Reklama

Kościół

Abp Ryś: Nie mam cienia wątpliwości, że Jan Paweł II się obroni

– Nie mam cienia wątpliwości, że jeśli będzie się przeprowadzać poważne, przyzwoite badania historyczne, to Jan Paweł II się obroni - stwierdził abp Grzegorz Ryś. Podczas spotkania z licealistami metropolita łódzki ocenił, że tocząca się obecnie debata debata wokół papieża "jest obracaniem ciągle tych samych faktów, które są bardziej faktami medialnymi niż rzeczywistymi".

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

abp Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czasie spotkania z uczniami Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi im. Jana Pawła II abp Ryś był pytany o to, czy biskup Karol Wojtyła wiedział o przestępstwach pedofilskich podległych mu księży i czy interweniował.

Metropolita łódzki wskazał, że papież Wojtyła jest wielkim autorytetem nie tylko dla Polaków, ale dla całego świata. – Nikt na świecie nie rozumie, co Polacy dzisiaj robią z Janem Pawłem II. Patrzą na nas jak na kompletnych wariatów - powiedział duchowny zaznaczając, że z racji pełnionych funkcji często bywa w różnych miejscach za granicą. - Myślę, że nasze, polskie memy o Janie Pawle II to jest pikuś w stosunku do tego, jakie memy mogą pisać ludzie na całym świecie o nas, w relacji do papieża - stwierdził abp Ryś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Żyjemy w takiej Polsce, w której dzisiaj wolno powiedzieć wszystko i o każdym - i chwała Bogu, bo wolność to jest normalny styl życia dla człowieka - mówił gospodarz spotkania dodając: Gdyby nie Jan Paweł II, to żylibyście w takim kraju, w jakim ja musiałem żyć.

Odnosząc się do zarzutów, iż kard. Adam Sapieha molestował seksualnie kleryków abp Ryś podkreślał, że historyk musi dokonać krytyki tekstu z krytyką źródła. Jak masz świadectwo jednego TW [tajnego współpracownika służb bezpieczeństwa - przyp. KAI], to musisz to zweryfikować z innymi źródłami, bo jak tego nie zrobisz, to będzie tak, że słuchasz jednego świadectwa i to jeszcze mocno, mocno wątpliwego - tłumaczył hierarcha. - 30 lat temu mówiono tak: najgorsza rzecz, która nas może spotkać, to triumf tych, którzy Polską rządzili przez prawie 50 lat. Ich sukces będzie taki, że narzucą nam narrację myślenia o tym, co się w Polsce działo – zauważył metropolita łódzki.

Odnosząc się do tematu pedofilii w Kościele abp Ryś powiedział, że do niedawna najważniejszym tematem przeciwko Janowi Pawłowi II była tzw. sprawa Theodora McCarricka, którego mianował arcybiskupem, a potem kardynałem. - Wielu mówiło, przecież papież musiał wiedzieć, że McCarrick był pedofilem i że molestował kleryków - powiedział abp Ryś. Dodał, że gdy jednak akta dotyczące tego kardynała zostały ujawnione okazało się, że papież nie ponosi w tej sprawie żadnej winy. - Jeśli ktoś ponosi winę, to biskupi amerykańscy, ale nie papież. Od tej pory nikt nie mówi o sprawie McCarricka – zauważył duchowny.

Reklama

Kończąc spotkanie z młodzieżą abp Ryś stwierdził: Nie mam cienia wątpliwości, że jeśli będzie się przeprowadzać poważne, przyzwoite badania historyczne, to Jan Paweł II się obroni. Natomiast debata publiczna, która toczy się jest obracaniem ciągle tych samych faktów, które są bardziej faktami medialnymi niż rzeczywistymi – zakończył.

Podziel się cytatem

Reklama

Film ze spotkania abp Rysia z licealistami, które odbyło się 6 marca opublikowano na kanale YouTube archidiecezji łódzkiej.

Reklama

– Dziękuję za tak rzetelną odpowiedź. Mam wrażenie, że obecnie jest tendencja wyrażania opinii bez głębokiego poznania tematu. Ta wypowiedź Arcybiskupa Rysia wiele naświetla – napisała w komentarzu pod filmikiem Dana.

– Bardzo dobra wypowiedź, pokazująca prawdę o manipulacji faktami. Św. Jan Paweł był i jest największym wzorem dla Polaków – komentuje Historyk Sztuki.

– Dziękuję i prosimy o więcej. W dzisiejszym świecie potrzebujemy, aby pokazywać realia tamtych czasów i świętość Jana Pawła. Obecne czasy mają nas oczyścić z klerykalizmu w drodze do Jezusa, ale Prawda musi mieć swoich bohaterów. Niestety każda dzisiaj szarość przedstawiana jest jako największa czerń – dodaje Tomek Rynk.

– Metody służb stare jak ludzkość, a przez lata ciągle doskonalone, pewnie nadal mają się dobrze. To ważne że Ksiądz pięknie to zasygnalizował i trochę pobudził do refleksji, zwłaszcza pokolenie, które tamtych czasów nie pamięta - zauważył Grzegorz Nowicki.

W czasie jednego dnia nagranie z wypowiedzią metropolity łódzkiego arcybiskupa Grzegorza Rysia zostało wyświetlone na kanale YouTube archidiecezji łódzkiej 145 tys. razy, a filmik został udostępniony i jest komentowany w mediach katolickich i świeckich.

2023-03-08 11:59

Ocena: +6 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Bisceglie przyznano Dyplomy Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Włochy

Stowarzyszenie Jana Pawla II - Bisceglie

2 kwietnia 2005 r. dla milionów ludzi był dniem smutku po stracie Jana Pawła II, ale jednocześnie radości, bo wszyscy byli świadomi, że zyskali nowego orędownika w niebie. W wieczór śmierci papieża prof. Natalino Monopoli po raz pierwszy spotkał się z grupą 10 osób w kościele w Bisceglie (Apulia) na modlitewnym czuwaniu. Kilka dni później, na Mszy św. w intencji zmarłego Ojca Świętego było już 50 osób. Po Eucharystii wierni postanowili pojechać się do Rzymu, aby oddać hołd człowiekowi, który przez 27 lat był Ojcem katolików i całej ludzkości.

Właśnie podczas 19 godzin wyczekiwania w kolejce do Bazyliki św. Piotra, w rozmowach i dyskusjach wszyscy wyrażali potrzebę, aby „zatrzymać” te chwile i aby mogły owocować w przyszłości – postanowiono organizować spotkania, które mogłyby być dla nich chwilami refleksji nad życiem i nauczaniem Jana Pawła II. Tak powstała grupa pierwszych 30 osób, które począwszy od maja 2005 r. zaczęły się spotykać drugiego dnia każdego miesiąca – dano jej nazwę „Przyjaciele Jana Pawła II”. W pierwszych latach działalności „drogę wiary” grupy śledził ks. prał. Sławomir Oder, postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Boże dzieło na dwóch kołach

2024-04-29 23:47

Mateusz Góra

    W niedzielę 28 kwietnia przy Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu motocykliści z rejonu nowosądeckiego i nie tylko rozpoczęli sezon.

Pasjonaci podróży jednośladami rozpoczęli sezon na wyprawy. Motocykliści wyruszyli w trasę z Zawady do Starego Sącza, gdzie na Ołtarzu Papieskim została odprawiona Msza św. w ich intencji. Po niej poświęcono pojazdy uczestników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję