Reklama

Niedziela Wrocławska

Kościół w Małujowicach pomnikiem historii

To drugi pomnik historii w powiecie brzeskim. Tytuł ma już Zamek Piastów Śląskich w Brzegu, teraz trafi on także do małujowickiego sanktuarium pw. św. Jakuba Apostoła w Gminie Skarbimierz.

Marzena Cyfert

Ks. proboszcz Tomasz Sałowski przed sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Małujowicach

Ks. proboszcz Tomasz Sałowski przed sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Małujowicach

– Cieszymy się wszyscy, że już niedługo ten kościół będzie wpisany na listę pomników historii jako drugi w powiecie brzeskim taki obiekt po Zamku Piastów Śląskich. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego wielkiego sukcesu – księdzu proboszczowi Tomaszowi Sałowskiemu, pani sołtys, radzie sołeckiej, wszystkim mieszkańcom, którzy przez ten czas tak mocno zabiegali o to, aby ta świątynia stała się bardziej znana w całym kraju. Ten kościół nie bez powodu zwany jest również Sykstyną. Wystarczy spojrzeć na te piękne malowidła i cieszyć się ich urokiem. Spójrzmy na piękne deski zdobiące sufit. Mam nadzieję, że dzięki temu tytułowi, który już niedługo uzyska ta świątynia, będą mogli go podziwiać również inni mieszkańcy naszego kraju i przybywać tutaj licznie, odwiedzając to piękne miejsce – mówił w Małujowicach wicewojewoda opolski Tomasz Witkowski.

Wicewojewoda przypomniał, że podczas lipcowego odpustu w Małujowicach obiecał mieszkańcom, że będzie starał się doprowadzić do tego, aby ten tytuł uzyskać. I podjął stosowne kroki.

– Jest to również dobry moment, aby podziękować Narodowemu Instytutowi Dziedzictwa, który wniósł bardzo duży wkład w to, aby przygotować dokumentację i doprowadzić tę sprawę do szczęśliwego zakończenia. Również Powiatowy Konserwator Zabytków współpracował z Instytutem na etapie pozyskania tego tytułu i kompletowania dokumentacji. A więc wiele osób, wiele pracy, wszyscy oni mają swój sukces i już niedługo będą mogli go świętować. Spójrzmy jeszcze raz, jak piękna jest ta świątynia i na pewno tytuł pomnika historii jest dla Małujowic jak najbardziej należny – mówił wicewojewoda.

Reklama

AKTUALIZACJA:

Rozporządzenie Prezydenta RP w sprawie uznania za pomnik historii kościoła św. Jakuba Apostoła w Małujowicach zostało podpisane 23 listopada. W 2016 r. kościół uzyskał tytuł sanktuarium św. Jakuba Apostoła. Położony jest przy jednej z Dróg św. Jakuba, przemierzanych przez licznych pielgrzymów. Świątynia zadziwia średniowiecznymi freskami ukazującymi biblijne wydarzenia. Jest to swoista Biblia Pauperum. Podziw budzi też strop złożony z 460 desek. Kościół małujowicki bywa też określany terminem Śląska Sykstyna, co wzięło się od wizji Sądu Ostatecznego przedstawionej na łuku oddzielającym nawę od prezbiterium.

Pierwsze starania o uznanie kościoła za pomnik historii prowadzone były już w latach 2004-2005. Kolejny raz podjęto je w latach 2011-2012, kiedy to w świątyni najlepsze ekipy polskich konserwatorów z Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki dwóch Akademii Sztuk Pięknych z Warszawy i Krakowa oczyściły malowidła z XIX wiecznych naleciałości. Starania o nadanie tytułu pomnika historii podjęto ponownie w latach 2014-15. Zostały one zintensyfikowane m.in. dzięki ks. Tomaszowi Sałowskiemu, proboszczowi i kustoszowi sanktuarium oraz radzie parafialnej i sołeckiej. Wielką pomoc uzyskano również od Urzędu Gminy Skarbimierz, starosty brzeskiego Jacka Monkiewicza i wicewojewody opolskiego Tomasza Witkowskiego.

2022-11-21 14:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Tadeusz Wójcik

2023-02-07 14:37

[ TEMATY ]

nekrolog

ks. Tadeusz Wójcik

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej/Facebook

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 7 lutego, w wieku 75 lat, w 51. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. Tadeusz Wójcik, emerytowany proboszcz i budowniczy parafii Miłosierdzia Bożego w Zawierciu-Blanowicach.

Mszy św. żałobnej w sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Krzyża Świętego w Zawierciu-Blanowicach w czwartek, 9 lutego o godz. 15 będzie przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził 1,5 mln zł zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego za krzywdy doznane przez ojca

2023-02-08 13:36

[ TEMATY ]

Pilecki

ipn.gov.pl

Rotmistrz Witold Pilecki

Rotmistrz Witold Pilecki

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał w środę wyrok w sprawie zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego. Sąd przyznał mu 1,5 mln zł.

Wniosek w tej sprawie wpłynął do sądu rok temu. Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego, wystąpił o kwotę 26 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa za krzywdę doznaną przez jego ojca. Proces w tej sprawie ruszył przed Sądem Okręgowym w Warszawie w listopadzie 2022 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję