Reklama

Kościół

Kard. Sarah: celibat nie może być w żaden sposób kwestionowany

Kościół nie może być zdany na łaskę większości, jakie by one nie były, a tym bardziej, gdy chodzi o grupy i siły, które chciałyby obalić jego naturę i doktrynę. Wyraźnie odniósł się również do kwestii celibatu kapłańskiego, który jak zauważył, ma pochodzenie apostolskie i nie może być w żaden sposób kwestionowany - stwierdził kardynał Robert Sarah. W dniach od 5-11 marca wygłosił on w Ars rekolekcje wielkopostne dla duchowieństwa.

[ TEMATY ]

celibat

kard. Robert Sarah

Krzysztof Świertok

Kard. Robert Sarah

Kard. Robert Sarah

W swoich rozważaniach pochodzący z Gwinei purpurat poruszył kilka tematów, głównie natury duchowej. Podkreślił, że krzyż, Eucharystia i Maryja Panna muszą znajdować się w centrum życia każdego ochrzczonego. Bez Eucharystii katolik nie może żyć swoją wiarą. Poruszył także aktualną sytuację Kościoła. Przypomniał, że Pan Jezus nie założył Kościoła po to, by rozwiązywać problemy społeczne, klimatyczne, ekologiczne, czy związane ze zjawiskiem masowej i niekontrolowanej imigracji. Kościół nie jest też organizacją pozarządową ani czysto ziemską, będąc Mistycznym Ciałem Chrystusa, Jego świętą i niepokalaną Oblubienicą.

Nie wymieniając otwarcie sytuacji w Niemczech zwrócił uwagę na negatywnie skutki, do których mogą prowadzić pewne procesy. Kościół bowiem - przypomniał były prefekt Kongregacji Kiltu Bożego i Dyscypliny Sakramentów - nie wymyśla siebie poprzez zjazdy, konferencje, debaty, nieformalne spotkania, wywiady w mediach, a nawet synody, których porządkiem obrad jest reforma jego zasadniczych struktur. Jako święty, katolicki i apostolski nie może być zdany na łaskę większości w najszerszym tego słowa znaczeniu. Tym bardziej, jeśli takie większości opowiadają się za zmianami niezgodnymi z naturą Kościoła, będąc w istocie wyrazem ideologii lub instynktów promowanych przede wszystkim przez grupy nacisku kierujące się interesami niezwiązanymi z doktryną. Kardynał Sarah wyraźnie odniósł się do kwestii celibatu kapłańskiego, który jak zauważył, ma pochodzenie apostolskie i nie może być w żaden sposób kwestionowany.

2023-03-21 12:16

Ocena: +4 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Celibat księży jest nienaturalny i niekonieczny w dzisiejszych czasach?

2023-05-23 20:00

[ TEMATY ]

celibat

Karol Porwich/Niedziela

Celibat – stan pozostawania w bezżenności – to stan, w którym pozostają miliony osób, nie tylko księża. Wiele z nich to osoby konsekrowane, ale nie zawsze tak jest. Wiele osób nigdy nie wchodzi w związek małżeński, czy to z powodu własnego wyboru, czy też w wyniku specjalnych okoliczności. Nie ma w tym nic nienaturalnego. Tak naprawdę istnieją trzy rodzaje powołania: do życia konsekrowanego (kapłaństwo, życie zakonne), do małżeństwa i do życia w samotności. Każde z nich jest skarbem i każda osoba może być powołana do jednego z nich.

W dzisiejszych czasach obserwujemy tendencję wzrostową powołań do kapłaństwa i do życia zakonnego [chodzi o lata 1990. ‒ przyp. red.]. Na całym świecie liczba powołań zasadniczo wzrosła, ale w Ameryce Północnej i w Europie zaczyna zwalniać. Jednak nawet tam dominują tendencje zachęcające młodych ludzi do tego stanu, w porównaniu do tego, co się działo dekadę temu. Jeśli poznamy bliżej ludzi, którzy zdecydowali się na życie w stanie kapłańskim i zakonnym, znajdziemy bardzo niewielu narzekających na to, że do końca życia pozostaną bezżenni. Czy coś jest z nimi nie tak? Tak nisko cenią małżeństwo? Wręcz przeciwnie. Oni często nawet wyżej cenią małżeństwo niż osoby pozostające w związkach małżeńskich. Być może jest to nawet w pewnym stopniu myślenie typu „trawa u sąsiada jest zawsze bardziej zielona”. Wiedzą, że małżeństwo jest wspaniałe. Wiedzą też, iż Kościół ustanowił małżeństwo jako sakrament, podobnie jak chrzest i Eucharystię. Oni wybrali jednak życie w celibacie po to, aby całą swoją życiową energię skierować na służbę Bogu i Jego Kościołowi. Biorą przykład ze świętego Pawła, który sam poniósł właśnie taką ofiarę. Zalecał także celibat dla tych, którzy chcą się poświęcić dla Królestwa Niebieskiego, oczywiście w żaden sposób nie deprecjonując małżeństwa (1 Kor 7,8).

CZYTAJ DALEJ

Poznaj nowych kapłanów Archidiecezji Wrocławskiej

2023-05-27 22:00

ks. Łukasz Romańczuk

Neoprezbiterzy 2023 - Archidiecezja Wrocławska

Neoprezbiterzy 2023 - Archidiecezja Wrocławska

W tym roku do święceń prezbiteratu, które odbywały się w Archikatedrze Wrocławskiej, przystąpiło 10 diakonów diecezjalnych oraz 1 ze Zgromadzenia Klaretynów. Szafarzem sakramentu był abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Od dzisiaj nowy kwartalnik „Niedziela. Magazyn”

2023-05-28 11:19

Red.

"Niedziela. Magazyn" to kolejna, nowa inicjatywa wydawnicza Zarządu Instytutu NIEDZIELA – wydawcy Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i lifestylowego dodatku do „Niedzieli” pt. „Bliżej Życia z Wiarą”. „Magazyn” jest w sprzedaży od niedzieli 28 maja i będzie dostępny  w parafiach lub w wersji elektronicznej jako e-wydanie. Nowe czasopismo jest kwartalnikiem.

„Niedziela. Magazyn” jest bogato ilustrowanym periodykiem liczącym 100 stron. Jego tematykę zapowiada podtytuł: Kościół – Dziedzictwo – Ojczyzna. Wśród autorów nie brakuje uznanych specjalistów, takich jak: prof. Grzegorz Górski, prof. Grzegorz Kucharczyk czy prof. Wojciech Roszkowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję