Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Ryś: Twarz Jezusa rozpoznaje się na twarzy Kościoła, a nie biskupa

- Twarz Jezusa rozpoznaje się na twarzy Kościoła, a nie biskupa - nawet takiego, jakim był Karol Boromeusz – który był wielkim świętym Kościoła. – mówił abp Ryś. Z okazji 5. rocznicy ingresu arcybiskupa Grzegorza Rysia do katedry łódzkiej w budynku kurii - w samo południe - odbyło się spotkanie metropolity łódzkiego z księżmi biskupami i przedstawicielami kurii. Uczestnicy spotkania odmówili wspólnie modlitwę Anioł Pański oraz złożyli życzenia metropolicie łódzkiemu.

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś

W imieniu zebranych głos zabrał biskup Ireneusz Pękalski, który – jak sam stwierdził -całość życzeń postanowił zawrzeć w dwu słowach „dziękujemy” i „życzymy”. Dziękując za liczne inicjatywy, które w ciągu tych pięciu lat miały miejsce w Archidiecezji Łódzkiej, a których inicjatorem był abp Grzegorz życzył - by pod przewodnictwem księdza arcybiskupa Kościół Łódzki ciągle się odradzał. Ażeby coraz dokładniej na Jego obliczu rysowało się oblicze Chrystusa, i aby w ten sposób Kościół Łódzki w świecie, w którym żyje pokazywał prawdziwe oblicze Jezusa. A parafrazując fragment listu św. Pawła do Rzymian przypisany na dzień wspomnienia św. Karola Boromeusza życzę, żeby ksiądz arcybiskup był ciągle płomiennego ducha, a w utrapieniu był cierpliwy. – życzył biskup Ireneusz.

- Twarz Jezusa rozpoznaje się na twarzy Kościoła, a nie biskupa - nawet takiego, jakim był Karol Boromeusz – który był wielkim świętym Kościoła. – mówił abp Ryś.

Podziel się cytatem

Reklama

Dziękując za życzenia ksiądz arcybiskup Grzegorz zauważył, że obchodząc swoje 5-lecie biskupstwa w Łodzi nie jest już najkrócej posługującym tu biskupem, ale wkracza teraz w kolejne lata posługi w Łodzi, kieruje się w stronę 13 lat biskupstwa, gdyż kolejnych dwu ordynariuszy kierowało diecezją właśnie ten okres. – Tak więc jakiś cel przed oczami mam. Ale przy tych wszystkich osobistych celach jest… biskupi przychodzą i odchodzą, a Kościół trwa i Jezus jest widziany na twarzy Kościoła. Za to, że razem nam jest dane tę twarz pokazywać, bardzo wam dziękuję. – mówił abp Ryś.

Arcybiskup Grzegorz Ryś został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka arcybiskupem łódzkim w święto Podwyższenia Krzyża Świętego 14 września 2017 roku, a ingres do katedry łódzkiej odbył się 4 listopada 2017 rok. Abp Grzegorz jest siódmym biskupem Diecezji Łódzkiej i drugim pochodzącym z Krakowa.

2022-11-04 15:27

Ocena: +4 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: Bierzmowanie to sakrament inicjacji a nie dojrzałości

[ TEMATY ]

wywiad

abp Grzegorz Ryś

bierzmowanie

Ks. Paweł Kłys

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś

„Bierzmowanie to sakrament inicjacji a nie dojrzałości” – mówi KAI abp Grzegorz Ryś przed rozpoczynającym się w czwartek IV Ogólnopolskim Kongresem Nowej Ewangelizacji. – Musimy postawić sobie pytanie, czy mamy co tym młodym ludziom zaproponować w Kościele na drugi dzień i na drugi rok po bierzmowaniu” – dodaje przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Podkreśla też, że najgorszą rzeczą w duszpasterstwie jest uprawianie fikcji.

IV Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji zatytułowany „Bierzmowanie – matura czy inicjacja chrześcijańska?” odbędzie się od 23 do 26 listopada na Jasnej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził 1,5 mln zł zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego za krzywdy doznane przez ojca

2023-02-08 13:36

[ TEMATY ]

Pilecki

ipn.gov.pl

Rotmistrz Witold Pilecki

Rotmistrz Witold Pilecki

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał w środę wyrok w sprawie zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego. Sąd przyznał mu 1,5 mln zł.

Wniosek w tej sprawie wpłynął do sądu rok temu. Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego, wystąpił o kwotę 26 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa za krzywdę doznaną przez jego ojca. Proces w tej sprawie ruszył przed Sądem Okręgowym w Warszawie w listopadzie 2022 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję