Reklama

Niedziela Wrocławska

Podobni do Dobrego Pasterza

Parafia św. Karola Boromeusza we Wrocławiu, prowadzona przez franciszkanów konwentualnych, przeżywała uroczystość odpustową i wizytację kanoniczną.

Magdalena Lewandowska

- Jako wspólnota mamy być jak Dobry Pasterz, który ma trzy ważne cechy: oddaje życie za owce, zna swoje owce i szuka zagubionych - przekonywał bp Maciej Małyga.

- Jako wspólnota mamy być jak Dobry Pasterz, który ma trzy ważne cechy: oddaje życie za owce, zna swoje owce i szuka zagubionych - przekonywał bp Maciej Małyga.

– Dziękuję ojcom franciszkanom w imieniu archidiecezji za misję w duchu św. Franciszka i św. Maksymiliana. Spotykamy się dziś także po to, by z nadzieją popatrzeć w przyszłość. Bóg do nas mówi, kocha Kościół i pozostanie mu wierny na zawsze – podkreślał podczas Eucharystii bp Maciej Małyga. W homilii hierarcha mówił o trzech najważniejszych cechach Dobrego Pasterza i jak my mamy go naśladować. – Musimy stawać się podobni do naszego Dobrego Pasterza. A Dobry Pasterz oddaje życie za owce. My także mamy dawać swoje życie Bogu i innym ludziom. Dawać czas, bo czas to wcale nie pieniądz. Czas to miłość. Czas, który mąż daje żonie, czas który mama daje dziecku. Czy jest miłość bez dawania czasu? To tylko puste deklaracje, obietnice. Dawać życie to dla nas dawać czas – czas Kościołowi, czas naszym bliskim – przekonywał bp Małyga.

– Druga cecha, której chcemy się uczyć: Dobry Pasterz zna swoje owce, a owce go znają. Znać owce to nie tylko mieć wiedzę o owcach, ale znać to w języku biblijnym osobiste zaufanie, bliskość, relacja. Jezus nas zna właśnie w ten bliski, intymny sposób. Ale to „znanie” ma być wzajemne. Nasz Pasterz daje się poznać i pragnie bliskiej relacji z nami – tłumaczył bp Maciej. I dodawał: – Trzeci rys to słowa Jezusa: „Muszę przyprowadzić te owce, które zaginęły”. To nie jest zewnętrzny przymus, ale pragnienie Jego serca. Jezus Dobry Pasterz, który nawet jeśli jedna owca się zgubi, idzie za nią. Kościół, czyli my, mamy stawać się coraz podobni do Jezusa.

Uroczystość odpustowa zbiegła się z wizytacją kanoniczną, podczas której bp Maciej Małyga przyglądał się funkcjonowaniu parafii. W sprawozdaniu proboszcz o. Radosław Kramarski mówił o początkach parafii, które sięgają 1891 roku, kiedy przybyły tu Siostry Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, założyły dom opieki z kaplicą, w której odprawiono pierwszą Mszę św. przy ul. Gajowickiej. W 1905 roku parafia liczyła już 8500 osób i zadecydowano o budowie kościoła. W 1912 roku dokonano poświęcenia świątyni, ale 30 lat po konsekracji budowla została całkowicie zniszczona podczas oblężenia Wrocławia. – Franciszkanie przybyli do tego miejsca po wojnie i wraz z parafianami odbudowali zniszczoną doszczętnie świątynię. Obecnie w tym miejscu posługuje wspólnota zakonna składająca się z 12 zakonników, 11 kapłanów i jednego brata zakonnego. Na terenie parafii mieszka 18 136 osób, z tego 13 489 jest ochrzczonych – przedstawiał parafię franciszkanin. – Codziennie sprawowanych jest tutaj pięć Mszy św., a w niedzielę i święta dziesięć Eucharystii. W parafii funkcjonuje 30 grup duszpasterskich. Specyfiką tego miejsca, w którym znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, jest szczególna troska o małżeństwa i rodziny – podkreślał ojciec proboszcz.

2022-11-05 19:40

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mieć odwagę

Niedziela Ogólnopolska 17/2022, str. 15

[ TEMATY ]

nawrócenie

Karol Porwich/Niedziela

Gdy używamy imienia Jezus w zwykłej rozmowie czy głośno mówimy o tym, jaką siłę daje nam wiara, dajemy świadectwo. Ludzie mogą je odrzucić, ale równie dobrze może się ono stać ziarnem.

Od lat powtarzamy za kolejnymi papieżami, że świat bardziej potrzebuje dzisiaj świadków niż nauczycieli Ewangelii. Gdy wyobrażamy sobie jednak takiego świadka, zazwyczaj widzimy kogoś, kto stojąc na środku kościoła, opowiada historię swojego życia. Ludzie przychodzą, by posłuchać o jego nawróceniu, o działaniu Boga w jego codzienności. Umocnieni w wierze wracają do swoich domów i wraz z innymi katolikami wspominają potem to spotkanie, dyskutują na ten temat, zachwycają się wiarą tego człowieka, chcą budować tak bliską relację z Bogiem, o jakiej im opowiadał. Zgadzamy się więc chętnie z tym, że świat potrzebuje świadków, i my sami przyjdziemy na spotkanie z nimi do naszej parafii, jeśli tylko w ogłoszeniach usłyszmy, iż ktoś taki się pojawi. W taki oto sposób wytrącamy Bogu z ręki zapewne ponad 90% tych, o których mówili papieże i których On posyła.

CZYTAJ DALEJ

Papież prosi o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie

2023-01-29 13:20

[ TEMATY ]

modlitwa

pokój

papież Franciszek

pokój dla Ukrainy

Grzegorz Gałązka

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował do wiernych o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie.

Drodzy bracia i siostry. Z wielkim smutkiem przyjmuję wiadomości napływające z Ziemi Świętej, w szczególności o śmierci dziesięciu Palestyńczyków, w tym kobiety, zabitych podczas izraelskich antyterrorystycznych akcji wojskowych w Palestynie; oraz o tym, co wydarzyło się w pobliżu Jerozolimy w piątek wieczorem, kiedy siedmiu izraelskich Żydów zostało zabitych przez Palestyńczyka, a trzech zostało rannych, gdy wychodzili z synagogi. Zwiększająca się z dnia na dzień spirala śmierci zamyka jedynie nieliczne iskierki zaufania, które istnieją między oboma narodami. Od początku roku w wymianach ognia z izraelską armią zginęły dziesiątki Palestyńczyków. Apeluję do obu rządów i społeczności międzynarodowej o natychmiastowe i bezzwłoczne znalezienie innych dróg, które obejmują dialog i szczere poszukiwanie pokoju. Módlmy się o to, bracia i siostry.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: imiona Boga to nie sukces i władza, ale pokora i służba

2023-01-29 16:46

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

archidiecezja.pl

„Wśród imion Boga nie należy szukać tych z napisem sukces i władza, ale pokora i służba” - mówił w niedzielę 29 stycznia w Inowrocławiu abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył Mszy św. za śp. kard. Józefa Glempa przypominając jego słowa, że „chrześcijanin to człowiek, który żyjąc na świecie, nie da się opanować światu całkowicie”.

Eucharystia celebrowana była w inowrocławskim kościele pw. Zwiastowania NMP, w którym śp. kard. Józef Glemp został ochrzczony 18 grudnia 1929 roku. Po latach tak o sobie pisał: „Urodzony chłopiec był tak wątły, że tego samego dnia chrztu udzielił ksiądz wikariusz Ludwik Sobieszczyk, później zesłany do Dachau. I tak z życiem doczesnym zaczęło się życie łaski w Chrystusie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję