Reklama

Najprościej jest wykopać dziurę

Między Legnicą, Ścinawą a Lubinem na głębokości ok. 200 m leżą ogromne pokłady węgla brunatnego. Tworzą trójkąt liczący ok. 160 km2. Takie złoże to skarb. Jednak skarb kłopotliwy, bo gdy nałoży się obszar złóż na mapę administracyjną, okaże się, że leżą one pod gęsto zaludnionym terenem. Budowa w tym miejscu kopalni odkrywkowej zrujnuje życie ok. 20 tys. ludzi. Skutki jej działania odczuje nawet 200-350 tys. ludzi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O tej porze roku las wygląda trochę jak ze starej baśni. Pięknie tu, cicho, odkąd odleciały ptaki. Latem pod stary dąb przychodzą całe rodziny - bo cień jest i widok na okolicę… A na wiosnę tamta łąka pełna jest kaczeńców. Chłopcy rwą je dla dziewczyn - starsza siwowłosa pani opowiada o swojej ziemi z błogim uśmiechem, jak wytrawny przewodnik zachwalający uroki miejsca. - Kiedy przyjechałam tutaj zaraz po wojnie, strasznie płakałam, że nie zobaczę już mojego Lwowa. A dzisiaj patrzę za okno i myślę: - Dobry Boże, znowu? To już lepiej zabierz mnie szybko do siebie, tak się modlę, nie chcę drugi raz przeżywać wypędzenia. Zostałam sama. Stara baba ze mnie, gdzie mnie po świecie się poniewierać. Wszystko, czego potrzebuję, mam tutaj. Na cmentarzu tych, których kochałam: rodziców, męża, dzieci. Blisko do kościoła. Nawet moje psy zakopałam tam, pod lasem… Tylko niech mi Pani powie, po co mi na starość taki strach?

Ziemia nas pochłonie?

W rządowych planach rozwoju kraju do 2030 r. zapisano, że w okolicach Legnicy powstanie kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego. Największa w kraju, sześciokrotnie większa od obecnie działających. Instytut Górnictwa Odkrywkowego „Poltegor” rozesłał do 6 gmin, których projekt dotyczy, ankietę na ten temat. Do interesującego się wcześniej tą sprawą posła PiS Piotra Cybulskiego dołączyli wtedy zaniepokojeni gminni samorządowcy. I zrobił się hałas.
- W przypadku kopalni odkrywkowej wydobywanie zasobów odbywa się w ten sposób, ujmując rzecz najprościej, że ryje się ziemię, zrywa ją warstwami, aż dojdzie się do złoża. Potem wierci się dziurę w ziemi i tak powstaje ogromny lej… Im złoże większe, tym lej głębszy. Oczywiście, na powierzchni nic nie przetrwa. Nim kopalnia zacznie ryć, teren przed nią musi być pusty... - opowiada Janusz Łucki, rzecznik prasowy gminy Lubin. - Widziałem taką odkrywkę. Szliśmy lasem, a potem nagle wszystko się urwało i jakby ziemia pod nogami przestała istnieć. Jak okiem sięgnąć, nie było nic… Gdzieś w dole majaczyły ciężarówki, jakieś kosmiczne maszyny. Pustkowie, tylko wiatr hula... Niewyobrażalne, że taki los może spotkać nasze strony.
Kopalnia zabiera ziemię powoli. Niespiesznie. Jakieś 300 metrów rocznie. Lej, który mają wywiercić niedaleko za Legnicą, obliczono na ok. 220 m głębokości- czyli zmieściłby się w nim Pałac Kultury.
Rzecznik wylicza: - W gminie Ścinawa na 31 miejscowości musi zniknąć 20. W gminie Kunice na 13 wsi i miasteczek - 11 ma być zrównanych z ziemią. W gminie Ruja na 11 wsi ocaleje 5 itd… Wszystko, co mieści się w tej chwili na terytorium gminy Miłkowice, po prostu zniknie...
Urzędnicy samorządowi obliczyli, że w grę wchodzi los 20 tys. ludzi.
Ks. Waldemar Wesołowski, proboszcz parafii Wielowieś, którą też ma pochłonąć kopalnia, stwierdza: - Jeśli mówimy o 50 miejscowościach, to stracimy też najmniej ok. 40 kościołów. Niektóre z nich to budowle zabytkowe, inne - ludzie budowali latami, zawsze kosztem wielkich wyrzeczeń. Zwolennik kopalni odkrywkowej wyjaśnił mi kiedyś, że istnieją techniki, które umożliwią mi przeniesienie kościoła w inne miejsce. Nie zrozumiał, gdy odparłem, że technika nie załatwi wszystkiego… Gdzie ja mam ten kościół przenieść? A co z cmentarzami?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Nie tylko ekolodzy biją na alarm

Gigantyczna dziura w ziemi zmieni na zawsze przyrodę. Wyschną zbiorniki wodne i rzeki. Czarnej Wodzie i Kaczawie - dwóm rzekom w okolicy - trzeba będzie sztucznie zmienić bieg. Jezioro Kunickie najprawdopodobniej wyschnie, podobnie jak zniknęły jeziora przy kopalni odkrywkowej w Koninie. Taka brutalna ingerencja w naturę sprawi też osunięcia ziemi, wokoło zapanuje krajobraz stepowy. Bezpowrotne zniszczenie lasów spowoduje, że nasze wnuki nie zobaczą ani Borów Dolnośląskich, ani Łęgów Odrzańskich. W tej chwili nazywa się je zielonymi płucami Dolnego Śląska.
Przestanie istnieć sieć lokalnych dróg. Żeby dojechać z Legnicy do Lubina, trzeba będzie robić spore koło. Powstaną minimum dwa zwałowiska zewnętrzne o powierzchni ok. 20 km - jedno zaplanowano w okolicach Miłkowic, drugie - Prochowic. Mają powstać w tej okolicy dwie elektrownie - niedaleko Legnicy i gdzieś między Prochowicami a Ścinawą. Charakter regionu zmieni się nie do poznania. A nie jest to region biedny.
Poseł Piotr Cybulski - leśnik z wykształcenia, członek Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz wiceszef podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy - prawo geologiczne i górnicze (druk nr 1696), jest także zdecydowanym przeciwnikiem powstania w okolicach Legnicy kopalni odkrywkowej. Pod siekierę pójdzie ponad 3 tys. ha lasów. Ale na tym nie koniec.
- Lej depresyjny, jaki powstanie w efekcie jej działania, spowoduje ucieczkę wody. Zbiorniki głębinowe, z których teraz korzystamy, ulegną wysuszeniu - wodę trzeba będzie transportować z dużych odległości. A w Polsce jest trzy razy mniej wody na obywatela, niż wynosi średnia europejska.
- Lej depresyjny kopalni nie zmieni życia 20 tys. osób - ostrzega poseł Cybulski. - Efekt działania tej kopalni odczuje 200-350 tys. ludzi!!!
Ta gra jest warta swojej ceny - przekonują zwolennicy powstania w tym rejonie kopalni odkrywkowej. Polska energetyka stoi na węglu brunatnym - jest tani w eksploatacji, co oznacza tańszą energię dla wszystkich. W Polsce kończą się powoli pokłady węgla brunatnego w już pracujących kopalniach - trzeba myśleć o kolejnych. Mamy fachowców od wydobycia, mamy maszyny - wreszcie są sprawdzone metody pracy. Tego procesu nie da się zatrzymać, to cena cywilizacji. Alternatywne źródła pozyskiwania energii są zwyczajnie za drogie. Nie zgadza się z tym poseł Piotr Cybulski. - Po pierwsze, w Polsce można produkować energię na farmach wiatrowych. Po drugie, cały kraj leży na źródłach geotermalnych - tak dobrze nie ma niemal nikt na świecie. Po trzecie, biogaz - możemy zapewnić dostawy energii na poziomie 30 proc. krajowego zapotrzebowania. Po czwarte, biomasa, czyli energia, która powstaje z siana, ziarna i drewna. Wreszcie zupełnie zniszczone przez komunistów, a warte odbudowania elektrownie wodne - wylicza Cybulski. - Naprawdę, rugowanie ludzi z miejsca ich życia i dewastacja środowiska to działanie nieludzkie i wbrew rozsądkowi.

Reklama

Nasi gorsi niż Niemcy?

Starszy pan oprowadza nas po wsi. Nowy kościół, nowa szkoła, przedszkole, przychodnia. Z dumą dodaje, że mają nawet własny dom kultury i przyzwoitą restaurację.
- Zawsze taniej jest załatwić taki problem kosztem ludzi. Masa jest anonimowa, nawet gdy się zbuntuje, to są metody, żeby masę ludzką rozbić, skłócić, wreszcie postawić na swoim, zasłaniając się wyższą racją stanu… Czy pani wie, że ludzi, którzy tutaj mieszkają, już raz wyrzucono z ich domów? Kazano spakować manele i jechać w nieznane. Przesiedleńcy z dawnych Kresów, Łemkowie… - pozbawieni tożsamości, z trudem odbudowali tu swoje poczucie bezpieczeństwa. A teraz straszy się ich albo Niemcami, którzy przyjdą po ich domy jak po swoje, albo rodakami, którzy - na jedno wychodzi - też wyrzucą ich z domów, bo pod spodem jest węgiel - mówi z goryczą mieszkaniec wsi.
Mijamy kolejne wsie, wszędzie buduje się domy. Na wiejskim słupie ogłoszenie o sprzedaży działek rekreacyjnych. Ludzie spokojnie grabią liście w ogrodzie, sprzątają obejścia. Pani aptekarz ze wsi Raszówka dziwi się, że ktoś jeszcze w cokolwiek tutaj inwestuje. Jej rodzina wstrzymała budowę domu i apteki. - Mamy życie zawieszone na kołku... - mówi.

Reklama

Czarny scenariusz

Gdy zapadnie decyzja o pierwszych odwiertach, wywłaszczenia mogą nastąpić zaledwie w dwa, trzy miesiące. Z klauzulą natychmiastowej wykonalności. Stosowna ustawa o wywłaszczeniach już istnieje. - Pierwsze wywłaszczenia będą zapewne bardzo wysoko płacone - przekonuje Janusz Łucki. - Jednak w kolejnych miejscowościach pewnie już tak nie będzie. Ludzie boją się, i słusznie, że kolejne sumy wywłaszczeniowe będą coraz mniejsze.
Jak szybko czarny scenariusz może dojść do skutku?
Według planu Instytutu Górnictwa Odkrywkowego we Wrocławiu: Rok 2010 - inwestycje w 6 ww. gminach. Wykup ziemi i wywłaszczenia - rok 2011. 2014 r. - teren złoża ma być wyczyszczony i gotowy do inwestycji - może zacząć się eksploatacja. 2015 - budowa wkopu udostępniającego złoże. 6 lat.
- Jeśli powstanie tu kopalnia, to okoliczne drzewa będą pełne ludzi na gałęziach. Proszę się rozejrzeć. Do niedawna wydawano tu pozwolenia na budowę. Całe szeregi domów. Ich właściciele mają na karku kredyty hipoteczne. A gdy banki zwiedzą się, że teren jest trefny i zażądają swoich pieniędzy? Kto odpowie za tragedie, jakie zaczną się tu dziać? - mówi mieszkaniec wsi.

Reklama

Referendum i co dalej?

Zarządzono więc referendum. Głos ludu. W demokracji większość ma zawsze rację. Do urn poszła rekordowa liczba - ponad 51 proc. uprawnionych. Blisko 97 proc. z nich opowiedziało się przeciwko budowie kopalni. - Wiemy, że decyzje na górze jeszcze nie zapadły, ale zdajemy sobie też sprawę, że jeśli nie upomnimy się o swoje, i to mocno, głośno, nikt nie będzie się z nami liczył - to głos pani aptekarz.
- Wyniki referendum są istotne - przekonuje poseł Cybulski. - To przecież wymagane prawem konsultacje społeczne.

Zamiast puenty

- W archiwum naszej gminy znaleźliśmy opracowanie z lat 60. XX wieku, dotyczące tutejszych złóż węgla brunatnego. Specjaliści opisywali je dokładnie, ale odradzali wywłaszczenie wtedy ok. 8 tys. ludzi - ze względu na spodziewaną klęskę ekologiczną i sytuację wysiedlanych.
Zadziwiające, prawda? Komunistom ręka drgnęła i dali spokój. A w wolnej i niepodległej...

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17

[ TEMATY ]

Przyjaciele Paradyża

Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

5 maja odbyła się diecezjalna pielgrzymka „Przyjaciół Paradyża" do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Paradyżu. Spotkanie rozpoczęło się od Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP i konferencji rektora diecezjalnego seminarium ks. Mariusza Jagielskiego. Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. – Gromadzimy się przed obliczem Matki Bożej Paradyskiej jako rodzina Przyjaciół Paradyża w klimacie spokoju, wyciszenia, refleksji i modlitwy, ale przede wszystkim w klimacie ofiarowanej miłości, o której tak dużo usłyszeliśmy dzisiaj w słowie Bożym – mówił na początku homilii pasterz diecezji. – Dziękuję wam za pełną ofiary obecność i za to całoroczne towarzyszenie naszym alumnom, kapłanom i tym wszystkim wołającym o rozeznanie drogi życiowej, dla tych, którzy w tym roku podejmą tę decyzję. Nasza modlitwa podczas Eucharystii jest źródłem i znakiem pewności, że jesteśmy we właściwym miejscu, bowiem Pan Jezus jest z nami i gwarantuje owocność tego spotkania swoim słowem, mówiąc „bo, gdzie są zebrani dwaj lub trzej w Imię Moje, tam Jestem pośród nich”.

CZYTAJ DALEJ

Borowa Wieś: znaleziono dziewczynkę w oknie życia

2024-05-05 10:01

[ TEMATY ]

okno życia

Karol Porwich

W oknie życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych "Miłosierdzie Boże" w Mikołowie-Borowej Wsi znaleziono dziewczynkę. Do wydarzenia doszło we wtorek 30 kwietnia.

Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny. Lekarze orzekli, że jest zdrowa. Następnie niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znaleziono w oknie życia w Borowej Wsi.

CZYTAJ DALEJ

Życie bez łaski to życie bez radości

2024-05-05 19:16

Marzena Cyfert

Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin.

Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin.

W kościele św. Karola Boromeusza przeżywano odpust ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin. Tym samym rozpoczęło się przygotowanie do jubileuszu 30. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej.

Eucharystii przewodniczył bp Maciej Małyga, który udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję