Reklama

Niedziela Wrocławska

Dzielą się sercem. Kolejna edycja spotkania "Młodzi ubogim"

W klasztorze sióstr elżbietanek na Ostrowie Tumskim trwa kolejne spotkanie z cyklu „Młodzi ubogim”.

Marzena Cyfert

Konferencję do młodych wygłosił bp Jacek Kiciński

Konferencję do młodych wygłosił bp Jacek Kiciński

To piękna inicjatywa, która gromadzi młodych ludzi na modlitwie i czynach miłosierdzia. Wydarzenie rozpoczęło się 18 listopada wieczorem i potrwa do 20 listopada, do czasu rozpoczęcia Dni Młodzieży na Ostrowie Tumskim.

W tym roku zebranym towarzyszy słowo Boże z Ewangelii według św. Mateusza 25, 31-46.

Plan spotkania obejmuje medytację słowa Bożego, konferencję bp. Jacka Kicińskiego: „Miłosierdzie przyjmować – miłosierdzie podarować”, Eucharystię, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście wypiekanie bułek dla bezdomnych oraz spotkanie młodzieży z osobami w kryzysie bezdomności.

„Miłosierdzie przyjmować – miłosierdzie podarować”

Bp Jacek Kiciński na spotkaniu z młodymi mówił, czym jest miłosierdzie i jak je realizować. Młodzież dzieliła się również swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi miłosierdzia.

– Bóg jest miłością i nas kocha, ale miłosierdzie to coś więcej, bo Bóg nie tylko nas kocha, ale również pochyla się nad nami. Miłosierdzie to czynna miłość. To nie tylko to, że Ciebie kocham i szanuję, ale jeszcze czynię dobro – tłumaczył ksiądz biskup i wyjaśniał znaczenie słowa miłosierdzia w różnych językach. W języku hebrajskim miłosierdzie oznacza miłość wierną jak ojciec i czułą jak matka.

– Bóg jest miłosiernym, czyli wiernym jak ojciec i czułym jak matka. Wierność to stałość a czułość to wrażliwość na drugiego człowieka. To jest miłosierdzie. Bóg jest miłością a w Jezusie Chrystusie stał się miłosierdziem. Zobaczmy, w jaki sposób Jezus objawia miłosierdzie. Są różne sposoby, np. odpuszcza grzechy, przebacza, uzdrawia – przypominał ksiądz biskup, podając przykłady przebaczenia i uzdrawiania z Ewangelii. Podkreślał, że Pan Bóg okazuje miłosierdzie, jeśli człowiek podejmuje współpracę. Jeśli chcę, by Pan Bóg okazał mi miłosierdzie, to musi być w tym moje zaangażowanie.

Reklama

Ksiądz biskup przypomniał postać św. Faustyny, która kiedyś usłyszała w sercu takie słowa Jezusa: „Są trzy sposoby czynienia miłosierdzia – na pierwszym miejscu czyn, na drugim słowo i na trzecim modlitwa”.

– Najgorszy widok to ten, jeśli ktoś odchodzi od Ciebie bez pomocy. Miłosierdzie to umiejętność pokonywania własnego egoizmu i wyciągnięcia ręki do drugiego człowieka. Miłosierdzie w czynie to też przebaczenie – podkreślał ksiądz biskup.

Mówiąc o miłosierdziu w słowie, zauważył, że słowa Pana Jezusa zawsze były wypowiadane z szacunkiem do człowieka. – My możemy słowem wiele zbudować, ale słowem możemy też wiele zniszczyć. Jeśli chcemy komuś powiedzieć prawdę i chcemy, by ta prawda odniosła efekt, to ta prawda musi być powiedziana z miłością. Dlatego warto zapamiętać takie słowa: prawda nieogrzana sercem może zabić – mówił ojciec biskup.

Jako przykład miłosierdzia w modlitwie podał m.in. przykład mamy św. Augustyna, która tyle lat modliła się za swojego syna i przykład sióstr klauzurowych modlących się za innych. Przestrzegał również przed uleganiem pozorom i zatrzymywaniem się na „elewacji”, czyli zewnętrzności, bez poznania drugiego człowieka.

Paulina, studentka pedagogiki jest na spotkaniu po raz drugi. – O spotkaniach dowiedziałam się z mediów społecznościowych. Mamy tutaj taki dzień skupienia. I dzięki temu spotkaniu możemy dawać innym to dobro, które dostajemy od Boga, możemy nieść Jego światło do innych ludzi. Spotykamy się z drugą osobą, tutaj bezdomnym lub chorym, i ona jest takim lustrem, w którym możemy się przeglądać. To przemienia nasze serca – dzieli się Paulina.

Po obiedzie młodzież upiecze bułeczki, które rozda osobom w kryzysie bezdomności.

Oprócz tego, że młodzież piecze bułeczki i spotyka się z bezdomnymi, rozdając je, to odwiedza również chorych w pobliskim ZOL-u. – Tam również te bułki rozdajemy i jest bardzo dużo wzruszenia, zwłaszcza wśród młodych. To jeszcze bardziej ich porusza niż spotkanie z bezdomnymi. Młodzi często wzruszają się tą bezradnością chorych, ale to dobre doświadczenie dla nich – mówi siostra.

2022-11-19 13:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek zachęcił Polaków do modlitwy za chorych i pracowników służby zdrowia

2023-02-08 10:26

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Do modlitwy za chorych i wszystkich, którzy opiekują się chorymi zachęcił Ojciec Święty Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież przypomniał, że w sobotę, 11 lutego będzie obchodzony Światowy Dzień Chorego.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Łzy św. Józefiny Bakhita

1 października 2000 r., w strugach deszczu, na Placu św. Piotra w Rzymie Jan Paweł II kanonizował sudańską dziewczynę.

Była niewolnicą. Zabrano jej wszystko. Cały dziecięcy świat. Zapomniała nawet swojego imienia, bo przeżycia związane z niewolą były silniejsze niż pamięć o sobie. "Bakhitą", tzn. "Szczęśliwą", nazwali ją łowcy niewolników. Aż do śmierci pamiętała ciężar łańcuchów na nogach. Dlaczego została nazwana "Szczęśliwą"? Może szczęściem okazało się dla niej to, że żyła w dobie, gdy kończył się czas czarnego niewolnictwa?

CZYTAJ DALEJ

Abp Grušas dla KAI: końcowy dokument zgromadzenia w Pradze bez propozycji reform

2023-02-08 15:23

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Propozycje reform w Kościele nie będą tematem dokumentu końcowego europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Potwierdził to przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) abp Gintaras Grušas.

Odpowiadając na pytanie KAI, metropolita wileński oświadczył, że nie taki jest cel dokumentu ani samego procesu synodalnego. Zaznaczył, że „nie mamy przedstawiać rozwiązań problemów, mamy doświadczać synodalności:. Spodziewa się jednak, że problemy i „rany”, o których mówiono w czasie zgromadzenia, będą w nim wspomniane. – Ale to nie jest dokument programowy, nie będziemy więc w nim proponować ostatecznych rozwiązań problemów, jakie występują w Kościele – podkreślił abp Grušas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję