Reklama

Niedziela Wrocławska

Bóg, Honor, Ojczyzna

– Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu, wszystko jest na właściwym miejscu – i honor i Ojczyzna – mówił bp Maciej Małyga w Bazylice Garnizonowej.

Magdalena Lewandowska

W Bazylice Garnizonowej modlono się w intencji Ojczyzny.

W Bazylice Garnizonowej modlono się w intencji Ojczyzny.

11 listopada przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny i wszystkich, którzy poświęcili dla niej swoje życie. – Dziękujemy dzisiaj za dar niepodległości, za nasze siostry i naszych braci, którzy przelali za Polskę krew. Poświęcili się, abyśmy mogli żyć w wolnej Ojczyźnie – mówił na początku Eucharystii proboszcz Bazyliki Garnizonowej ks. płk Janusz Radzik. Na uroczystości obecne było Wojsko Polskie, kompania honorowa, kombatanci, harcerze, poczty sztandarowe.

W homilii bp Maciej Małyga nawiązał do Ewangelii i odpowiedzi Jezusa na pytanie o czas nadejścia królestwa Izraela: – Żydzi pytali o to, kiedy w końcu będą mieli swoje niepodległe państwo. Jezus udziela im dwóch odpowiedzi. Tłumaczy, że królestwo już przyszło do Izraela, chociaż nie takie, jak to sobie wyobrażali ludzie – Rzymianie dalej stacjonują w Jerozolimie, Palestyna jest kolonią imperium, podatki płyną do obcych władców. Ale w środku tej historii pojawił się On: Syn Boży, Syn Człowieczy, głosząc Ewangelie o Ojcu. To On jest Królestwem! Zebrał wokół siebie uczniów, uczennice, żeby w środku tej trudnej historii budować lepszy świat, królestwo prawdy i życia przeciw kolejnym królestwom kłamstwa i śmierci. Obywatelem tego królestwa jest każdy, kto przyjął chrzest.

– Ale Jezus dał im także drugą odpowiedź, którą słyszeliśmy w dzisiejszej Ewangelii. Mówi o królestwie już nie pośrodku historii, lecz na prawdziwym końcu historii, który my nazywamy końcem świata czy dniem apokalipsy – mówił bp Maciej, tłumacząc, że daty tego wydarzenia nie da się przewidzieć i nikt nie zdąży się specjalnie przygotować. – To jest właśnie sprawiedliwe. Nie będzie cwaniaków, którzy zmieniają stronę, oszustów, którzy zdążą przejść na zwycięską stronę. Każdy będzie zaskoczony w miejscu swojego prawdziwego, autentycznego życiowego wyboru: po stronie królestwa prawdy i życia albo królestwa kłamstwa i śmierci. Tu, gdzie jestem dzisiaj, w moim wyborze podstawowych wartości, wiary, prawdy, tu, gdzie jestem teraz, tam będę również i wtedy. Życie rozstrzyga się tu i teraz, w naszych codziennych wyborach: od wstania z łóżka i pierwszych myśli, poprzez wielkie decyzje o życiu, wierze, ojczyźnie, pokoju – podkreślał hierarcha.

Reklama

– Dzisiaj, kiedy wyrażamy wdzięczność Panu Bogu za wielką sprawę, za wielką rodzinę, jaką jest Polska, chcemy autentycznie stawać po stronie królestwa życia, świętości i sprawiedliwości, abyśmy, kiedy nadejdzie koniec, należeli do tych, którzy zostaną przez Pana zabrani, nie pozostawieni – mówił na zakończenie homilii.

Z okazji święta niepodległości bp Maciej wręczył wieloletnim członkom pocztu sztandarowego Bazyliki Garnizonowej odznaczenia przyznane przez biskupa polowego Wojska Polskiego.

Po Eucharystii na wrocławskim Rynku odbył się apel wojskowy, można było także zobaczyć atrakcje przygotowane przez żołnierzy czy Instytut Pamięci Narodowej.

2022-11-12 11:12

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

2023-01-05 11:24

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Lwów

Lwów

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 1-12a.

Niedziela, 29 stycznia 2023

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

Najgorsza współczesna zabawka. Telefon w ręce od najmłodszych lat

2023-01-30 13:09

[ TEMATY ]

porady

smartfon

Adobe Stock

Coraz częściej spotykany obrazek to dziecko w wózku, które zamiast przyglądać się światu rzeczywistemu, skupia się na tym wirtualnym. Lekarze wielu specjalności ostrzegają, że to pułapka, która może mieć konsekwencję na resztę życia dziecka. Dowiedz się, jakie.

Jak wynika z raportu „Nastolatki 3.0”, opublikowanego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK, polski nastolatek wpatrywał się w 2020 r. w ekran komputera lub smartfona ok. 12 godzin na dobę, częściowo z powodu zdalnych lekcji, które zajmowały ponad 7 godzin dziennie. Niemniej jednak czas spędzany przez młodzież i coraz młodsze dzieci w sieci rośnie z roku na rok.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję