Reklama

Kościół

Jasna Góra: modlitwa za zamordowanych w Katyniu i tych co zginęli w katastrofie smoleńskiej

Jak każdego roku, tak i dziś w 13. rocznicę katastrofy smoleńskiej na Jasnej Górze podczas Mszy św. za Ojczyznę zanoszone były szczególne modlitwy za dusze śp. pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich oraz wszystkich ofiar tragedii z 10 kwietnia 2010 r, a także za tych, którzy zostali zmordowani w Katyniu. Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, a wzięli w niej udział m.in. Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, oraz Mariusz Błaszczak, minister Obrony Narodowej.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Katyń

Smoleńsk

katastrofa smoleńska

abp Depo

Jasna Góra/Facebook

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– 10 kwietnia to ważna dla nas Polaków data, data jednego z najbardziej bolesnych wydarzeń w historii Polski – katastrofy smoleńskiej. 13 lat temu samolot prezydencki wraz z 96 osobami na pokładzie nie wylądował. Wszyscy, którzy zginęli, udawali się na 70. rocznicę mordu katyńskiego. Dzisiaj wspominamy ich a także tych, którzy zginęli w Katyniu. Modlimy się za nich, bo wiemy, że złożyli największą ofiarę na ołtarzu Ojczyzny, za nich sprawujemy tę Mszę św. – mówił na rozpoczęcie Mszy św. przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski.

W kazaniu abp Wacław Depo podkreślał, że tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na wiosnę 1940 r., są rozdziałem z martyrologium polskim, które nie mogą być zapomniane. – Ta żywa pamięć powinna być zachowana jako przestroga dla przyszłych pokoleń. Ta śmierć nabiera nowego znaczenia w perspektywie śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. W wymiarze narodowym stała się ofiarą, z której wyrosła wolność i kształt polskiej wolności, w wymiarze ludzkim jest przykładem odwagi i wytrwania wierności ideałom – mówił kaznodzieja dodając, że w tym samym duchu miał wygłosić swoje przemówienie 10 kwietnia 2010 r. śp. prezydent Lech Kaczyński. Przytoczył też słowa prezydenckiego przemówienia: „ziemia przykryła ślady zbrodni, kłamstwo miało wymazać ją z ludzkiej pamięci, ukrywanie prawdy o Katyniu stało się jedną z fundamentalnych spraw polityki komunistów w powojennej Polsce, było założycielskim kłamstwem PRL-u”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kaznodzieja podkreślał, że „stajemy na Eucharystii w Wieczerniku Narodu, aby po raz kolejny wpisać dramat osób z kwietnia 1940 r. oraz tragiczny lot w służbie Ojczyzny z prezydentem Polski, w tajemnicę śmierci Chrystusa na Golgocie, z obecnością Maryi, Jego bolesnej Matki, i wejść wraz ze Zmartwychwstałym w światło nowego życia, bo tylko On obdarza nas prawdziwą wolnością i wiecznym dziedzictwem”.

Reklama

Za poetą abp Depo mówił: „Ojczyzna moja płacze, bo każdy grób trzeba nam zapamiętać w sobie, każdą bolesną datę przez kłamców zdeptaną, każdą bliznę wpisaną w narodowe dzieje, co otwiera po latach niezagojoną ranę. Te rany do Ciebie, Matko Boża Częstochowska ze świętej Rodziny, niosę, bo wybaczam ludobójcom, lecz niech sprawiedliwość będzie zawsze prawem”.

Po Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Matki Bożej dalsza część uroczystości odbyła się przed Epitafium Smoleńskim. To miejsce na dziedzińcu przed kaplicą upamiętniające tych, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r. i zamordowanych przez Sowietów w Lesie Katyńskim w 1940 r.

W monument wpisano m.in. tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej, którą Rosjanie usunęli z miejsca tragedii i zastąpili inną, ze zmienionym napisem. Tekst na tej tablicy zawiera m.in. fragment informujący, że ofiary katastrofy zginęły „w drodze na uroczystości upamiętnienia 70. rocznicy sowieckiej zbrodni ludobójstwa w Lesie Katyńskim dokonanej na jeńcach wojennych, na oficerach Wojska Polskiego w 1940 r.”.

Epitafium jest też wyrazem pamięci o zamordowanych w Katyniu. W tekście epitafium wyryto m.in. takie słowa: „O pamięć umęczonych ojców za nas upomnieć się lecieli. Za nas zginęli na obczyźnie, To myśmy Ich ochraniać mieli. Wyproś u Syna przebaczenie, pomóż sumienia nam ukoić, zabliźnić się smoleńskiej ranie”.

Tu w czasie kolejnych rocznic przedstawiciele rodzin, delegacje parlamentarzystów i władz samorządowych, organizacji społecznych składają zawsze kwiaty. Tak było i dzisiaj.

W uroczystościach udział wzięli m.in. Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, Mariusz Błaszczak, minister Obrony Narodowej, Szymon Giżyński, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jadwiga Wiśniewska europoseł, Lidia Burzyńska poseł RP.

2023-04-10 17:30

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda na Wojskowych Powązkach uczcił ofiary katastrofy smoleńskiej

Prezydent Andrzej Duda złożył w poniedziałek wieńce przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Prezydent złożył też wieńce na znajdujących się na tym cmentarzu grobach ofiar katastrofy.

10 kwietnia przypada 13. rocznica katastrofy smoleńskiej. Tego dnia w 2010 r., w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

CZYTAJ DALEJ

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł Narodowy Marsz Życia

2024-04-14 16:24

[ TEMATY ]

marsz dla życia

Artur Stelmasiak

Pod hasłem „Niech żyje Polska!” ulicami Warszawy przeszedł w niedzielę Narodowy Marsz Życia. Wedle organizatorów w wydarzeniu uczestniczyło około 50 tys. ludzi. Była to manifestacją w obronie życia, rodziny, wartości i niepodległości oraz wyraz solidarności z tymi, którzy najbardziej potrzebują wsparcia, zwłaszcza dziećmi zagrożonymi aborcją.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski. Do uczynienia niedzieli dniem szczególnej modlitwy w obronie życia poczętego zachęcił przewodniczący Episkopatu abp Tadeusz Wojda SAC.

CZYTAJ DALEJ

Kamerun: kard. Sarah krytykuje biskupów Zachodu za uległość wobec świata

2024-04-15 13:33

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Episkopat News

O światowość i uleganie pokusie „praktycznego ateizmu” z powodu utraty wiary w nauczanie Kościoła katolickiego oskarżył niektórych biskupów zachodnich były prefekt Kongregacji d.s. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Robert Sarah. Pochodzący z Gwinei purpurat spotkał się w Jaunde z konferencją episkopatu Kamerunu.

Zdaniem kard. Saraha, wielu biskupów pragnie tak bardzo być „kochanymi przez świat”, że zapomnieli, iż chrześcijaństwo wzywa ich do bycia „znakami sprzeciwu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję