Reklama

Niedziela Małopolska

Troska o najsłabszych jest warunkiem postawy pro-life

Już po raz 43 obrońcy życia człowieka zebrali się na Jasnej Górze podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki, by modlić się o ochronę życia poczętych dzieci, a także o konkretne zaangażowanie się struktur państwowych w troskę o osoby z niepełnosprawnościami.

PSOŻC

Spotkanie rozpoczęło się w sali o. Augustyna Kordeckiego od świadectwa Anny i Zbigniewa Kasprzyków, rodziców trójki dzieci, w tym 18-letniego Karola, który urodził się z agenezją ciała modzelowatego. W swoim wystąpieniu opowiedzieli zebranym jak wyglądała ich historia oczekiwania i narodzin Karola. Z czym musieli się zmierzyć zaraz po narodzinach, a także o wielkiej miłości jaka wypływa z ich pięknej, choć trudnej codzienności.

Następnie prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka Wojciech Zięba w swoim referacie „Słodko-gorzki sukces. Zapomniane dzieci z niepełnosprawnościami” przybliżył sytuację, z jaką borykają się rodziny wychowujące ciężko chore dzieci. – Organizacje pro-life troszczą się nie tylko o dzieci nienarodzone, ale o każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Teraz główną naszą troską jest zwiększenie pomocy materialnej państwa dla rodzin wychowujących osoby z niepełnosprawnościami. Przygotowany został projekt ustawy, który zakłada zniesienie zakazu pracy dla osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne na swoje ciężko chore dzieci. Obrońcy życia zebrani na Jasnej Górze popierają komitet „STOP zakazowi pracy” i zachęcają wszystkich ludzi dobrej woli do zbierania podpisów pod tą inicjatywą. Troska o najsłabszych jest warunkiem postawy pro-life – podkreślił Wojciech Zięba.

Kolejnym punktem pielgrzymki była gala wręczenia nagród w XIX Ogólnopolskim Konkursie dla młodzieży pro-life im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”. Młodzi laureaci konkursu nagrody otrzymali z rąk prezesa Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowiek, Wojciecha Zięby oraz Rzecznika Praw Dziecka, Mikołaja Pawlaka. Uczestnicy jak co roku zaskoczyli jury nie tylko swoim talentem plastycznym, literackim i multimedialnym, ale też sposobem interpretacji konkursowego hasła. To pokazuje, że młodzież ciągle, mimo wielu sprzecznych informacji w mediach, jest zainteresowana tematyką pro-life i chętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami, a także historiami z własnego życia, które dotykają tematyki ludzkiego życia. Rzecznik Praw Dziecka w krótkim wystąpieniu przypomniał zebranym, że w rozumieniu ustawy o rzeczniku praw dziecka, dzieckiem jest każda istota ludzka od poczęcia do osiągnięcia pełnoletności. (art.2, pkt. 1)

Reklama

Na stronie internetowej www.pro-life.pl można znaleźć pełną listę nagrodzonych w konkursie oraz wyróżnione prace.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej, pod przewodnictwem JE abp Wacława Depo. Metropolita częstochowski podczas homilii przywołał postacie Józefa i Wiktorii Ulmów, którzy decyzją papieża Franciszka, wraz ze swoim siedmiorgiem dzieci, w tym dziecka nienarodzonego, we wrześniu tego roku zostaną wyniesieni do chwały ołtarza za swoją męczeńską śmierć w Markowej. – To są znaki od Boga, niepoddawane demokratycznym przegłosowaniom – podkreślił abp Wacław Depo. Na koniec zacytował zebranym w kaplicy słowa papieża Benedykta XVI „ Istnieją tendencje kulturowe, które przy pomocy różnych argumentów próbują znieczulić nasze sumienia. A przecież już sama nauka podaje nam różne informacje na temat tego kim jest i jakie zdolności ma dziecko w łonie matki. Nie jest to tylko zbiór materiału biologicznego, ale nowa żyjąca istota, dynamicznie i doskonale uporządkowana, nowa jednostka gatunku ludzkiego. Tak było z Jezusem w łonie Maryi, tak było z nas w łonie naszych matek”.

Po uroczystej Mszy świętej odbył się drugi blok wykładowy, podczas którego uczestnicy mogli wysłuchać prelekcji Magdaleny Guziak-Nowak, dyrektora ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. – Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, liczba aborcji w Polsce spadła do 107. To oczywiście ciągle o 107 za dużo, ale umówmy się, że to jest naprawdę dobry wynik, jeżeli na całym świecie życie odebrano 44 milionom nienarodzonym dzieciom. Równocześnie musimy pamiętać, że mamy młode pokolenie, dla którego niestety być może jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu było pójście na czarny protest. (..) Od lat jest realizowana kampania kłamania, mataczenia, kręcenia, by jak najwięcej zwolenników aborcji pozyskać. Polskie grupy proaborcyjne nie przebierają w środkach i sięgają po te narzędzia, które kilkadziesiąt lat temu sprawdziły się choćby w Stanach Zjednoczonych – mówiła Magdalena Guziak-Nowak, tłumacząc słuchaczom na czym polegają manipulacje grup proaborcyjnych w Polsce i na świecie.

Reklama

Kolejnym prelegentem był Jan Pospieszalski, który w swoim wykładzie przybliżył działania unijnych struktur przeciwko ludzkiemu życiu. – Kwestia obrony życia zahacza o cały szereg zjawisk, obejmuje większą rzeczywistość, którą dzisiaj kreują instytucje międzynarodowe. Instytucje te próbują w Polsce wprowadzić nową antropologię – powiedział Pospieszalski. Na koniec do wszystkich zgromadzonych słowo o strategiach obrony życia skierował Paweł Wosicki prezes fundacji „Głos dla Życia”.

Spotkanie zakończyło się wspólną Drogą Krzyżową na Wałach Jasnogórskich.

- Cieszymy się, że po długiej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 tak wiele osób odpowiedziało na nasze zaproszenie i przybyło tu na Jasną Górę. Tym bardziej, że ciągle aktualne są słowa św. Jana Pawła II „Pilnie potrzebna jest wielka modlitwa za życie, przenikająca cały świat”- powiedział Wojciech Zięba.

Ogólnopolska Pielgrzymka Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę, której historia sięga 1980 roku to wyjątkowy czas modlitwy za życie. Miłośnicy życia – przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń pro-life, ale również pielgrzymi indywidualni, gromadzą się na Jasnej Górze, by prosić o ochronę życia poczętych dzieci, a także o konkretne zaangażowanie się struktur państwowych w troskę o osoby z niepełnosprawnościami.

2023-03-21 11:07

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Tadeusz Wojda wprowadził w archidiecezji gdańskiej posługę diakona stałego

2023-05-27 17:40

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

abp Tadeusz Wojda

archidiecezja.pl

- Należy przyjąć dar Boży, przywracając ten stan dla dobra wiernych - napisał w komunikacie metropolita gdański. Pierwsza rekrutacja trwa do 15 września.

Metropolita gdański, wprowadzając posługę diakona stałego, nawiązał do dnia Pięćdziesiątnicy. - Wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym i zaczęli głosić wielkie dzieła Boże. Wtedy zrodził się Kościół, który głosi Ewangelię aż do dziś - napisał arcybiskup. Zaznaczył, że Duch Święty obdarza wierzących różnymi charyzmatami i powołuje do rozmaitych posług w Kościele. - Niektóre posługi są konsekwencją przyjętych w Kościele święceń, inne natomiast są powierzane mężczyznom i kobietom przez obrzęd ustanowienia ich lektorami, akolitami i katechistami. Każda z tych posług jest w Kościele niezwykle ważna - dodał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Nycz: miłość musi kosztować, miłość musi się samoograniczyć

2023-05-28 12:58

[ TEMATY ]

Piekary Śląskie

PAP/Zbigniew Meissner

Miłość musi kosztować, musi się samoograniczyć. jeżeli ktoś tego nie potrafi zrozumieć i przyjąć w imię trendów w tym dzisiejszym świecie, to zaczynają się problemy i z rodziną i nie tylko z rodziną - mówił w niedzielę uczestnikom pielgrzymki mężczyzn do Piekar Śląskich, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Na uroczystości do Piekar Śląskich, które należą do najważniejszych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku, przybyli m.in. premier Mateusz Morawiecki, ministrowie, parlamentarzyści i samorządowcy, a spośród duchownych m.in. kard. Stanisław Dziwisz i kard. Kazimierz Nycz, który przewodniczył mszy św. i wygłosił homilię.

CZYTAJ DALEJ

Poświęcenie kościoła akademickiego w Toruniu

2023-05-28 16:51

Renata Czerwińska

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego bp Wiesław Śmigiel dokonał poświęcenia kościoła akademickiego pod wezwaniem Ducha Świętego.

Podczas Eucharystii obecni byli ojcowie jezuici posługujący obecnie i dawniej w kościele akademickim, kapłani z sąsiednich parafii, siostry zakonne, prezydent miasta Torunia, marszałek województwa, prorektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz liczni wierni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję