Reklama

Aspekty

Laureaci nagrody Człowiek Człowiekowi 2023

Oto sylwetki laureatów tegorocznej nagrody Człowiek Człowiekowi.

[ TEMATY ]

Caritas

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

Człowiek Człowiekowi

Katarzyna Krawcewicz

Nagrody wręczał bp Tadeusz Lityński

Nagrody wręczał bp Tadeusz Lityński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kategoria indywidualna:

1. Jan Borowski

Wnioskodawca: Parafia pw. Chrystusa Króla w Tuplicach

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

UZASADNIENIE: Pan Jan pomaga od 4 lat, zaangażowany w projekt Laudato Si. Jest wolontariuszem bardzo oddanym i zaangażowanym w pomoc i wsparcie dla podopiecznych Parafialnego Zespołu Caritas w Tuplicach. Pan Jan bierze czynny udział w akcjach, wspomaga finansowo potrzebujących, nie oczekując nic w zamian. Pan Jan ma ogromne serce, nie jest obojętny na krzywdę i cierpienie drugiego człowieka.

2. Krystyna i Ryszard Rudzińscy

Wnioskodawca: Parafialny Zespół Caritas przy parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze

UZASADNIENIE: Państwo Krystyna i Ryszard Rudzińscy od ponad 11 lat pełnią posługę w Parafialnym Zespole Caritas przy parafii pw. Ducha Św. w Zielonej Górze. Pani Krystyna pełni funkcję skarbnika, skrupulatnie rozlicza działalność PZC. Pan Ryszard aktywnie realizuje program FEAD. Są dla ludzi nadzieją i ogromnym wsparciem, dzięki ich pracy z ludźmi, wiele osób wróciło do godnego życia. Pani Krystyna i Pan Ryszard to ludzie, którzy bezinteresownie poświęcają swój wolny czas na rzecz drugiego człowieka.

3. Leszek Wiertelak

Wnioskodawca: Parafialny Zespół Caritas przy parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze

UZASADNIENIE: Pan Leszek od 25 lat jest wolontariuszem, wykazuje się dużą dyspozycyjnością i postawą, która wykracza poza normy działalności Parafialnego Zespołu Caritas. Stara się rozwiązywać problemy swoich podopiecznych, szuka sposobów, by wyciągnąć ich z bezdomności, uzależnień. Poświęca swój czas na spotkania z drugim człowiekiem, widząc w nim oblicze Chrystusa.

4. Franciszek Hałuszczak 

Wnioskodawca: Parafialny Zespół Caritas przy parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie

UZASADNIENIE: Pan Franciszek od wielu lat służy jako wolontariusz w ramach PZC. Nie szczędzi czasu i sił, pomimo swojego wieku. Rozwozi przygotowane paczki, pomaga osobom starszym dotrzeć do kościoła, aby mogły skorzystać z sakramentów. Człowiek pokorny, często zapomina o sobie, żeby śpieszyć z pomocą potrzebującym.

Reklama

5. Jolanta i Krzysztof Kwaśniakowie

Wnioskodawca: Parafia pw. św. Rodziny w Lubieszowie

UZASADNIENIE: Państwo Jolanta i Krzysztof Kwaśniakowie od lat pełnią posługę w Parafialnym Zespole Caritas przy parafii pw. św. Rodziny w Lubieszowie. Pani Jolanta organizuje pomoc rzeczową i finansową dla lokalnego środowiska, natomiast Pan Krzysztof koordynował pomoc dla osób z Ukrainy i czyni to nadal. Pani Jolanta i Pan Krzysztof to ludzie, którzy bezinteresownie poświęcają swój wolny czas na rzecz drugiego człowieka i czynią to z ogromną radością.

6. Dariusz Spiralski

Wnioskodawca: Parafialny Zespół Caritas przy parafii pw. Narodzenia NMP w Nowym Kramsku

UZASADNIENIE: Pan Dariusz od 20 lat jest wolontariuszem, wykazuje się wrażliwą postawą na potrzeby drugiego człowieka. Zachęca i koordynuje działania na rzecz podopiecznych, troszczy się o ich potrzeby. Angażuje się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, zapalony działacz społeczny. Wszystko co czyni, płynie prosto z serca.

7. Teresa i Jan Mokrzyccy

Wnioskodawca: Parafia pw. Matki Bożej Gromnicznej w Kożuchowie

UZASADNIENIE: Państwo Teresa i Jan Mokrzyccy od ponad 10 lat pełnią posługę w Parafialnym Zespole Caritas przy parafii pw. Matki Bożej Gromnicznej w Kożuchowie. Pani Teresa wraz z mężem są bardzo zaangażowani w funkcjonowanie PZC, organizują wszelką pomoc dla lokalnego społeczeństwa. Mimo własnych ograniczeń zdrowotnych z oddaniem dbają o potrzeby podopiecznych.

8. Zofia Muszyńska

Wnioskodawca: Parafia pw. św. Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze

UZASADNIENIE: Pani Zofia od 18 lat średnio kilkanaście godzin w tygodniu, z różnym rozłożeniem czasowym zależnie od prowadzonych akcji, rozeznaje potrzeby, weryfikuje, przygotowuje pomoc rzeczową w zależności od kierowanych próśb. Jej troska i zaangażowanie jest nadzwyczajne, każdego podopiecznego obdarzy pomocą, ale przede wszystkich uśmiechem, rozmową, słowem pociechy.

Reklama

9. Urszula Miara

Wnioskodawca: Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw w Zielonej Górze

UZASADNIENIE: Pani Urszula od 25 lat jest wolontariuszem hospicjum oraz stowarzyszenia Rodzin Zastępczych „Promyk Nadziei”. Zaangażowana w szerzenie idei opieki paliatywnej, współorganizatorka hospicjum domowego w Świebodzinie, przygotowuje paczki dla ubogich. To osoba o wielkiej empatii, życzliwości i otwartości serca. Nigdy nie oczekuje za swoją posługę wynagrodzenia i podziękowania. Widząc wokół siebie osoby potrzebujące, nie potrafi przejść obojętnie i zawsze wyciąga do nich pomocną dłoń.

10. Ewa i Romuald Naruszewiczowie

Wnioskodawca: Parafia pw. św. Urbana I w Zielonej Górze

UZASADNIENIE: Państwo Ewa i Romuald Naruszewiczowie pełnią posługę w Parafialnym Zespole Caritas przy parafii pw. św. Urbana I w Zielonej Górze. Pani Ewa działa, odkąd istnieje parafia, udziela się charytatywnie. Razem z mężem przygotowują paczki, które później przekazują podopiecznym. Zajmują się podopiecznymi Programu „Skrzydła”, towarzyszą młodym ludziom w ich codziennym funkcjonowaniu. Mimo życia zawodowego i prywatnego zawsze znajdą czas na pomoc drugiemu człowiekowi, są otwarci i życzliwi.

11. Andrzej Serafin

Wnioskodawca: Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w Gorzowie Wlkp.

UZASADNIENIE: Pan Andrzej od 10 lat pracownik oraz wolontariusz stowarzyszenia, codziennie służy ubogim, pomaga seniorom, a także organizuje pomoc dla uchodźców wojennych. Angażuje się w wiele wydarzeń charytatywno-społecznych. Sumienny i odpowiedzialny w swojej posłudze. Dba także o rozwój duchowy swój, jak i osób, którym pomaga.

Reklama

12. Renata i Mirosław Piekszowie

Wnioskodawca: Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w Gorzowie Wlkp.

UZASADNIENIE: Pani Renata wraz z Mężem od ponad 17 lat angażuje się w pomoc osobom potrzebującym na terenie lokalnego środowiska działając osobiście oraz za pośrednictwem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Organizują pomoc rzeczową, żywnościową. Pomagają osobom niepełnosprawnym w różnego rodzaju kiermaszach, wspierają seniorów. Dla potrzebujących mają otwarte serca i z uśmiechem na twarzy pomagają innym.

Kategoria organizacja pozarządowa:

1. Duszpasterstwo Chorych i Służby Zdrowia Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Wnioskodawca: Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

UZASADNIENIE: Duszpasterstwo Chorych i Służby Zdrowia to działania wolontariuszy, którzy w szczególny sposób służą chorym i cierpiącym, a także towarzyszą ich rodzinom. W pandemii COVID-19 narażali swoje zdrowie i życie, towarzyszyli w izolacji, dbali o drobne sprawy dnia codziennego.

2. Kuchnia Brata Alberta w Głogowie

Wnioskodawca: Parafialny Zespół Caritas przy parafii pw. NMP Królowej Polski w Głogowie

UZASADNIENIE: Kuchnia Brata Alberta działa nieprzerwanie od 1995 r. Trzy razy w tygodniu przygotowuje bezdomnym i potrzebującym gorący posiłek, daje możliwość kąpieli. Grupa wolontariuszy, którzy poświęcają swój czas, są wsparciem dla osób bezdomnych okazują swoje serce i życzliwość.

Kategoria darczyńca (firma):

1. Hurtownia „OAZA” – Prezes Marek Całczyński

Wnioskodawca: Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

UZASADNIENIE: Hurtownia „OAZA” z siedzibą w Zielonej Górze, od wielu lat wspiera działania Caritas Diecezjalnej. Przekazywana pomoc w formie żywnościowej głównie trafia do podopiecznych Stołówki Caritas, która codziennie przygotowuje gorący posiłek. Podczas pandemii firma z życzliwością organizowała transport, a także aktywnie zaangażowała się w niesienie pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy.

Statuetki wręczył bp Tadeusz Lityński. Więcej o tym tutaj.

2023-04-19 09:24

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra: Wręcozono statuetki Człowiek Człowiekowi 2019

W Auli im św. Jana Pawła II przy parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze 27 kwietnia odbyła się jubileuszowa XX gala nagrody Biskupa Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej „Człowiek Człowiekowi”. W tym roku zostało wręczonych 13 statuetek w 3 kategoriach. Nagroda organizowana jest przez Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w Gorzowie. 

Uroczystość rozpoczęła w Tydzień Miłosierdzia w Kościele Zielonogórsko-Gorzowskim. - Dziś biskup diecezjalny wręczy nagrody Człowiek Człowiekowi ludziom, którzy żyjąc w swoich lokalnych społecznościach, swoim życiem pokazują, że dzielenie się miłosierdziem jest i powinno być czymś oczywistym; że taka właśnie postawa, choć nie raz napotykająca na różne trudności i przeciwieństwa, zmienia świat - powiedział dyrektor Caritas diecezjalnej ks. Stanisław Podfigórny. - Ta nagroda Biskupa Diecezjalnego to taki swoisty "Oskar Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej", który już od 20 lat jest przyznawany przez Kapitułę powołaną przez Biskupa Diecezjalnego, do tego by pokazać ludzi w ich bezinteresowności, w tym działaniu na polu charytatywnym naszej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Stolica Apostolska w ONZ: aborcja nie jest drogą do zrównoważonego rozwoju

2024-04-30 15:02

[ TEMATY ]

aborcja

ONZ

Zgromadzenie Ogólne ONZ

Magdalena Pijewska

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej wyraził na forum ONZ sprzeciw wobec międzynarodowych działań prowadzących do erozji szacunku dla świętości ludzkiego życia i niezbywalnej godności osoby ludzkiej. Abp Gabriele Caccia zabrał głos na sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, która odbyła się z okazji 30. Międzynarodowej Konferencji na temat Ludności i Rozwoju.

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych przypomniał, że trzy dekady temu zajęto się w Kairze pilnymi kwestiami związanymi z populacją i rozwojem, uznając kluczowe znaczenie zapewnienia dobrobytu jednostek i rodzin. Był to ważny kamień milowy w zrozumieniu relacji między populacją a rozwojem. Abp Caccia zauważył, że deklaracja przedstawiała ludzi nie jako przeszkodę w rozwoju, ale stawiała w centrum troskę o zrównoważony rozwój.

CZYTAJ DALEJ

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

[ TEMATY ]

ks. Krzysztof Nykiel

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. biskup-nominat Krzysztof Józef Nykiel urodził się w Osjakowie 28 lutego 1965 r. W 1984 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W 1990 r. przyjął święcenia kapłańskie i należy do duchowieństwa archidiecezji łódzkiej. W roku 2001 uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W latach 1995-2002 pracował w Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. 1 lipca 2002 podjął pracę w Kongregacji Nauki Wiary. Od 18 grudnia 2009 był zastępcą sekretarza Międzynarodowej Komisji Badającej sprawę autentyczności objawień w Medjugorie. 26 czerwca 2012 roku papież Benedykt XVI mianował go regensem Penitencjarii Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję