. Na dywanik został wezwany ambasador Białorusi w Warszawie.

Antypolskie oszczerstwa w izraelskiej gazecie. Historyk Zeew Tzahora opublikował w „Jedijot Achronot” teskt, w którym stwierdził, że Polacy byli gorsi od Niemców w dziele zagłady Żydów. Polska ambasada wysłała do redakcji list protestacyjny.

Trudna sytuacja gospodarcza w Grecji. Państwu grozi niewypłacalność, a wszystko przez ogromną dziurę w budżecie. Rząd, chcąc ratować system finansów publicznych, planuje zamrożenie płac i reformę emerytalną. Związki nie chcą się na to zgodzić.

Prawie miesiąc po trzęsieniu ziemi w ruinach Haiti został znaleziony żywy 28-letni mężczyzna. Wydobyto go spod ruin targowiska w Port-au-Prince, gdzie miał stragan z ryżem.

W Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie zostanie otwarta wystawa poświęcona zbrodni w Katyniu.

Szwedzka prokuratura poinformowała o zatrzymaniu Szweda poszukiwanego przez Polskę w związku z kradzieżą napisu „Arbeit macht frei” z byłego hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kanada: zdewastowane stacje Drogi Krzyżowej

2020-07-01 11:15

[ TEMATY ]

przemoc

Kanada

goniec.net

Kanadyjska diecezja Sault Sainte Marie w prowincji Ontario zapowiedziała, że naprawi sześć posągów ze stacji Drogi Krzyżowej w Groty Matki Bożej z Lourdes w Sudbury, które niedawno zniszczyli wandale. Niektórym z rzeźb odcięto głowy i ramiona. Dotąd nie znaleziono brakujących elementów.

Stacje upamiętniające Mękę Pańską stanęły w miejscu, które powstało na wzór Groty w Lourdes, gdzie w 1858 r. Matka Boża ukazała się św. Bernadecie, na początku lat 50. ub. wieku. Samo miejsce zbudowała w 1907 roku francuskojęzyczna społeczność w tym regionie Kanady. Dotąd jest miejscem licznych pielgrzymek i modlitwy. Tutejsza figura Maryi nosi nazwę „Królowa Galów”.

Niedawny wandalizm z 22 maja br. w Sudbury, w wyniku którego uszkodzonych zostało 6 figur, nie jest wiązany z ostatnią falą incydentów, podczas których pod hasłem walki z rasizmem dewastowane są pomniki. Według lokalnych mediów, nie zidentyfikowano żadnych podejrzanych, a dochodzenie utknęło w martwym punkcie.

Diecezja nawiązała już kontakt z artystami, którzy mogą naprawić uszkodzone figury. Diecezja, aby uniknąć olbrzymich kosztów związanych z odlaniem na nowo posągów, chciałaby skłonić rzeźbiarzy do wytworzenia brakujących części uszkodzonych postaci.

CZYTAJ DALEJ

PKW apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji dot. głosowania w II turze wyborów

Uprawnionymi do udziału w głosowaniu w II turze wyborów prezydenckich, są wszyscy wyborcy; sposób głosowania wyborcy 28 czerwca nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu - podkreśla w swoim stanowisku PKW, apelując jednocześnie o niepowielanie nieprawdziwych informacji ws. głosowania.

PKW opublikowała w czwartek stanowisko w sprawie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd.

"Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśnia, że pojawiające się w serwisach społecznościowych informacje o tym, jakoby wyborcy głosujący w dniu 28 czerwca 2020 r. na kandydata, który uzyskał największą liczbę głosów, mieli nie uczestniczyć w ponownym głosowaniu w dniu 12 lipca 2020 r. (tzw. II turze wyborów), a w głosowaniu tym uczestniczą wyłącznie wyborcy, którzy oddali głosy na innych kandydatów, są nieprawdziwe" - czytamy w piśmie podpisanym przez szefa PKW Sylwestra Marciniaka.

Jak podkreślono, uprawnionymi do udziału w głosowaniu ponownym, czyli w II turze, są wszyscy wyborcy, a sposób głosowania wyborcy 28 czerwca br. nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu.

W stanowisku wyjaśniono, że wynika to z zasad przeprowadzania wyborów prezydenta RP określonych w konstytucji oraz w Kodeksie wyborczym. "Ponadto tajność głosowania gwarantuje, że sposób głosowania wyborcy w dniu 28 czerwca 2020 r. nie może wpływać na jego uprawnienie do udziału w głosowaniu ponownym, ani na uwzględnienie jego głosu oddanego w tym głosowaniu" - podkreślił szef PKW.

"Państwowa Komisja Wyborcza uznaje za wysoce szkodliwe rozpowszechnianie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd, bez względu na to, czy są one kolportowane jako +instrukcje dla wyborców+, żarty czy w jakiejkolwiek innej formie. Za szczególnie naganne należy przy tym uznać powoływanie się w takich materiałach na rzekome rozstrzygnięcia Państwowej Komisji Wyborczej, a także rozpowszechnianie takich informacji przez osoby piastujące funkcje publiczne" - głosi stanowisko PKW.

"Państwowa Komisja Wyborcza apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji, przypominając jednocześnie, że wiarygodne wyjaśnienia dotyczące zasad przeprowadzania wyborów i udziału wyborców w głosowaniu dostępne są na stronach internetowych www.pkw.gov.pl oraz wybory.gov.pl" - informuje Komisja.

W II turze wyborów prezydenckich 12 lipca ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda zmierzy się z kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ par/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję