W trakcie poprzedzającej koncert środowej audiencji generalnej słowa pozdrowienia do członków Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR, głównego organizatora Festiwalu, oraz artystów skierował papież Franciszek. „Życzę, aby to wydarzenie artystyczne i duchowe sprzyjało intencjom i projektom braterstwa i zgody” – podkreślił Ojciec Święty. Po audiencji papież spotkał się z organizatorami i artystami koncertu.
Festiwal był podzielony na trzy części: żydowską, ukraińską i polską. Wśród gości wydarzenia byli m.in. ambasador Polski w Rzymie Anna Maria Anders, ambasador Izraela we Włoszech Alon Bar, ambasador Ukrainy we Włoszech Yaroslav Melnyk, a także metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki oraz metropolita przemyski abp Adam Szal, którzy na zakończenie wydarzenia wspólnie odmówili modlitwę o pokój. Przed częścią żydowską koncertu modlitwę o pokój po hebrajsku odmówił wicerabin Rzymu Menachem Lazar.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W części artystycznej goście mogli obejrzeć i posłuchać występów wielu wybitnych artystów. Wystąpili: Abraham Fried, zespół z Ukrainy Kalush, Massimiliano Caldi, Enzo DeCaro, Golec uOrkiestra, Józef Skrzek, Grzegorz Kupczyk, Grzegorz Wilk, Izabela Szafrańska, Maria Karakevic, Barbara Gąsienica-Giewont, Janusz Wierzgacz, kantor Symcha Keller. Nie zabrakło także kompozycji Michała Lorenza, Piotra Rubika, Michała Jurkiewicza i Andrzeja Lamperta.
Reklama
Festiwal Psalmów Dawidowych odbył się po raz pierwszy w 2016 roku. Inicjatywa ta, od samego początku, wpisuje się w misję Muzeum Polaków Ratujących Żydów, polegającą na ukazaniu historii ratowania Żydów przez Polaków podczas II wojny światowej, polsko-żydowskich relacji w czasach Holokaustu oraz upowszechnianie wiedzy o losach Rodziny Ulmów z Markowej.
Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR, organizator Festiwalu Psalmów Dawidowych, powstała z inspiracji jaką było życie i śmierć Józefa oraz Wiktorii Ulmów, którzy wraz z dziećmi, w tym jednym nienarodzonym, zginęli z ręki niemieckich żandarmów za ukrywanie Żydów. Do tragedii doszło 24 marca 1944 r. w Markowej (woj. Podkarpackie, dawniej lwowskie). W 1995 r. Ulmowie zostali pośmiertnie uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 2003 r. toczy się ich proces beatyfikacyjny, który obecnie jest już na etapie watykańskim.
.