Reklama

Niedziela Wrocławska

Bułeczki św. Elżbiety

Jednym z punktów programu podczas listopadowego spotkania młodzieży w klasztorze sióstr elżbietanek na Ostrowie Tumskim jest wypiekanie bułek dla bezdomnych oraz spotkanie młodzieży z osobami w kryzysie bezdomności.

S. Maria Czepiel

Podczas wypiekania bułek

Podczas wypiekania bułek

Tak było i w tym roku. – Te spotkania trwają już ok. 25 lat. Na początku inicjatywa była realizowana na Dworcu PKP, który był jeszcze przed remontem. Tam było bardzo dużo bezdomnych, na dworcu mieli swoje miejsca, w których spali. Piekliśmy dla nich bułeczki, wieczorem przygotowywaliśmy herbatę i szliśmy z tym na dworzec – opowiada s. Maria Czepiel, elżbietanka. – W kaplicy, która wtedy była jeszcze na parterze, sprawowano Mszę św. a po Eucharystii młodzi ludzie rozdawali te bułki, nalewali herbatę w kubki. Była więc nie tylko wspólna modlitwa, ale i Agapa na dworcowym holu. Później, po remoncie dworca, pomyślałyśmy, że zrobimy to w naszym domu, gdzie w międzyczasie powstała jadłodajnia dla bezdomnych. I wtedy bezdomni zaczęli się u nas spotykać z okazji uroczystości św. Elżbiety Węgierskiej, naszej patronki – opowiada siostra.

Dlaczego bułeczki?

Ze św. Elżbietą Węgierską związany jest cud bułek. Księżna wynosiła zimą bułki bezdomnym i żebrakom, którzy byli w okolicach jej zamku. Była oskarżana, że rozdaje majątek, że przynosi choroby i zarazy. – I któregoś zimowego dnia jej mąż Ludwik, któremu ktoś doniósł o działaniach księżnej, zapytał żonę, co niesie pod swoim płaszczem. Ona odsłoniła płaszcz, a w miejscu bułek ukazały się czerwone róże. Dla męża był to znak, że czyny jego żony są dziełem miłości i podobają się Panu Bogu. Dlatego później już zawsze stał przy żonie, bronił ją i pomagał jej. A w ikonografii św. Elżbieta jest przedstawiana z różami i chlebem lub bułeczkami – tłumaczy s. Maria i podkreśla, że zgromadzenie, którego patronką jest św. Elżbieta cały czas zachęca młodych ludzi do pomagania potrzebującym, takim, którzy czekają na nasz dobry gest i kawałek serca.

Reklama

– Nie było przerwy w tej działalności nawet w czasie pandemii, bo były bułeczki online. Wtedy zachęcałam, żeby samemu upiec je w domu i np. zanieść do kogoś smutnego czy zawiesić sąsiadowi na klamce – mówi s. Maria.

Oprócz tego, że młodzież piecze bułeczki i spotyka się z bezdomnymi, rozdając je, to odwiedza również chorych w pobliskim ZOL-u. – Tam również te bułki rozdajemy i jest bardzo dużo wzruszenia, zwłaszcza wśród młodych. To jeszcze bardziej ich porusza niż spotkanie z bezdomnymi. Młodzi często wzruszają się tą bezradnością chorych, ale to dobre doświadczenie dla nich – mówi siostra.

2022-11-21 11:03

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katolicy i Orkiestra

W Polsce od kilkunastu już lat słyszymy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wśród katolików akcja Jerzego Owsiaka ma swoich zwolenników i przeciwników.

Stosunek do WOŚP wyraźnie pokazuje różne nurty polskiego katolicyzmu. Katolicy sympatyzujący z Wielką Orkiestrą uważają, że akcja Jerzego Owsiaka to piękna inicjatywa. Ich zdaniem, Kościół w Polsce przeszedł ewolucję w ocenie WOŚP - od negacji i dystansu po aprobatę. Natomiast katolicy dystansujący się od Wielkiej Orkiestry nazywają akcję Jerzego Owsiaka "graniem na ludzkich uczuciach" oraz "laicyzacją działalności charytatywnej". Orkiestra jest zjawiskiem bardzo złożonym, w którym dobro miesza się ze złem. Szlachetności wolontariuszy i darczyńców towarzyszy ideologia Wielkiego Dyrygenta, który promuje wizję życia obcą chrześcijaństwu.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: imiona Boga to nie sukces i władza, ale pokora i służba

2023-01-29 16:46

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

archidiecezja.pl

„Wśród imion Boga nie należy szukać tych z napisem sukces i władza, ale pokora i służba” - mówił w niedzielę 29 stycznia w Inowrocławiu abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył Mszy św. za śp. kard. Józefa Glempa przypominając jego słowa, że „chrześcijanin to człowiek, który żyjąc na świecie, nie da się opanować światu całkowicie”.

Eucharystia celebrowana była w inowrocławskim kościele pw. Zwiastowania NMP, w którym śp. kard. Józef Glemp został ochrzczony 18 grudnia 1929 roku. Po latach tak o sobie pisał: „Urodzony chłopiec był tak wątły, że tego samego dnia chrztu udzielił ksiądz wikariusz Ludwik Sobieszczyk, później zesłany do Dachau. I tak z życiem doczesnym zaczęło się życie łaski w Chrystusie”.

CZYTAJ DALEJ

Najgorsza współczesna zabawka. Telefon w ręce od najmłodszych lat

2023-01-30 13:09

[ TEMATY ]

porady

smartfon

Adobe Stock

Coraz częściej spotykany obrazek to dziecko w wózku, które zamiast przyglądać się światu rzeczywistemu, skupia się na tym wirtualnym. Lekarze wielu specjalności ostrzegają, że to pułapka, która może mieć konsekwencję na resztę życia dziecka. Dowiedz się, jakie.

Jak wynika z raportu „Nastolatki 3.0”, opublikowanego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK, polski nastolatek wpatrywał się w 2020 r. w ekran komputera lub smartfona ok. 12 godzin na dobę, częściowo z powodu zdalnych lekcji, które zajmowały ponad 7 godzin dziennie. Niemniej jednak czas spędzany przez młodzież i coraz młodsze dzieci w sieci rośnie z roku na rok.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję