Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Azja

Cztery lata po tsunami

Cztery lata po niszczycielskim tsunami w południowo-wschodniej Azji Caritas opublikowała bilans dotychczasowej pomocy. Równocześnie zapowiedziano realizowanie dalszych programów długoterminowych. Z zestawienia wynika, że łącznie poszkodowani kataklizmem otrzymali pomoc w wysokości ponad 485 mln dolarów.
Caritas działała zarówno w ramach projektów szybkiej pomocy doraźnej, jak i planów odbudowy. Korzystano ze struktur w Kościołach lokalnych, współpracując również z zakonami. Dzięki temu w Sri Lance wykorzystano ponad 100 mln dolarów, w Tajlandii ponad 6 mln, w Indiach blisko 120 mln, a najwięcej, bo ponad 261 mln, w Indonezji. Wśród tych, którzy skorzystali, są głównie dzieci, starcy, kobiety, osoby pozbawione dachu nad głową i rybacy. Starano się pomagać tym, do których nie docierało wsparcie nadsyłane przez inne organizacje. Paradoksalnie kataklizm przyniósł wiele pozytywnych zmian. W Indonezji np. dzięki mikrokredytom rozwinęło się wiele małych i średnich przedsiębiorstw.
- Banki nigdy nie udzieliłyby pożyczki takim ludziom jak my, bez żadnego zabezpieczenia - powiedział agencji Zenit Sanu Lom, właściciel jednego z nich. Z pomocą Caritas wielu ludziom stworzono możliwość samodzielnego zarabiania na życie.
W wyniku trzęsienia ziemi i tsunami 26 grudnia 2004 r. zginęło ponad 220 tys. ludzi. Kolejne 22 tys. uznano za zaginione, a łączną liczbę poszkodowanych szacuje się nawet na 6 mln.

Kongo

Masakra w kościele

W kościele katolickim na północy Demokratycznej Republiki Konga co najmniej 45 osób zostało brutalnie zamordowanych. Do tragedii doszło 26 grudnia niedaleko miejscowości Doruma, 40 km od granicy z Sudanem. Ofiarami były głównie kobiety, dzieci i starcy, których ciała poćwiartowano maczetami - poinformował 28 grudnia rzecznik ugandyjskiego wojska, Chris Megazi, oskarżając o zbrodnię Armię Oporu Pana.
Rebelianci twierdzą, że nie mieli z tym nic wspólnego. Przeczą temu jednak naoczni świadkowie, na których powołują się agencje AFP i Associated Press. Wciąż nie wiadomo, ilu ludzi dokładnie zginęło. Wojsko kongijskie twierdzi, że jest 150 zabitych. Oenzetowskie radio Okapi, za gubernatorem wschodniej prowincji Konga, informuje, że doliczono się 75 ofiar, a kolejne ciała znajdowane są również w okolicy kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Białoruś

Władze odmawiają wiz

Władze w Mińsku odmawiają wiz polskim duchownym. Ostatnio odmowę do prawa pobytu na terenie kraju otrzymali jeden ksiądz i trzy siostry zakonne. Wierni parafii w Borysowie, niedaleko Mińska, rozpoczęli akcję protestacyjną przeciw odmowie wydania wizy pochodzącemu z Polski miejscowemu proboszczowi.
W przypadku zakonnic odpowiedzialny za udzielanie zgody na pracę duszpasterską w tym kraju Urząd ds. Wyznań i Narodowości argumentował, że parafie w których pracują, są niewielkie i mogą funkcjonować bez zakonnic. Miejscowy metropolita abp Tadeusz Kondrusiewicz powiedział, że nie ma żadnych konkretnych podstaw do odmowy wizy księdzu. Co do zakonnic, wyjaśnił, że parafie, w których pracowały, m. in. ucząc religii, akurat mają bardzo dużą liczbę wiernych.
Przypomnijmy, że w połowie grudnia władze odmówiły już wiz trzem polskim kapłanom z diecezji grodzieńskiej.

Egipt

Głodzą dzieci

Aby zmusić chrześcijankę do wyrzeczenia się wiary w Jezusa, władze Egiptu głodzą jej dwoje dzieci w wieku 2 i 4 lat - donosi amerykański serwis internetowy „WorldNetDaily”(WND). Agencja, relacjonując zdarzenie, powołuje się na dwa niezależne źródła. Organizacja chrześcijańska Egypt for Christ Ministry informuje, że Marthę Samuel - Egipcjankę, która 5 lata temu przeszła na chrześcijaństwo - zatrzymano w ubiegłym tygodniu podczas próby wyjazdu z kraju. Na komisariacie na lotnisku El-Nozha oraz w kwaterze egipskich sił bezpieczeństwa narodowego w Heliopolis była torturowana i bita. Miała być także napastowana seksualnie przez funkcjonariuszy policji. Cały czas próbuje się ją nakłonić do powrotu do wiary islamskiej.
Doniesienia te potwierdza asyryjska agencja AINA, która dodaje, że zatrzymano także męża kobiety Fadla Thabeta i ich małoletnich synów. Cała rodzina zamierzała wyjechać do Rosji. „Dzieciom celowo nie daje się jedzenia, by zmusić ich matkę to powrotu na islam” - donosi AINA.

Ludzie

Kard. Miloslav Vlk

Benedykt XVI przyjedzie w 2009 r. do Czech - zapowiedział kard. Miloslav Vlk. W rozmowie z portalem „Aktuálně” powiedział, że wizyta odbędzie się we wrześniu i potrwa dwa albo trzy dni. Dokładny program nie jest jeszcze znany. Wizyta jest już przygotowywana, ale Watykan publicznie tego nie potwierdzi, dopóki przygotowania nie zostaną zakończone - stwierdził prymas Czech. Papieska pielgrzymka zmieni też jego osobiste plany. Benedykt XVI obiecał, że na wiosnę przyjmie jego dymisję z pasterzowania praską archidiecezją. - Przed tak ważnym wydarzeniem jak przyjazd Papieża, nie zmienia się koni - mówi kard. Vlk. - Liczę się z tym, że znowu przedłużą mi kadencję co najmniej o rok. Jego zdaniem, papieska pielgrzymka może być dobrą okazją do opracowania i podpisania umowy między Stolicą Apostolską a Czechami.
Benedykt XVI przyjedzie do Czech jako Papież po raz pierwszy. Jan Paweł II odwiedził naszych południowych sąsiadów trzykrotnie w 1990, 1995 i 1997 r.

Krótko

27 grudnia Izrael rozpoczął akcję wojskową w palestyńskiej Strefie Gazy. Lotnictwo zaatakowało instalacje radykalnego ugrupowania Hamas. Izraelscy politycy nie wykluczają, że akcja przeniesie się także na ląd. Świat arabski zareagował oburzeniem. Hamas wezwał do trzeciej intifady, a Syria zawiesiła prowadzone za pośrednictwem Turcji rozmowy z Izraelem.

Rok 2009 powitało 6,75 mld Ziemian - wynika z ogłoszonych właśnie w Hanowerze wyliczeń Niemieckiej Fundacji „Ludność Świata”. W porównaniu z mijającym rokiem ludność planety zwiększyła się o 82 mln. Przyrost wystąpił - według fundacji - głównie w najbiedniejszych krajach.

Kolejne perturbacje na linii Rosja - Ukraina. Poszło o gaz. Ukraińcy są winni Rosjanom 2 mld dolarów za dostarczony surowiec. Poza tym Rosja podniosła cenę gazu, na co nie chciała przystać Ukraina. Gazprom wstrzymał więc dostawy dla Ukrainy, zapewniając jednocześnie, że przesyła surowiec do UE. Tranzyt biegnie przez Ukrainę.

Koronę na euro zamieniła 1 stycznia Słowacja. To pierwszy kraj w naszej części Europy, który przeszedł na euro.

Republika Czeska na najbliższe pół roku przejęła przewodnictwo w Unii Europejskiej.

Stany Zjednoczone wysłały pierwszego od 36 lat ambasadora do Libii, co jest kolejną oznaką poprawy stosunków między krajami.

Ponad 1500 osób zmarło w ostatnich miesiącach w Zimbabwe na cholerę. Władze państwa nie są już w stanie kontrolować epidemii.

Kilkadziesiąt osób zginęło w pożarze nocnego klubu w Bangkoku podczas zabawy sylwestrowej. Wśród ofiar są cudzoziemcy. W klubie bawiło się 1000 gości, a pożar mógł zostać wywołany wadliwą instalacją elektryczną albo fajerwerkami.

24 grudnia w wieku 81 lat zmarł prof. Samuel Phillips Huntington. To właśnie on stwierdził, że w XXI wieku najważniejsze konflikty będą się toczyć nie między państwami, ale między cywilizacjami. Ich źródłem staną się różnice kulturowe, wywodzące się z podziałów religijnych.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piłkarski PP - triumf Wisły Kraków

2024-05-02 18:56

[ TEMATY ]

piłka nożna

Puchar Polski

PAP/Marcin Bielecki

Zawodnicy Wisły Kraków cieszą się z gola podczas finałowego meczu piłkarskiego Pucharu Polski z Pogonią Szczecin

Zawodnicy Wisły Kraków cieszą się z gola podczas finałowego meczu piłkarskiego Pucharu Polski z Pogonią Szczecin

Piłkarze Wisły Kraków po raz piąty w historii zdobyli Puchar Polski. W finale na PGE Narodowym w Warszawie pokonali Pogoń Szczecin 2:1 po dogrywce. Wcześniej "Biała Gwiazda" zdobyła to trofeum w latach 1926, 1967, 2002 i 2003.

Pogoń Szczecin - Wisła Kraków 1:2 po dogr. (1:1, 0:0).

CZYTAJ DALEJ

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

[ TEMATY ]

Unia Europejska

COMECE

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Zasadniczym celem tego forum współpracy konferencji biskupich państw członkowskich UE jest przedstawianie w strukturach UE głosu Kościoła katolickiego na aktualne tematy, którymi się one akurat zajmują. Komisja nieustannie przypomina też o duchowym wymiarze jednoczącej się Europy, który był istotny dla jej katolickich ojców-założycieli: Roberta Schumana, Alcide De Gasperiego i Konrada Adenauera.

CZYTAJ DALEJ

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

abp Tadeusz Wojda SAC

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

W kazaniu abp Wojda, przywołując obranie Matki Chrystusa za Królową narodu polskiego na przestrzeni naszej historii, od króla Jana Kazimierza do św. Jana Pawła II i nas współczesnych, podkreślił że nasze wielowiekowe złączenie z Maryją nie ogranicza się jedynie do wymiaru historycznego a jego wymowa jest znacznie głębsza i „mówi o więzi miedzy Królową i Jej poddanymi, miedzy Matką a Jej dziećmi”. Wskazał, że dla nas „doświadczających słabości, niemocy, kryzysów duchowych i ludzkich, Maryja jest prawdziwym wzorem wiary, mamy więc prawo i potrzebę przybywania do Niej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję