Reklama

Niedziela Wrocławska

Oczekujmy, potem świętujmy!

Kto z nas nie uwielbia zapachu pierniczków, kawy z cynamonem i choinki? Kolorowe lampki pięknie mienią się na żywej, zielonej choince, a woń świątecznego drzewka unosi się w całym domu. Piękny czas!

Adobe.Stock

Sklepy, supermarkety, galerie zarzuciły nas z każdej strony ozdobami, bombkami. Zostaliśmy tym dosłownie zbombardowani. Ledwo schowaliśmy letnie ubrania, a już na witrynach sklepowych migotały lampki i błyszczały szyldy zachęcające do świątecznych zakupów. Między zniczami pojawiły się światełka, urocza muzyka i unoszący się zapach pierniczków. Rozpoczął się okres gonitwy za prezentami, robienia list zakupów, planów świąt, zmartwień…

Czy jednak nie utonęliśmy, w fali świątecznego szaleństwa zapominając, o najważniejszym?

Listopad to czas zadumy, czas pamięci o tych, których już z nami nie ma. Odłóżmy więc bombki i choinki na potem… foremki na pierniki też mogą jeszcze poczekać. W tym listopadowym czasie zastanówmy się nad własnym życiem, wyborami, wspomnijmy tych, który odeszli, ofiarujmy za nich Eucharystię, otwórzmy rodzinne albumy i przy wieczornej herbacie, w chwili zadumy powspominajmy bliskich.

Żyjemy w świecie dużego i szybkiego konsumpcjonizmu. Starsi niepokoją, się zaznaczając, że kolejne pokolenia są coraz bardziej niespokojne, niecierpliwe. Oczywiście jest to prawda. Warto jednak uświadomić sobie, co jest przed nami. Czas Adwentu, radosnego oczekiwania na przyjście Pana. Wyobraźmy sobie tę sytuację. Jezus nadal jest w łonie Maryi, która jest bliska rozwiązania,. Jak każda przyszła matka zapewne odczuwa nie tylko szczęście, ale i strach. Maryja jest młoda, otoczona opieką Józefa. Wyruszają w niebezpieczną drogę na spis ludności do Betlejem. Ona trwa w oczekiwaniu na dziecko, oczekuje pełna modlitwy, strachu, ale i ufności Bogu. We współczesnym świecie chcemy pominąć ten piękny czas oczekiwania na Zbawiciela. Warto przypominać sobie, że „Mały Jezusek” nie pojawia się w magiczny sposób 24 grudnia, po prostu ot, tak.

Razem z Matką, za Jej przykładem trwajmy w czasie oczekiwania, nie tylko na Boże Narodzenie, ale na ponowne przyjście Jezusa i zmartwychwstanie umarłych, o które Kościół modli się szczególnie w listopadzie.

Reklama

Wyłączmy więc świąteczne „Last Christmas”, zastępując je playlistą na czas oczekiwania, wsłuchajmy się w słowa Ewangelii. Listy zakupów mogą poczekać do grudnia, zamiast tego warto zauważyć tych słabszych, potrzebujących, starszych- zaoferować im przedświąteczną pomoc, chwilę rozmowy, spełniając przy tym dobry uczynek. W wielu parafiach podczasMszy świętych roratnich dzieci składają przygotowane serduszka z wypisanymi dobrymi uczynkami, więc warto już dziś zastanowić się, czy i my, dorośli będziemy mieli co wpisać na „naszych serduszkach”?

Oczekujmy, potem świętujmy…

2022-11-23 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Recepta na trudną miłość

2023-01-29 23:11

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jacek Pulikowski

Szkoła Nazaretu

Maciej Orman/Niedziela

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

– Jedynym źródłem szczęścia na ziemi jest relacja miłości – powiedział dr Jacek Pulikowski, od wielu lat zaangażowany w działalność duszpasterstwa rodzin i poradnictwo rodzinne. 29 stycznia w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin Nazaret w Częstochowie, w ramach Szkoły Nazaretu wygłosił konferencję nt. „Jak wyjść z kryzysu i wygrać trudne małżeństwo?”.

Dr Pulikowski przestrzegał mężczyzn przed podporządkowaniem życia „działaniom, firmom, jakimkolwiek sukcesom”. – Jest jedno źródło szczęścia: relacja między istotą obdarzoną wymiarem duchowym a drugą istotą obdarzoną wymiarem duchowym – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

2023-01-05 11:24

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Lwów

Lwów

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 1-12a.

Niedziela, 29 stycznia 2023

CZYTAJ DALEJ

Jubileusz bp. Mieczysława Cisło. Komunikat Metropolity Lubelskiego

2023-01-30 06:26

Archidiecezja Lubelska

Umiłowani w Chrystusie Panu!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję