Reklama

Kultura

Zakończyły sie XX Targi Wydawców Katolickich

[ TEMATY ]

książka

targi

Artur Stelmasiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

XX Targi Wydawców Katolickich w Warszawie dobiegły końca. 160 wydawnictw z Polski i 5 innych krajów zaprezentowało swoją ofertę w Arkadach Kubickiego. Gościem specjalnym była oficyna watykańska Libreria Editrice Vaticana. Za najlepsze publikacje wydane w 2013 r. przyznano doroczne nagrody Feniks. W tym roku po raz pierwszy - za całokształt twórczości oraz w nowej kategorii „muzyka chrześcijańska”.

Targi cieszą się takim zainteresowaniem, zarówno wydawców, jak i czytelników, że przestrzeń ekspozycyjna została zapełniona do maksimum – podkreślił ks. Roman Szpakowski, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich (SWK), które jest ich organizatorem. Abp Henryk Hoser nazwał targi świętem sztuki edytorskiej. Jak zauważył, książki są coraz piękniejsze, cieszące oko, a jednocześnie dają szansę rozwinięcia kultury głębokiej, która bez książki nie może zaistnieć.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore otwierając XX Targi Wydawców Katolickich podkreślił, że ich sukcesem jest „wkład w ludzką i duchową formację wielu mężczyzn i kobiet w tym kraju, którzy są spragnieni słów prawdziwych, konstruktywnych, inspirujących i ukazujących sens życia”.

Przed kanonizacją

Tegoroczne Targi, organizowane w przededniu kanonizacji papieży Jana XXIII i Jana Pawła II, szczególnie odwoływały się do nauczania papieża Wojtyły. Podczas otwarcia targów prezes SWK podkreślił, że w tym roku wydawcy kładą nacisk na przygotowanie do kanonizacji bł. Jana Pawła II, by nie była ona jednorazową radością, ale by przesłanie Jana Pawła II – jak się wyraził - „zamieszkało w nas”. Na „mnóstwo propozycji wydawniczych związanych z osobą Jana Pawła II” zwrócił także uwagę kard. Kazimierz Nycz, podkreślając, że „istotą przygotowania do kanonizacji i jej właściwego przeżycia jest ‘pójść w głąb’ nauczania Jana Pawła II”.

Do wartych zauważenia nowości należy wydana nakładem Edycji św. Pawła książka Andrei Riccardiego „Jan Paweł II. Biografia”. Zdaniem ekspertów jest to jedna z najbardziej całościowych analiz pontyfikatu Papieża-Polaka. Ponadto dużym zainteresowaniem cieszy się książka „Wojtyła na podsłuchu” zawierająca nieznane dotąd homilie Wojtyły czy „Kalendarium pontyfikatu” autorstwa Jacka Moskwy. Nakładem Wydawnictwa „M” ukazała się też specjalna, przeznaczona dla rodzin, edycja Pisma Świętego w tłumaczeniu bp. Kazimierza Romaniuka z rozważaniami Jana Pawła II. Pod redakcją o. Stanisława Tasiemskiego OP z KAI, ukazały się „Świadectwa świętości” – zbiór wywiadów ze współpracownikami Jana Pawła II.

Reklama

Na stoiskach czytelnicy mogli zaopatrzyć się też w książki o papieżu Janie XXIII, który będzie kanonizowany również 27 kwietnia. Ponadto „Znak” wydał, dawno nie wznawiany, „Dziennik duszy” Jana XXIII – niezwykłe świadectwo jego życia duchowego.

Redakcja Audycji Katolickich Telewizji Polskiej w czasie targów zorganizowała pokaz filmów i programów o Janie Pawle II. W sali kinowej Zamku Królewskiego można było obejrzeć m.in. filmy: „Metr od świętości” „Papieskie okno. Franciszkańska 3”, „Nasz profesor papieżem”.

Podczas targów odbyło się także wielkie czytanie „Quo vadis?” Henryka Sienkiewicza. Uczniowie szkoły dla chłopców Stowarzyszenia Sternik wraz ze swoimi ojcami czytali fragmenty powieści. Mogli się do nich przyłączyć także inni chłopcy. Celem tej akcji była nie tylko promocja aktywnego czytania wśród mężczyzn (badania pokazują,że czytaja oni mniej od kobiet), ale również przypomnienie, że Jan Paweł II w homilii podczas inauguracji pontyfikatu nawiązał do powieści „Quo vadis?”.

Targowe hity

To niewątpliwie biografia Jana Pawła II autorstwa Andrei Riccardiego. Dogłębna analiza życia Jana Pawła II możliwa dzięki prowadzonym od lat rozmowom z samym papieżem, liczne anegdoty oraz nieznane fakty pontyfikatu, a przy tym prosty, ale żywiołowy język opowieści – to tylko niektóre walory tej nowej na polskim rynku wydawniczym biografii papieża Polaka.

Reklama

Dogłębna analiza jego życia była możliwa dzięki wieloletniemu studiowaniu przez Riccardiego dokumentów oraz wielu godzinom rozmów z samym papieżem, z jego następcą Benedyktem XVI oraz osobistym sekretarzem kard. Stanisławem Dziwiszem. Rozmówcami autora były ponadto znane osobistości Kościoła i świata polityki.

Ważną nowością na targach była także książka pt. „Lista Bergoglio. Ocaleni przez Franciszka w czasach dyktatury” autorstwa włoskiego dziennikarza Nello Scavo. Nawiązując w tytule do słynnej „listy Schindlera”, dziennikarz zebrał świadectwa osób, które podczas argentyńskiej dyktatury wojskowej ochronił obecny papież, będąc wówczas prowincjałem jezuitów. "Idea tej książki narodziła się tej samej nocy, gdy kard. Jorge Mario Bergoglio został papieżem" – powiedział autor książki podczas prezentacji jej polskiej wersji na XX Targach Wydawców Katolickich.

Włoski autor szacuje, że ks. Jorge Bergoglio, nieraz z narażeniem własnego życia, zapewnił bezpieczeństwo ponad stu prześladowanym wówczas osobom. Byli wśród nich księża, działacze związkowi, studenci, ludzie wierzący i niewierzący. Wielu ukrywał w podlegającym mu kolegium, np. trzech kleryków diecezjalnych powierzonych mu przez zamordowanego później biskupa, a nawet osoby świeckie. Niektórym umożliwił wyjazd za granicę.

Bestsellerem jest także książka autorstwa Ewy Czaczkowskiej pt. "Kardynał Wyszyński. Biografia”, której drugie wydanie - rozszerzone i uzupełnione - ukazało się nakładem Wydawnictwa Znak.

Feniksy

Podczas gali w bazylice Najświętszego Serca Jezusowego na warszawskiej Pradze po raz 17. wręczono nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks. Kard. Nycz wyraził radość, że wśród laureatów jest wiele znamienitych osób, zasłużonych dla polskiej kultury, nauki i teologii a także, że utrzymuje się wysoki poziom edytorski, poszerzony o nowoczesne środki komunikacji i technologie.

Reklama

- Feniksy rozdawane co roku w tej pięknej bazylice są marką jakości, uznaniem dla wydawców i autorów, dostrzeżeniem artyzmu i pracy włożonej w powstawanie wyróżnionych dzieł – mówił podczas gali abp Hoser.

Nagrodę główną Feniks 2014 przyznano ks. prof. Tadeuszowi Ślipce za uznanie jego pracy naukowej w zakresie filozofii i etyki. W imieniu 96-letniego laureata statuetkę odebrał ks. prof. Józef Bremer, dziekan Wydziału Filozoficznego Ignatianum.

Feniks diamentowy 2014 przypadł ks. prof. Remigiuszowi Popowskiemu za najnowszy przekład „Septuaginty” jako dzieła życia laureata. Jednocześnie uhonorowano Oficynę Wydawniczą „Vocatio” za konsekwencję w propagowaniu translatorskiej pracy ks. Popowskiego.

Feniks Specjalny trafił do prof. Władysława Stróżewskiego za „dobitne świadectwo w służbie filozofii, odsłaniające zadziwienie pięknem i zarazem grozą świata, będące poszukiwaniem odpowiedzi na najbardziej zasadnicze pytanie, jakie stawia przed ludźmi rzeczywistość”.

Po raz pierwszy Feniksa Specjalnego przyznano również za działalność w obszarze muzycznym. Laureatem został Stanisław Szczyciński, którego uhonorowano za dorobek kompozytorski i aranżacyjny, który w niestrudzony sposób propaguje muzykę religijną.

Ponadto wręczono nagrody w 10 kategoriach m.in. „edytorstwo” „książka dla młodzieży”, „publicystyka religijna”. Ich laureaci otrzymali statuetki, a wyróżnieni – dyplomy. Galę uświetnił koncert Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „Sonata” im. Bogumiła Łepeckiego, która wykonała Oratorium „Siedem ostatnich słów Zbawiciela na Krzyżu” Josepha Haydna.

Reklama

Spotkania z autorami

XX Targi Wydawców Katolickich to nie tylko bogata oferta książkowa ale również liczne spotkania z autorami. W Arkadach Kubickiego spotkać można było m.in. o. Jacka Salija OP, Małgorzatę i Tomasza Terlikowskich, ks. prof. Pawła Bortkiewicza czy ks. prof. Marka Starowieyskiego.

Imprezom targowym w tym roku towarzyszyła także ewangelizacja. W stołecznym kościele Najświętszego Zbawiciela odbyło "Uwielbienie Warszawy" - inicjatywa Ewangelizacyjnego Projektu Artystycznego, w którą zaangażowały się wspólnoty z różnych kościołów metropolii warszawskiej. W koncercie, podczas którego modlono się w intencji Warszawy i jej mieszkańców, wzięło udział ponad 30 muzyków.

W przyszłym roku Targi Wydawców Katolickich odbędą się w terminie: 16-19 kwietnia 2015.

2014-04-06 20:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

SacroExpo 2016

Niedziela kielecka 28/2016, str. 1, 6

[ TEMATY ]

targi

T.D.

Inauguracja SacroExpo

Inauguracja SacroExpo

Podczas tegorocznej rekordowej 17. Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo zaprezentowało się 280 wystawców z 11 krajów świata. SacroExpo to najważniejsza wystawa branży sakralnej w Europie Środkowo-Wschodniej i jedna z dwóch najważniejszych na Starym Kontynencie.

CZYTAJ DALEJ

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47

[ TEMATY ]

świadectwo

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Według „La Croix”, Duee poznał wspólnotę niedaleko Narbonne w regionie Occitanie, gdy przebywał tam podczas pandemii koronawirusa. Mierzący 1,92 m mężczyzna powiedział, że zakonnicy byli bardzo przyjaźni, otwarci i dynamiczni, mieli też odpowiedzi na wiele jego pytań. Siatkarz przyznał, że spotkanie z duchowością braci zmieniło również jego relację z Bogiem.

CZYTAJ DALEJ

Maryjna trasa w Ogrodach Watykańskich

2024-05-02 19:19

[ TEMATY ]

Watykan

Ogrody Watykańskie

Vatican News/www.vaticannews.va/pl

Figura Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich

Figura Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich

Przez cały maj Muzea Watykańskie proponują pielgrzymom maryjny spacer po Ogrodach Watykańskich, połączony z modlitwą o pokój. Można wziąć w nim udział dwa razy w tygodniu: w sobotę rano i w środę po audiencji ogólnej, po uprzedniej rezerwacji - mówi s. Emanuela Edwards, kierownik Biura Działalności Edukacyjnej Muzeów Watykańskich.

„Maj z Maryją - mówi s. Emanuela - to specjalna wizyta w Ogrodach Watykańskich. Na trasie znajduje się 10 najważniejszych wizerunków maryjnych. W tym czasie, kiedy jest na świecie tak wiele napięć i konfliktów, będziemy się modlić o pokój przed wizerunkami Matki Bożej. W Ogrodach Watykańskich jest w sumie 27 wizerunków Maryi. Mamy więc prawo twierdzić, że są to ogrody maryjne. (…) Wielu papieży dostrzegało ten duchowy wymiar ogrodów. Łączy się w nim piękno natury, fontann, starożytnych zabytków, wizerunków Maryi i świętych, tworząc harmonijną oazę spokoju, w których papieże mogli znaleźć przestrzeń na modlitwę i kontemplację. I rzeczywiście niektórzy papieże, jak Jan Paweł II czy Benedykt XVI, codziennie przychodzili tu na spacer, aby się pomodlić i odpocząć”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję