Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uchwała Senatu

W obronie krzyża

Senat przyjął stanowisko w obronie krzyża. Głosowanie odbyło się w obliczu toczącej się debaty nad obecnością krzyża w szkołach, urzędach i przestrzeni publicznej, będącej reakcją na wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Stanowisko w tej sprawie zostało przyjęte głosami Platformy Obywatelskiej, odrzucono natomiast wniosek Prawa i Sprawiedliwości.
W przyjętym stanowisku podkreślono: „Krzyż, główny symbol chrześcijaństwa, które przyniosło Europie regułę poszanowania praw jednostki oraz zasady równości, wolności i tolerancji, towarzyszył Polsce we wszystkich ważnych chwilach jej dziejów”. Uchwalony dokument podkreśla również, że w „czasach trudnych, podczas rozbiorów, wojen i okupacji Kościół katolicki niósł pomoc potrzebującym bez względu na wyznanie i był miejscem zachowania pamięci narodowej, a krzyż stawał się symbolem nie tylko chrześcijaństwa i jego wartości, ale też tęsknoty za wolną Ojczyzną”.
Senatorowie podkreślili również, że wszelkie próby zakazania umieszczania krzyża w szkołach, szpitalach, urzędach i przestrzeni publicznej w Polsce muszą być poczytane za godzące w naszą tradycję, pamięć i dumę narodową.

W Roku Kapłańskim

Rekolekcje polskich księży z abp. Bruno Forte

Ponad stu polskich księży uczestniczyło w rekolekcjach prowadzonych przez włoskiego arcybiskupa Bruno Forte. Rekolekcje z okazji Roku Kapłańskiego odbyły się w Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie (www.cfd.sds.pl) w dniach 29-31 stycznia br.
Metropolita Chieti-Vasto i ceniony teolog prowadził uczestników drogą „lectio divina”, którą przeżył wspólnie z Janem Pawłem II podczas rekolekcji w 2004 r.
Mówił o centralnym miejscu Słowa Bożego: - Słowo Boże nie jest czymś. Słowo Boże to Ktoś, to głos nieskończonej Miłości, jedyny głos, który może spełnić oczekiwanie miłości, która płonie w nas. Wszyscy potrzebujemy kochać i być kochanymi, także ksiądz, także biskup. Słowo Boga to ogień, który rozpala… Kazania moralistyczne, abstrakcyjne pouczenia, są stratą czasu. Jeśli Słowo, które głosisz, nie rozpala serca, nie głosisz Słowa Bożego.
Każdą konferencję kończył pytaniami do rachunku sumienia i osobistej modlitwy: Dla kogo żyję? Kim naprawdę Chrystus jest dla mnie? Czy jest Żyjącym, którego spotkałem i z którym chcę być? Czy jestem gotów powiedzieć Mu moje „tak” na zawsze?
Ks. Piotr Szyrszeń SDS

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Inicjatywa Episkopatu Polski

Dzień solidarności z katolikami w Wietnamie

Z inicjatywy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i Sekretariatu Misji Zagranicznych Redemptorystów 4 lutego br. w Polsce obchodzony był dzień solidarności z prześladowanymi katolikami w Wietnamie. Do udziału w akcji „Łańcuch serc” zostali zaproszeni wszyscy wierni, a zwłaszcza zgromadzenia kontemplacyjne. Oprócz modlitwy można było także wysłać list lub e-mail z protestem do ambasady Wietnamu. Okazją do przyjrzenia się życiu naszych wietnamskich braci i sióstr w wierze jest m.in. trwający tam od 23 listopada Rok Jubileuszowy dla upamiętnienia 350. rocznicy ustanowienia w tym kraju dwóch pierwszych wikariatów apostolskich - dla Północnego i Południowego Wietnamu (w 1659 r.) oraz 50 lat od ustanowienia w Wietnamie stałej miejscowej struktury kościelnej.

Do Wilna na „Kaziuki”

Stowarzyszenie Pomocy Polakom na Wschodzie „Kresy” zaprasza do Wilna na „Kaziuki” - święto św. Kazimierza Królewicza, patrona Polski i Litwy - w dniach 4-7 marca. W programie m.in.: Msze św. u grobu św. Kazimierza i w Ostrej Bramie, przekazanie darów dzieciom z polskiej szkoły.
Bliższe informacje: ul. św. Marka 6/2c, 31-012 Kraków, tel./fax (12) 429-36-49, (12) 432-33-00 (w środy i piątki w godz. 16-18), e-mail: poczta@kresy-krakow.com.pl, www.kresy-krakow.com.pl.

Krótko

Szef rządu Rosji Władimir Putin zaprosił premiera Donalda Tuska na „wspólne obchody” 70. rocznicy wymordowania polskich oficerów w Katyniu. Po raz pierwszy w historii rosyjski premier weźmie udział w katyńskich uroczystościach. w Krakowski sąd wydał Europejski nakaz aresztowania obywatela Szwecji Andersa Hoegstroema. Prawdopodobnie to on był zleceniodawcą kradzieży napisu „Arbeit macht frei” z hitlerowskiego obozu śmierci Auschwitz.

Senacka komisja regulaminowa uznała, że nie ma potrzeby, aby uchylać immunitet senatorowi Krzysztofowi Piesiewiczowi (PO).

Komendant główny policji Andrzej Matejuk polecił zbadać, dlaczego doszło do opublikowania w najnowszym miesięczniku „Policja 997” zdjęcia ciała Krzysztofa Olewnika, wydobytego w 2006 r. Miała to być ilustracja do tekstu dotyczącego przeprowadzonej ostatnio ekshumacji jego szczątków.

Brak skutecznej egzekucji abonamentu RTV stwarza groźbę likwidacji regionalnych rozgłośni i oddziałów TVP - alarmuje Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Organizacja apeluje o energiczne działania mające zażegnać to niebezpieczeństwo.

Meteorolodzy już martwią się, co będzie na przełomie lutego i marca. Całej Polsce grozi powódź roztopowa. Największym zagrożeniem są zatory lodowe, które spiętrzają wodę i powodują jej rozlanie. Premier Tusk uspokaja i zapewnia, że w walce z roztopami pomoże wojsko.

W bardzo złym stanie jest jeden z najważniejszych polskich obrazów. Na renowację „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki potrzeba około miliona złotych.

Coraz silniejszy jest złoty. Na początku lutego przebił psychologiczną barierę poniżej czterech złotych za euro. Zdaniem analityków, nasza waluta będzie się jeszcze umacniała.

Nakaz dożywotniego pozbawienia prawa jazdy nietrzeźwego kierowcy, który spowodował śmiertelny wypadek, zawiera nowelizacja prawa rozpatrzona przez Senat.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

2024-04-19 07:33

[ TEMATY ]

powstanie w getcie

domena publiczna Yad Vashem, IPN, ZIH

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

„Była wśród nas wielka radość, wśród żydowskich bojowników. Nagle stał się cud, oto wielcy niemieccy +bohaterowie+ wycofali się w ogromnej panice w obliczu żydowskich granatów i bomb” – zeznawała podczas słynnego procesu Adolfa Eichmanna, jednego z architektów Holokaustu, Cywia Lubetkin ps. Celina. W kwietniu 1943 r. należała do dowództwa Żydowskiej Organizacji Bojowej, jednej z dwóch formacji zbrojnych żydowskiego podziemia w getcie. Zrzeszeni w nich konspiratorzy podjęli decyzję o podjęciu walki, której najważniejszym celem miała być „śmierć na własnych warunkach”. Tym samym odrzucili dominujące wcześniej przekonanie, że tylko stosowanie się do poleceń okupantów może uratować choćby część społeczności żydowskiej w okupowanej Polsce. W połowie 1942 r. było już jasne, że założeniem działań III Rzeszy jest doprowadzenie do eksterminacji narodu żydowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

para prezydencka

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Nawiązując do spotkania diakona Filipa z dworzaninem królowej Kandaki, abp Marek Jędraszewski w czasie homilii zwrócił uwagę, że prawda o Chrystusie zapowiedzianym przez proroków, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, trafia do serc ludzi niekiedy odległych tradycją i kulturą. – Znajduje echo w ich sercach, znajduje odpowiedź na ich najbardziej głębokie pragnienia ducha – mówił metropolita krakowski. Odwołując się do momentu ustanowienia przez Jezusa Eucharystii, arcybiskup podkreślił, że Apostołowie w Wieczerniku usłyszeli „to czyńcie na moją pamiątkę”. – Konieczna jest pamięć o tym, co się wydarzyło – o zbawczej, paschalnej tajemnicy Chrystusa. Konieczne jest urzeczywistnianie tej pamięci właśnie w Eucharystii – mówił metropolita zaznaczając, że sama pamięć nie wystarczy, bo trzeba być „wychylonym przez nadzieję w to, co się stanie”. Tym nowym wymiarem oczekiwanym przez chrześcijan jest przyjście Mesjasza w chwale.

CZYTAJ DALEJ

„Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

2024-04-19 07:33

[ TEMATY ]

powstanie w getcie

domena publiczna Yad Vashem, IPN, ZIH

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

„Była wśród nas wielka radość, wśród żydowskich bojowników. Nagle stał się cud, oto wielcy niemieccy +bohaterowie+ wycofali się w ogromnej panice w obliczu żydowskich granatów i bomb” – zeznawała podczas słynnego procesu Adolfa Eichmanna, jednego z architektów Holokaustu, Cywia Lubetkin ps. Celina. W kwietniu 1943 r. należała do dowództwa Żydowskiej Organizacji Bojowej, jednej z dwóch formacji zbrojnych żydowskiego podziemia w getcie. Zrzeszeni w nich konspiratorzy podjęli decyzję o podjęciu walki, której najważniejszym celem miała być „śmierć na własnych warunkach”. Tym samym odrzucili dominujące wcześniej przekonanie, że tylko stosowanie się do poleceń okupantów może uratować choćby część społeczności żydowskiej w okupowanej Polsce. W połowie 1942 r. było już jasne, że założeniem działań III Rzeszy jest doprowadzenie do eksterminacji narodu żydowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję