Reklama

Niedziela Wrocławska

Służyć jak św. Elżbieta

We wspomnienie św. Elżbiety Eucharystii odpustowej w Bazylice Garnizonowej przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.

Magdalena Lewandowska

Bp Wiesław Lechowicz z odznaczonymi medalami ordynariatu polowego.

Bp Wiesław Lechowicz z odznaczonymi medalami ordynariatu polowego.

– Ze św. Elżbietą łączy nas wszystkich służba – mówił do zgromadzonych w bazylice żołnierzy, woskowych przełożonych, dowódców, przedstawicieli służb mundurowych, samorządowych, weteranów i kombatantów. – Jako kapłani służymy ludziom w ich codziennym życiu, prowadzimy ich ku Chrystusowi. Umiłowanej Ojczyźnie z kolei służą żołnierze Wojska Polskiego, mówi się nawet o służbie wojskowej. Od kilku miesięcy mam okazję obserwować, że nie jest to puste słowo ani na wyrost. Żołnierze służą, bo wszyscy potrzebujemy bezpieczeństwa, pokoju, wolności. Podobną posługę pełnią inni funkcjonariusze służb mundurowych. Ta służba wiele kosztuje – sami żołnierze i funkcjonariusze wiedza o tym najlepiej – podkreślał biskup polowy.

Bp Lechowicz przybliżał w homilii cechy służby, które możemy zauważyć w życiu św. Elżbiety Węgierskiej. – Pierwszą cechą jest bezinteresowność. Św. Elżbieta nie czyniła nic, co miałoby służyć jej powodzeniu, co miałoby budować jej władzę, zaszczyty. Wręcz przeciwnie – wszystko robiła z myślą o innych – przypominał hierarcha. – Drugą cechą, która ją wyróżniała i która także nas powinna wyróżniać, to wyrzeczenie się. Nie można być dobrym księdzem, nie można być dobrym żołnierzem, nie można być dobrym funkcjonariuszem, nie można być dobrym chrześcijaninem bez wyrzeczenia. To wyrzeczeni jest konieczne, żebyśmy mogli dobrze realizować nasze powołanie, nasz zawód – wyrzeczenie się samego siebie, czasem własnych aspiracji, ale przede wszystkim wyrzeczenie się egoizmu, grzechu, pychy.

Trzecia cecha prawdziwie chrześcijańskiej służby to wiara: – To właśnie wiara sprawia, że charakter miłości i służby chrześcijańskiej różni się od miłości i służby przekazywanej przez osoby, które nie identyfikują się z wiarą katolicką. Wiara jest tym elementem, który jeszcze bardziej nas mobilizuje. Wiara sprawia, że w drugim człowieku potrzebującym widzimy samego Chrystusa. Wiara dodaje sił do służby. Kiedy przychodzą momenty zwątpienia, załamania, spojrzenie na Jezusa sprawia, że jesteśmy gotowi dalej służyć, że się nie poddajemy.

Reklama

– Dzisiaj, kiedy wspominamy św. Elżbietę Węgierską ożywmy w sobie pragnienie służby bezinteresownej, która zapomina o sobie, która gotowa jest podjąć różnego rodzaju wyrzeczenia, ofiary. Ożywmy w sobie chęć służby ze względu na wiarę w Chrystusa – prosił biskup polowy.

Uroczystość była także okazją do włączenia w poczet kanoników gremialnych kapituły kolegiackiej św. Elżbiety we Wrocławiu dwóch księży: ks. płk. Witolda Macha i ks. płk. Stanisława Garbacika. Kapituła to grono księży, którzy są współpracownikami biskupa i już zdążyli się zasłużyć swoją pracą i służbą. – Niech ten tytuł będzie dla was nie tylko źródłem dumy, wdzięczności, ale przede wszystkim mobilizacją do dalszej ofiarnej, bezinteresownej służby – mówił do nowych kanoników bp Lechowicz.

Biskup polowy odznaczył też medalami ordynariatu polowego zasłużonych dla Garnizonu Wrocław i Bazyliki Garnizonowej, m.in. płk. dr Piotra Płonkę, rektora Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, za wkład wniesiony w wykształcenie oficerów Wojska Polskiego, a szczególnie kapelanów wojskowych, za dużą życzliwość i wsparcie okazywane dla duszpasterstwa wojskowego oraz płk. dr Wojciecha Tańskiego, komendanta 4 Szpitala Wojskowego z Polikliniką we Wrocławiu za niesienie pomocy medycznej żołnierzom, pracownikom Garnizonu Wrocław i ich rodzinom.

2022-11-18 10:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Egzorcyści z całego świata na Jasnej Górze o zagrożeniach duchowych

[ TEMATY ]

Jasna Góra

egzorcyści

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Jasna Góra

Siódme spotkanie Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Uwalniania i osób posługujących modlitwą uwalniania dobiega końca na Jasnej Górze. Takie konferencje odbywają się co dwa lata i gromadzą przedstawicieli różnych krajów, w tym roku także z Korei, Paragwaju i Stanów Zjednoczonych. Jest też emerytowany kard. Paul Josef Cordes z Watykanu. W ściśle zamkniętym pięciodniowym spotkaniu udział bierze prawie 400 osób.

Egzorcyści nie mają wątpliwości - złe duchy, czyli upadłe anioły, szatan jako byt osobowy - istnieją i robią co mogą, by krzywdzić ludzi. Jednak największym problemem jest dziś to, że nie wierzymy w żywą obecność Jezusa, który kocha każdego człowieka. Dlatego, jak przypomina ks. Janusz Czenczek, koordynator księży egzorcystów z ramienia Konferencji Episkopatu Polski, najważniejszym ich zadaniem jest głoszenie miłości Boga i profilaktyka.

CZYTAJ DALEJ

DR Konga: wizyta papieska ma uleczyć „ciągle krwawiące rany” – nuncjusz

2023-01-29 10:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na kilka dni przed przybyciem Franciszka do Demokratycznej Republiki Konga 31 stycznia nuncjusz apostolski w tym kraju abp Ettore Balestrero podkreślił, że „ta wizyta papieska ma na celu zabliźnienie ciągle krwawiących ran”.

W wywiadzie dla agencji Reutera dyplomata zwrócił uwagę, że „Kongo, które będzie [teraz] witać papieża, nie jest tym samym krajem, który spotkal św. Jan Paweł II podczas swojej wizyty 38 lat temu”. Zaznaczył, iż „ciągle toczą się tu wojny i trwają różne konflkty a (Franciszek) przyleci do Kinszasy, aby pocieszyć tych ludzi i uleczyć ich ciągle krwawiące rany”.

CZYTAJ DALEJ

Londyński „bohater deskorolki” na drodze do świętości

2023-01-29 18:19

[ TEMATY ]

święty

Hiszpania

stock.adobe.com

W Madrycie rozpoczął się proces beatyfikacyjny 39-letniego Hiszpana, zwanego „bohaterem deskorolki”. Oddał swoje życie za innych, próbując powstrzymać terrorystów podczas ataku w centrum Londynu w 2017 roku.

Zanim sam został zabity, Ignacio Echeverría ocalił życie wielu ludzi. Do dramatu doszło 3 czerwca 2017 r. na Borough Market, największym targu spożywczym w Londynie, przy London Bridge. Ignacio był w drodze do skateparku, by spotkać się z przyjaciółmi, gdy zauważył mężczyznę, który z nożem rzucił się na policjanta, a następnie zaatakował kobietę. Wcześniej bandyci wjechali w tłum furgonetką. Ignacio chwycił deskorolkę i uderzył nią jednego z napastników, dzięki czemu kilkoro ludzi zdążyło uciec. Wtedy zobaczył drugiego terrorystę, atakującego policjanta. Zanim ruszył w jego stronę, został dwukrotnie pchnięty nożem w plecy. Zmarł z powodu odniesionych ran.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję