Reklama

Niedziela Wrocławska

Projektował kościoły i dbał o świątynię ducha - Ostatnie pożegnanie Grzegorza Świtonia

Oleśnica: Pożegnano Grzegorza Świtonia, architekta i projektanta ponad 30 budynków sakralnych, byłego radnego i przewodniczącego Rady Miasta Oleśnicy. Za projekt architektoniczny kościoła NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy został uhonorowany medalem papieskim: “Pro Ecclesia et Pontifice” Żył 83 lata.

ks. Łukasz Romańczuk

Msza św. w kościele pw. NMP Matki Miłosierdzia

Msza św. w kościele pw. NMP Matki Miłosierdzia

Msza św. pogrzebowa sprawowana była w kościele NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy. Miejscu, które zmarłemu Grzegorzowi Świtoniowi było bardzo dobrze znane. Zmarły projektował świątynię, czuwał nad jej budową, a później przychodził do niej na Eucharystię oraz w niej się modlił. Eucharystii przewodniczył ks. proboszcz Zdzisław Paduch. Wśród koncelebransów obecni byli proboszczowie oleśnickich parafii: ks. Mieczysław Janczyszyn [Bazylika pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty] oraz ks. Jan Kudlik [Kościół pw. NMP Matki Bożej Fatimskiej]. Obecny był także ks. inf. Władysław Ozimek, [emeryt, wieloletni proboszcz oleśnickiej bazyliki], a także ks. prałat Jan Suchecki, który wygłosił homilię oraz przewodniczył ostatniemu pożegnaniu na cmentarzu.

W homilii ks. Suchecki mówił o przemijalności życia ludzkiego oraz pragnieniu życia wiecznego. - Na to pragnienie odpowiedział sam Bóg, a o nieśmiertelności przekonał nas Chrystus przez swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie - wskazał kapłan i dodał: - Chrystus jako pierwszy z ludzi pokonał śmierć i przygotował nam mieszkanie w niebie.

W czasie uroczystości pogrzebowej przywołany został także życiorys zmarłego. - Śp. Grzegorz Świtoń urodził się 10 marca 1939 roku w Ostrzeszowie. Dzieciństwo przypadło na trudny czas II wojny światowej. Później przeniósł się wraz z rodzicami do Mikstatu, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej. Następnie w Ostrowie Wielkopolskim skończył gimnazjum, a później zamieszkał w Bierutowie i Oleśnicy. Zdał maturę i rozpoczął studia na Politechnice Wrocławskiej, kończąc je tytułem magistra inżyniera i architekta. W Oleśnicy przebiegało całe jego życie. Tam założył rodzinę. W 1963 roku poślubił Janinę, miał dwóch synów, pięcioro wnucząt i pięcioro prawnucząt. Był bardzo zaangażowany w prace architektoniczne, służył lokalnej społeczności na różnych poważnych stanowiskach - opowiadał ks. Suchecki i dodał: -Widząc potrzebę budowania nowej świątyni, ówczesny proboszcz ks. Franciszek Sudoł starania budowy nowego kościoła. Początkowo nie udało się uzyskać zezwolenia, ale dzięki staraniom ówczesnego ordynariusza ks. kard. Henryka Gulbinowicza to się udało pod koniec 1982 roku. Ks. Sudoł zwrócił się do swojego utalentowanego wiernego, pana Grzegorza, aby podjął się tego zadania. Pan Grzegorz skupił wokół siebie kolegów z dziedziny budownictwa i powstał zespół ludzi oddanych Kościołowi, którzy zaprojektowali tę świątynię.

Reklama

W dalszej części wyrażone zostały słowa podziękowania za trud włożony w powstanie kościoła Matki Bożej Miłosierdzia w Oleśnicy. - Dziś jest dobra okazja, aby podziękować panu Grzegorzowi za jego wkład i wysiłek, wiarę i dobro, które czynił dla mieszkańców Oleśnicy i Kościoła. Te zasługi zostały docenione i dzięki staraniom kard. Gulbinowicza pan Grzegorz otrzymał odznaczenie papieskie „Pro Eccleia et Pontifice”. W późniejszym czasie pan Grzegorz wraz ze swoim synem stał się projektantem wielu budynków sakralnych, między innymi w naszej okolicy: kaplica w Smardzowie, kościół w Boguszycach - Osiedlu, w Ligocie Wielkiej. Łącznie ponad 30 budynków sakralnych. - mówił ks. Suchecki.

Śp. Grzegorz Świtoń zmarł w dniu uroczystości odpustowej NMP Matki Miłosierdzia. - W Panu Bogu nie ma przypadków. Zauważmy, że dwa lata temu, kiedy przeżywaliśmy uroczystości odpustowej, do wieczności Matka Boża Miłosierdzia zabrała tego, który bardzo umiłował Panią Ostrobramską, Panią Miłosierdzia śp.kard. Gulbinowicza. I po dwóch latach przed tron Chrystusa zabrała tego, którego dziś żegnamy śp. Grzegorza Świtona. Żegnamy go w świątyni, którą zaprojektował, budował. A dziś żywy Kościół modli się o życie wieczne dla niego - mówił ks. proboszcz Zdzisław Paduch.

Na zakończenie Mszy św. głos zabrali także ks. inf. Władysław Ozimek, burmistrz Oleśnicy Jan Brońs oraz Lucjan Ławniczek, prezes koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. Ziemi Oleśnickiej.

2022-11-21 18:01

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sól, światło i miasto na górze – Co zrobić by życie było pełne smaku, nadziei i Boga?

2023-02-04 12:13

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN

V Niedziela zwykła, Rok A
5 lutego 2023
Ewangelia: Mt 5,13-16 Zobacz www.niezbednik.niedziela.pl

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Walentynkowy Speed Dating

2023-02-04 15:48

Chrześcijańska Szkoła Tańca Amen

Chrześcijańska Szkoła Tańca „Amen” z Wrocławia organizuje dla wierzących osób samotnych w wieku 25-35 lat przestrzeń do spotkania i bliższego poznania i zaprasza na Chrześcijańskie Szybkie Randki.

Na uczestników czeka dzień pełen wrażeń, wartościowych spotkań i dobrej zabawy. – To już druga edycja chrześcijańskich szybkich randek – pierwszą organizowaliśmy jeszcze przed pandemią – mówi Mateusz Zapart, organizator wydarzenia i założyciel Chrześcijańskiej Szkoły Tańca „Amen”. – Zaplanowaliśmy kilka godzin, by uczestnicy mogli się lepiej poznać. 15 mężczyzn i 15 kobiet w przedziale wiekowym 25-35 lat będzie ze sobą rozmawiać podczas paneli rozmów. Przy stolikach będą czekać partnerki, a partnerzy zmieniać się co kilka minut i przeprowadzać krótkie rozmowy zapoznawcze. Pytania zostały przygotowane przez nas, a uczestnicy poznają je dopiero w trakcie speed datingu. To oczywiście pytania o rzeczy najważniejsze, takie jak wiara, wyznawane wartości, zainteresowania czy podejście do życia. Szybkie randki pomagają przełamać nieśmiałość, blokadę przed pierwszym krokiem i w bezpiecznej przestrzeni odważyć się zadać pytanie i poznać drugą osobę. Potem łatwiej pójść już na prawdziwą randkę – tłumaczy Mateusz Zapart.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję