Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 38/2008, str. 11

Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz
Artur Stelmasiak

Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz<br>Artur Stelmasiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. prof. piotr Mazurkiewicz

Polski ksiądz sekretarzem w Brukseli

Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z UKSW został wybrany na sekretarza generalnego Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE. 48-letni kapłan archidiecezji warszawskiej będzie teraz kierował sekretariatem w Brukseli.
Ks. Mazurkiewicz zastąpi na tym stanowisku ks. prał. Noëla Treanora z Irlandii, którego Papież Benedykt XVI ogłosił biskupem północnoirlandzkiej diecezji Dawn i Connor.
Do jego nowych zadań będzie należało kierowanie sekretariatem w Brukseli oraz biurem w Strasburgu. Jako sekretarz będzie uczestniczył w spotkaniach i rozmowach biskupów z Unii Europejskiej oraz z przedstawicielami władz krajów członkowskich. Jego rolą będzie także inicjowanie dialogu z instytucjami UE odnośnie do prawodawstwa europejskiego, gwarancji praw człowieka oraz monitorowanie polityki unijnej z punktu nauki Kościoła. Do zadań COMECE należy również koordynacja działalności licznych grup roboczych z udziałem ekspertów desygnowanych przez poszczególne episkopaty, jak np. ds. prawa, bioetyki, spraw społecznych, mediów czy islamu.
Ks. prof. Mazurkiewicz jest doskonale przygotowany do pełnienia funkcji sekretarza generalnego tej międzynarodowej komisji. Od lat zajmuje się bowiem problematyką europejską oraz relacją Kościoł - UE. Od 2005 r. jest dyrektorem Instytutu Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jest profesorem i wykładowcą nauk społecznych, choć przez pewien czas studiował także filozofię, a przed wstąpieniem do seminarium uzyskał tytuł magistra inżyniera Politechniki Warszawskiej.
Warszawski kapłan uważany jest za jednego z najlepszych specjalistów w dziedzinie etyki i myśli politycznej, katolickiej nauki społecznej. Jego dorobek naukowy został uznany przez liczne gremia naukowe. Między innymi jest członkiem Rady Naukowej Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. W 2006 r. został powołany do zespołu konsultorów Rady ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski.

Artur Stelmasiak

Ks. Michał Sopoćko

Beatyfikacja Apostoła Miłosierdzia

W sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku 28 września zostanie wyniesiony na ołtarze ks. Michał Sopoćko, spowiednik św. s. Faustyny Kowalskiej i orędownik Bożego Miłosierdzia.
Główne uroczystości rozpoczną się w dolnym kościele sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie znajduje się grób ks. Michała Sopoćki. Stamtąd orszak przejdzie do ołtarza polowego. Eucharystii, podczas której do chwały ołtarzy zostanie wyniesiony sługa Boży ks. Michał Sopoćko - przewodniczyć będzie prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych abp Angelo Amato, a homilię wygłosi kard. Stanisław Dziwisz.
W nabożeństwie udział weźmie ok.120 biskupów. Wśród nich będą m.in. metropolita wileński kard. Audrys Juozas Baèkis i metropolita mińsko-mohylewski Tadeusz Kondrusiewicz, a więc przedstawiciele tych ziem, na których ks. Michał Sopoćko się urodził i gdzie później sprawował posługę duszpasterską.
- W 1947 r. na wezwanie abp. Romualda Jałbrzykowskiego ks. Sopoćko przybył do Białegostoku. Wcześniej jego życie skoncentrowało się na Kresach Wschodnich. Ks. Michał zakładał tam szkoły i kaplice. Był ojcem duchownym w seminarium w Wilnie i wykładowcą na Uniwersytecie Stefana Batorego. W 1933 r. został spowiednikiem s. Faustyny - przypominał ks. Henryk Ciereszko na spotkaniu, które odbyło się 11 września w warszawskiej siedzibie Konferencji Episkopatu Polski.
Organizatorzy szacują, że do Białegostoku przyjedzie ok. 100 tys. pielgrzymów. Pierwsi z nich spodziewani są już w piątek 26 września. Tego dnia o godz. 14.30 odbędzie się procesja z Obrazem Jezusa Miłosiernego z kościoła Świętej Rodziny przy ul. Ogrodowej do kaplicy Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego przy ul. Poleskiej, gdzie zostanie odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego i odprawiona Msza św., po której procesja z Obrazem Jezusa Miłosiernego przejdzie do sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy ul. Radzymińskiej. Tam będzie sprawowana Msza św. i rozpocznie się dwudniowe czuwanie modlitewne. - Sanktuarium białostockie oczekuje na beatyfikację. Od wielu miesięcy widzimy zwiększający się ruch pielgrzymkowy. Liczymy, że po uroczystościach jeszcze bardziej wzrośnie liczba pielgrzymów, bo w murach świątyni kryją się doczesne szczątki ks. Sopoćki - powiedział ks. Andrzej Kozakiewicz, kustosz sanktuarium.
- Ks. Michał Sopoćko jest łącznikiem między nami a s. Faustyną. Nasz charyzmat to wychodzenie naprzeciw wszelkiej nędzy ludzkiej. Robimy to w 32 krajach - mówiła s. Dominika Steć ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego.
W związku z uroczystościami archidiecezja białostocka wspólnie z władzami miasta przygotowała bogaty program kulturalno-edukacyjny, m.in. specjalnie dla pielgrzymów wytyczono trasy wycieczkowe śladami ks. Michała Sopoćki, po których będą oprowadzali przewodnicy.
Więcej informacji o uroczystościach beatyfikacyjnych i towarzyszących im programach kulturalnych można znaleźć na stronie internetowej: www.bialystok.pl.

Andrzej Tarwid

Krótko

W Polsce przebywał z wizytą Siergiej Ławrow, rosyjski minister spraw zagranicznych. Rozmawiał z min. Radosławem Sikorskim, spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem. Konkretów - jak się spodziewano - ta wizyta nie przyniosła.

Premier zapowiedział na forum ekonomicznym w Krynicy, że jego rząd będzie dążył do tego, aby euro zastąpiło złotówkę w 2011 r. Większość ekonomistów uważa, że jest to termin mało realny.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na 2009 r. Rząd zakłada gwałtowny wzrost przychodów z prywatyzacji oraz gigantyczne pieniądze przeznaczone na inwestycje drogowe.

Po ponad tysiąc złotych brutto podwyżki dla wszystkich sędziów i prokuratorów - niezależnie od szczebla - przewiduje resort sprawiedliwości w przyszłorocznym budżecie przyjętym przez rząd.

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie umożliwiła byłemu liderowi SLD w Sierpcu Grzegorzowi Korytowskiemu - któremu w związku ze sprawą porwania i zamordowania Krzysztofa Olewnika postawiono zarzuty nielegalnego posiadania broni i nielegalnego posiadania niemieckiego dokumentu tożsamości - zapoznanie się z całością akt śledztwa prowadzonego „w sprawie Olewników” i skopiowanie ich.

Minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiedziała, że zamierza podjąć działania mające na celu ograniczenie podziemia aborcyjnego w Polsce. Ma w tym pomóc departament matki i dziecka, który min. Kopacz chce powołać w swoim resorcie.

Policja aresztowała Krzysztofa B., który przez kilka lat gwałcił swoją córkę. Prasa światowa przyrównuje ten fakt do przypadku Austriaka Józefa Fritzla, który przez kilka lat przetrzymywał i gwałcił swoją córkę w piwnicy. Premier Donald Tusk zapowiedział przyspieszenie prac nad ustawą, która przewidywałaby przymusową kastrację farmakologiczną dla pedofili.

Przeludnienie, brak stosownego wyposażenia i za mało opiekunów - takie są ustalenia kontroli NIK-u w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Żaden z 30 skontrolowanych domów dziecka nie zapewnił wychowankom warunków życia na poziomie wszystkich obowiązujących standardów - podkreślił rzecznik Najwyższej Izby Kontroli Błażej Torański.

Warszawska prokuratura postawiła słynnemu kardiochirurgowi Mirosławowi G. 41 zarzutów, w większości korupcyjnych. Łączna kwota łapówek to 50 tys. zł. Lekarzowi postawiono także zarzut mobbingu. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mazowieckie: Policja ustala okoliczności wypadku, w którym uczestniczył prof. Jerzy Bralczyk

2025-04-10 10:43

[ TEMATY ]

Prof. Jerzy Bralczyk

Wiktoria Jarymowicz/mat.prasowy/UJD

Prof. Jerzy Bralczyk

Prof. Jerzy Bralczyk

Policja ustala okoliczności środowego wypadku drogowego w pow. przysuskim (Mazowieckie), w którym uczestniczył znany językoznawca prof. Jerzy Bralczyk. Profesor jechał na spotkanie z czytelnikami w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowinach (Świętokrzyskie). Z ogólnymi obrażeniami ciała trafił do szpitala.

Do wypadku doszło w środę około godz. 16.15 na drodze wojewódzkiej w Kotfinie w gm. Gielniów w pow. przysuskim. Jak poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Przysusze sierż. Aleksandra Bałtowska, ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący oplem 66-letni mieszkaniec województwa śląskiego najprawdopodobniej podczas manewru zawracania doprowadził do zdarzenia z bmw.
CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Franciszek postrzega powrót do zdrowia jako znak od Boga

2025-04-10 13:36

[ TEMATY ]

Franciszek

biograf papieża

znak od Boga

Karol Porwich/Niedziela

Brytyjski biograf papieża Austen Ivereigh nie wierzy, że Franciszek wkrótce zrezygnuje. „Postrzega on swoje wyzdrowienie jako znak, że Bóg wierzy, iż ma on jeszcze pracę do wykonania jako papież”, powiedział Ivereigh w wywiadzie dla portugalskiego portalu internetowego „Observador”. Rezygnacja nie jest jednak zasadniczo wykluczona, co sam Franciszek wielokrotnie podkreślał. Ivereigh zwrócił uwagę, że dla papieża Franciszka w tej decyzji najważniejsza jest wola Boża i dobro Kościoła.

Jego zdaniem papiestwo również ulegnie teraz zmianie. „Można by go nazwać papiestwem rekonwalescentów” - wyjaśnił. Z fizycznego punktu widzenia pontyfikat będzie teraz z pewnością ograniczony. „Dla mnie interesujące jest to, jakie będą konkretne owoce - i jestem pewien, że będą owoce - tego szczególnego i zaskakującego ostatniego rozdziału jego pontyfikatu” - powiedział Ivereigh.
CZYTAJ DALEJ

Wierna kopia krzyża ŚDM

2025-04-11 05:55

Paweł Wysoki

Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej otrzymało wierną kopię krzyża Światowych Dni Młodzieży.

Niemal 4-metrowy krzyż, który od ponad 40 lat towarzyszy Światowym Dniom Młodzieży, to dar św. Jana Pawła II. Papież przekazał go młodemu pokoleniu na zakończenie Jubileuszu Odkupienia, obchodzonego w 1983 roku. Powiedział wówczas: - „Powierzam wam krzyż Chrystusa. Ponieście go na cały świat jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest ratunek i odkupienie”. Zgodnie z wolą Ojca Świętego, krzyż towarzyszy młodym podczas ich spotkań oraz pielgrzymuje przez ziemię. W naszej diecezji gościliśmy ten znak podczas Spotkania Młodych Archidiecezji Lubelskiej w Garbowie w 2021 roku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję