Reklama

Benedykt XVI

Watykan: rozpoczęła się Msza św. pogrzebowa papieża seniora Benedykta XVI

Z udziałem kilkudziesięciu tysięcy wiernych zgromadzonych na placu św. Piotra w Watykanie rozpoczęła się pod przewodnictwem papieża Franciszka Msza św. pogrzebowa papieża seniora Benedykta XVI. Koncelebruje ją 120 kardynałów z dziekanem Kolegium Kardynalskiego kard. Giovannim Battistą Re przy ołtarzu, ponad 400 biskupów i 3700 kapłanów z całego świata. Papież Ratzinger zmarł w wieku 95 lat 31 grudnia 2022 r. w klasztorze Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich.

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Watykan

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed godz. 9 trumnę z ciałem Benedykta XVI w procesji wniesiono na plac św. Piotra i złożono przed ołtarzem, w którego tle wisi wizerunek przedstawiający Zmartwychwstałego Chrystusa. Płożono na niej księgę Ewangelii. Eucharystię rozpoczął śpiew "Requiem aeternam dona ei, Domine" – „Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie”.

Mszę św. poprzedziła modlitwa różańcowa, podczas której rozważano „tajemnice bolesne”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

W pogrzebie Benedykta XVI bierze udział kilkunastu polskich biskupów m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, prymas Polski, abp Wojciech Polak, metropolita częstochowski, abp Wacław Depo, metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz, metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski oraz kard. Stanisław Dziwisz.

W ostatnim pożegnaniu Benedykta XVI biorą też udział biskupi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, z biskupem eparchii Świętej Rodziny w Londynie Kennethem Nowakowskim.

Obecne są delegacje państwowe m. in.: prezydent Włoch, Sergio Mattarella prezydent Niemiec, Frank Walter Steinmeier, prezydent Polski, Andrzej Duda, premier polskiego rządu, Mateusz Morawiecki, była królowa Hiszpanii Zofia, para królewska Belgii: Filip i Matylda, prezydent Portugalii, Marcelo Rebelo de Sousa, prezydent Węgier Katalin Novák oraz premier węgierskiego rządu Viktor Orban.

Są liczni przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich, w tym metropolici Emmanuel z Chalcedonu i Polikarp z Włoch z ramienia Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola oraz delegat zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Cyryla I, metropolita Antonii z Wołokołamska, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego. Są biskupi z wielu Kościołów prawosławnych Europy, Ameryki i Azji. Obecny jest także moderator Centralnego Komitetu Światowej Rady Kościołów, bp Heinrich Bedford-Strohm.

Wspólnoty religijne Włoch reprezentują m. in. prezes Związku Żydów Włoskich, Noemi Di Segni oraz wiceprzewodniczący Włoskiej Islamskiej Wspólnoty Religijnej, mufti Yahya Pallavicini.

Reklama

Liturgię pogrzebową uświetnia śpiew chórów Kaplicy Sykstyńskiej pod kierownictwem ks. Marcosa Pavana, chóru po dyrekcją ks. Jafeta Ramona Ortegi Trillo. Na organach gra, Josep Solé Coll, pierwszy organista Bazyliki Watykańskiej.

W liturgii kapłani używają czerwonych szat liturgicznych, które w odróżnieniu od fioletowych, jakie od Soboru Watykańskiego II towarzyszą każdemu pogrzebowi, Kościół używa w czasie Mszy św. pogrzebowej za zmarłych papieży.

Przed Mszą pogrzebową o godz. 7 rano w Bazylice św. Piotra w małym gronie miał miejsce obrzęd zamknięcia trumny (rito della chiusura). Wzięli w nim udział m.in. ceremoniarz papieski ks. Diego Giovanni Ravelli, kamerling Kościoła, kard. Kevin Farrell, archiprezbiter Bazyliki św. Piotra, kard. Mauro Gambetti, kilku kardynałów i prywatny sekretarz zmarłego papieża seniora, abp Georg Gänswein.

Wczoraj wieczorem po zamknięciu Bazylki św. Piotra ciało Benedykta XVI zostało złożone do cyprysowej trumny. Zgodnie z tradycją znalazły się w niej paliusze, które nosił zmarły papież jako metropolita Monachium i Rzymu, monety i medale z czasów jego pontyfikatu w latach 2005-2013 oraz rogito, czyli zamknięty w metalowej tubie tekst, w którym po krótce została opisana jego papieska posługa. Został on odczytany po łacinie i następnie podpisany przez obecnych. Następnie prywatny sekretarz i mistrz ceremonii zakryli twarz Zmarłego tkaniną. Trumna została zamknięta i w procesji przeniesiona na plac św. Piotra.

Pogrzeb relacjonuje ponad 600 akredytowanych dziennikarzy z całego świata.

2023-01-05 09:54

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Kardynałowie o możliwości przeniesienia niektórych uprawnień z Kurii na Kościoły lokalne

[ TEMATY ]

Watykan

Reuters/RV

Możliwość przeniesienia niektórych uprawnień z Kurii Rzymskiej na Kościoły lokalne to jeden z tematów poruszonych podczas zakończonych dziś obrad XX sesji Rady Kardynałów. Nie brał w nich udziału kard. Sean O'Malley z Bostonu, a dziś rano z racji audiencji ogólnej – Papież Franciszek. O przebiegu prac tego gremium poinformował dziennikarzy rzecznik Stolicy Apostolskiej, Greg Burke.

Członkowie Rady Kardynałów ( K-9) zastanawiali się nad możliwościami lepszego służenia Kurii Rzymskiej Kościołom lokalnym. Jako przykłady podano możliwość szerszej konsultacji, uwzględniającej także opinie osób życia konsekrowanego i laikatu w sprawie kandydatów proponowanych do posługi biskupiej.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: 10 maja rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć

2024-04-15 13:06

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Świecka misjonarka Helena Kmieć została zamordowana w Boliwii

Świecka misjonarka Helena Kmieć została zamordowana w Boliwii

W piątek 10 maja o godz. 10.00 w Kaplicy pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbędzie się pierwsza sesja trybunału w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, który tym samym zostanie oficjalnie rozpoczęty. Podczas tego wydarzenia zostanie zaprzysiężony trybunał, który będzie przesłuchiwał świadków i zbierał inne dowody wymagane do przeprowadzenia rzetelnie postępowania. Od tego momentu Helena Kmieć będzie nazywana Służebnicą Bożą.

Choć samo rozpoczęcie procesu nie oznacza, że zakończy się on beatyfikacją, to jest to ważny etap na długiej drodze do ogłoszenia przez Kościół młodej misjonarki błogosławioną. Był on poprzedzony powołaniem postulatora, ks. dr. Pawła Wróbla SDS, który przy współpracy z wieloma osobami przygotował niezbędną dokumentację, zebrał świadectwa oraz różnego rodzaju materiały.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: kard. Pizzaballa przełożył objęcie kościoła tytularnego w związku z sytuacją w Ziemi Świętej

2024-04-15 11:55

[ TEMATY ]

Abp Pizzaballa

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

Pierbattista Pizzaballa OFM

W związku z pogarszającą się sytuacją w Ziemi Świętej - po ataku Iranu w nocy z soboty na niedzielę - kardynał Pierbattista Pizzaballa OFM, patriarcha Jerozolimy Latynów, został zmuszony do przełożenia objęcia kościoła tytularnego św. Onufrego w Rzymie. Uroczystość była zaplanowana na dziś na godzinę 18:00 .

Kardynał Pizzaballa - który otrzymał purpurę od papieża na konsystorzu 30 września 2023 r. - postanowił zatem pozostać w Jerozolimie, aby śledzić rozwój wydarzeń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję