Reklama

Aspekty

Finał Młodego Biblisty w Paradyżu

Co Apostołowie głosili w różnych językach? (Dz 2, 11) Dlaczego Paweł burzył się wewnętrznie, przechodząc przez Ateny? Kim byli prozelici? Na te i inne pytania odpowiadali dziś uczestnicy finału Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej Młody Biblista, który odbył się Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu.

[ TEMATY ]

Paradyż

Diecezjalny Konkurs Wiedzy Biblijnej

Karolina Krasowska

W finale bierze udział 68 osób

W finale bierze udział 68 osób

- Dzisiaj przyjechało do nas 68 uczestników z całej diecezji z klas VII – VIII szkoły podstawowej. Rozpoczął się właśnie etap pisemny konkursu, w którym uczestnicy mogą zdobyć maksymalnie 61 punktów. Muszą udzielić odpowiedzi na 26 zadań zamkniętych i dwa do uzupełnienia. Pytania dotyczą Dziejów Apostolskich wraz z wstępem, przypisami i pojęciami wyjaśnionymi w słowniku – mówi organizatorka konkursu Wioletta Pilecka-Matunin.

Do Paradyża przyjechał Oskar Kurek z Cybinki. - Biorę udział po raz pierwszy, o konkursie dowiedziałem się na lekcji, a do udziału zachęcił mnie ksiądz w mojej parafii. Postanowiłem, że się zgłoszę i spróbuję. Chciałem poznać Słowo Boże, bo właściwie nigdy wcześniej nie miałem z nim takiej styczności, więc postanowiłem, że zrobię to akurat przy okazji konkursu. I dałem radę, dziś jestem tutaj - powiedział młody biblista.  Jak się przygotowywał? - Przeczytałem Dzieje Apostolskie i obejrzałem film. Oprócz tego rozwiązywałem testy, robiłem notatki. Poza konkursem raczej nie zdarzało mi się sięgać do Pisma Świętego, ale myślę, że po konkursie zdecydowanie będę to robił, by pogłębiać swoją wiedzę o Bogu - dodał ośmioklasista.

O zwycięstwo grało dziesięciu najlepszych uczestników w części ustnej konkursu, która miała formę popularnego teleturnieju telewizyjnego "Jeden z dziesięciu".

Reklama

Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Weronika Radkiewicz ze SP nr 6 w im. Kornela Makuszyńskiego w Świebodzinie; drugie - Wojciech Dąbrowski z SP nr 21 im. Orląt Lwowskich w Gorzowie Wlkp., a trzecie Laura Dziewulska z SP nr 17 im. Adama Mickiewicza w Gorzowie Wlkp.

Organizatorem Diecezjalnych Konkursów Wiedzy Biblijnej (DKWB) jest Wydział Nauki Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej pod patronatem bp. Tadeusza Lityńskiego oraz lubuskiej kurator oświaty Ewy Rawy.

2023-03-21 10:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paradyż. Sesja plenarna I Synodu Diecezjalnego

[ TEMATY ]

synod

diecezja

Paradyż

Karolina Krasowska

Ks. prof. Andrzej Draguła zaprezentował projekt dokumentu opracowanego przez Komisję "Nawrócenie duszpasterskie w kluczu nowej ewangelizacji"

Ks. prof. Andrzej Draguła zaprezentował projekt dokumentu opracowanego przez Komisję

W Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu 20 czerwca odbyła się sesja plenarna Synodu Diecezjalnego. Przewodniczył jej bp Tadeusz Lityński.

Spotkanie rozpoczęło się Nieszporami w kościele seminaryjnym. Następnie w Auli św. Józefa ks. prof. Andrzej Draguła zaprezentował projekt dokumentu opracowanego przez Komisję "Nawrócenie duszpasterskie w kluczu nowej ewangelizacji". Z kolei sekretarz Synodu ks. dr Andrzej Sapieha, przedstawił "Syntezę diecezjalną" przygotowaną w ramach procesu synodalnego. Oba dokumentu został przyjęte głosami uczestników Synodu.

CZYTAJ DALEJ

Dary Świętego Ducha

Niedziela rzeszowska 22/2020, str. I

[ TEMATY ]

Pięćdziesiątnica

Zesłanie Ducha św.

Arkadiusz Bednarczyk

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Zesłanie Ducha Świętego kończy okres wielkanocny i upamiętnia narodziny i posłannictwo Kościoła. Tradycja ludowa rozmaicie upiększała tę uroczystość. Niekiedy spod stropu kościelnego spadał deszcz kwiatów symbolizujących dary Ducha Świętego. Wypuszczano również gołąbki – symbole Ducha Świętego.

U roczystość nazywano Zielonymi Świątkami, bowiem przystrajano domostwa i ich obejścia zielonymi gałęziami, np. brzozowymi bądź wierzbowymi, co miało gwarantować urodzaj i chronić przed złymi duchami. Dodatkowo silny zapach tataraku chronił zagrody przed owadami.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Nycz: miłość musi kosztować, miłość musi się samoograniczyć

2023-05-28 12:58

[ TEMATY ]

Piekary Śląskie

PAP/Zbigniew Meissner

Miłość musi kosztować, musi się samoograniczyć. jeżeli ktoś tego nie potrafi zrozumieć i przyjąć w imię trendów w tym dzisiejszym świecie, to zaczynają się problemy i z rodziną i nie tylko z rodziną - mówił w niedzielę uczestnikom pielgrzymki mężczyzn do Piekar Śląskich, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Na uroczystości do Piekar Śląskich, które należą do najważniejszych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku, przybyli m.in. premier Mateusz Morawiecki, ministrowie, parlamentarzyści i samorządowcy, a spośród duchownych m.in. kard. Stanisław Dziwisz i kard. Kazimierz Nycz, który przewodniczył mszy św. i wygłosił homilię.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję