Reklama

Niedziela Wrocławska

Uwielbienie ze Świętymi w Oławie

W wigilię uroczystości Wszystkich Świętych w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie odbył się Wieczór Uwielbienia, podczas którego obecne były relikwie kilkudziesięciu świętych.

Julia Pawelec

Wieczór rozpoczął się Mszą Świętą. Podczas homilii ks. Adam Bilski podkreślał, że świętość nie jest zarezerwowana tylko dla nielicznych - każdy jest powołany, aby swoim życiem zasłużyć na niebo. Wiele możemy nauczyć się od Świętych i Błogosławionych, którzy pokazali, jak kochać Boga i drugiego człowieka. Jak mówił kapłan - nie powinniśmy poprzestawać jedynie na zachwycie nad ich postawą, ale przede wszystkim czerpać z niej w codzienności. Wikariusz zwrócił uwagę, że każdy ma szansę, aby stać się Świętym.

Po Mszy nastąpiła konferencja, w trakcie której ks. Adam poruszył temat śmierci. Nasza wiara pozwala spojrzeć na nią z zupełnie innej perspektywy - nie jest to koniec, ale początek jeszcze piękniejszego życia. Pan Jezus, zmartwychwstając, ukazał, że śmierć nie jest czymś ostatecznym. Kapłan nawiązał do nazwy, jakiej pierwsi chrześcijanie używali na określenie cmentarza: dormitorium (z łac. sypialnia). Sypialnia jest miejscem, do którego człowiek udaje się na odpoczynek i z którego wstaje, aby rozpocząć nowy dzień. Podobnie jest ze zmarłymi - śmierć to tylko stan przejściowy; przecinek, a nie kropka.

Po słowie mówionym wierni wraz z zespołem Nuntiis uwielbiali Boga, prosząc Go o towarzyszenie w drodze ku świętości. Modlili się również za dusze czyśćcowe bliskich. Pod koniec wyruszyła uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem, relikwiami Świętych, pochodniami i racami. Zgromadzeni dali świadectwo swojej wiary, odśpiewując Litanię do Wszystkich Świętych. Prosili tym samym o ich wstawiennictwo.

Wieczór zakończył się indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

2022-11-02 11:06

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

70. Światowy Dzień Chorych na Trąd

Choć trąd można wyleczyć, to chorzy wciąż dotknięci są wykluczeniem społecznym. 75 proc. z nich mieszka w Indiach. Tym, co może zmienić ich sytuację, to solidnie prowadzone badania w celu wczesnego wykrycia choroby oraz edukacja społeczeństwa - powiedziała PAP dr Helena Pyz pracująca od 34 lat w Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych w Jeevodaya w Indiach.

W ostatnią niedzielę stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Trąd, ustanowiony w 1954 r. przez Raoula Follereau, francuskiego podróżnika i pisarza zaangażowanego w pomoc chorym na trąd.

CZYTAJ DALEJ

Katolicy i Orkiestra

W Polsce od kilkunastu już lat słyszymy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wśród katolików akcja Jerzego Owsiaka ma swoich zwolenników i przeciwników. Stosunek do WOŚP wyraźnie pokazuje różne nurty polskiego katolicyzmu. Katolicy sympatyzujący z Wielką Orkiestrą uważają, że akcja Jerzego Owsiaka to piękna inicjatywa. Ich zdaniem, Kościół w Polsce przeszedł ewolucję w ocenie WOŚP - od negacji i dystansu po aprobatę. Natomiast katolicy dystansujący się od Wielkiej Orkiestry nazywają akcję Jerzego Owsiaka "graniem na ludzkich uczuciach" oraz "laicyzacją działalności charytatywnej". Orkiestra jest zjawiskiem bardzo złożonym, w którym dobro miesza się ze złem. Szlachetności wolontariuszy i darczyńców towarzyszy ideologia Wielkiego Dyrygenta, który promuje wizję życia obcą chrześcijaństwu.

Argumenty zwolenników

CZYTAJ DALEJ

Londyński „bohater deskorolki” na drodze do świętości

2023-01-29 18:19

[ TEMATY ]

święty

Hiszpania

stock.adobe.com

W Madrycie rozpoczął się proces beatyfikacyjny 39-letniego Hiszpana, zwanego „bohaterem deskorolki”. Oddał swoje życie za innych, próbując powstrzymać terrorystów podczas ataku w centrum Londynu w 2017 roku.

Zanim sam został zabity, Ignacio Echeverría ocalił życie wielu ludzi. Do dramatu doszło 3 czerwca 2017 r. na Borough Market, największym targu spożywczym w Londynie, przy London Bridge. Ignacio był w drodze do skateparku, by spotkać się z przyjaciółmi, gdy zauważył mężczyznę, który z nożem rzucił się na policjanta, a następnie zaatakował kobietę. Wcześniej bandyci wjechali w tłum furgonetką. Ignacio chwycił deskorolkę i uderzył nią jednego z napastników, dzięki czemu kilkoro ludzi zdążyło uciec. Wtedy zobaczył drugiego terrorystę, atakującego policjanta. Zanim ruszył w jego stronę, został dwukrotnie pchnięty nożem w plecy. Zmarł z powodu odniesionych ran.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję