Reklama

Niedziela Wrocławska

Świętymi się stajemy poprzez nasze codzienne życie

Świętość to nasza codzienność, świętość to nasze powołanie. Chciejmy być świętymi, którzy żyją normalnym życiem, ale którzy kierują się w tym życiu nauką Ewangelii, przykazaniami i którzy korzystają z tego wszystkiego, co Bóg nam zostawił, byśmy na tej drodze do świętości postępowali - mówił abp Józef Kupny, metropolita wrocławski podczas Mszy św. na Cmentarzu Parafialnym w Siechnicach.

Ilona Baran

Uroczystość Wszystkich Świętych to czas, kiedy myślimy o tych, co już odeszli z tego świata i cieszą się chwałą nieba w Królestwie Niebieskim. To także czas na refleksję o naszym zbawieniu. W tym duchu metropolita wrocławski podkreślił znaczenie tak licznej obecności wielu wierzących na cmentarzach w tym dniu. - W naszej polskiej tradycji w tych dniach przychodzimy na cmentarze, stajemy nad grobami, zapalmy znicze, kładziemy wiązanki kwiatów i myślimy o tych, którzy odeszli. [...] Dobrze, że pamiętamy o naszych zmarłych i mamy czas, aby się zastanowić nad ich i naszym życiem i pomyśleć o wieczności - zaznaczył abp Kupny.

1 listopada jako uroczystość Wszystkich Świętych to dzień radości z tego, że w niebie jest wielkie grono tych, co osiągnęli szczęście wieczne. Do świętości jest powołany każdy, stąd też metropolita wrocławski zachęcał, aby słowo „świętość” uwolnić od lęku wynikającego w ludzkich wyobrażeń. Ksiądz Arcybiskup nauczał, że świętość wypływa z naszej codzienności i powołania. - Ten lęk pewnie się zrodził, że gdy czytamy życiorysy świętych, to ich świętości towarzyszyły nadzwyczajne okoliczności i wydarzenia. Owszem, ze świętością wiążą się nadzwyczajne wydarzenia, ale nie muszą. Nasze pojęcie świętości kształtuje także literatura czy malarstwo. Ale jest to tylko mówienie o świętości, wyrażanie tej idei. Prawdziwa świętość to nasza codzienność, trud, staranie się, życie miłością. Świętość to nasze powołanie. I my wszyscy jesteśmy na tej drodze do świętości - wskazywał abp Kupny.

W dalszej części metropolita wrocławski ukazał drogę do świętości poprzez realizację 8 błogosławieństw w codzienności. -To są ci, którzy na drodze do świętości daleko zaszli i są blisko nieba, ale wciąż żyją na ziemi. Chciejmy być świętymi, którzy żyją normalnym życiem, ale którzy kierują się w tym życiu nauką Ewangelii, przykazaniami i którzy korzystają z tego wszystkiego, co Bóg nam zostawił, byśmy na tej drodze świętości postępowali - mówił hierarcha.

Na zakończenie homilii, abp Józef Kupny nawiązał do fragmentu Apokalipsy św. Jana Apostoła mówiącego o obecności w niebie tych, którzy byli opieczętowani, czyli wybrani, uratowani. - Ty też już jesteś opieczętowany pieczęcią Ducha Świętego. Dokonało się to na chrzcie świętym, w sakramencie bierzmowania. To jest ta pieczęć, którą nosimy i jest świadectwem tego, że jesteśmy przeznaczeni do życia wiecznego. Dlatego w tym bardzo radosnym dniu, gdy myślimy o świętości, prośmy Pana Boga, by pomagał nam w tej drodze i doprowadził nas do nieba.

2022-11-01 15:26

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem Boga

2023-01-27 15:28

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

„Małżonkowie zawierają związek poprzez dobrowolną zgodę, ale to jedynie Duch Święty ma moc uczynić kobietę i mężczyznę jednością” - powiedział papież Franciszek w przemówieniu podczas spotkania z Trybunałem Apostolskim Roty Rzymskiej. Stanowi ona sąd najwyższej instancji w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Przy okazji spotkań z tym gremium papież porusza zwykle aktualne problemy związane z przeżywaniem i rozumieniem sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim.

Ojciec Święty zaznaczył, że istnieje dzisiaj w Kościele pilna potrzeba ponownego odkrycia wartości i znaczenia związku małżeńskiego między kobietą i mężczyzną. Wpływa na to również praktyczna niewiedza zarówno osobista, jak i zbiorowa dotycząca małżeństwa. W zamyśle Bożym dotyczącym małżeństwa, kobieta i mężczyzna podczas zawierania tego sakramentu otrzymują nowe serce, które uzdalnia ich do kochania miłością samego Chrystusa. Dlatego małżeństwo sakramentalne nie jest jedynie uroczystą ceremonią czy wydarzeniem społecznym, nie jest formalnością ani abstrakcyjnym ideałem, ale darem i dziełem samego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Egzorcyści z całego świata na Jasnej Górze o zagrożeniach duchowych

[ TEMATY ]

Jasna Góra

egzorcyści

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Jasna Góra

Siódme spotkanie Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Uwalniania i osób posługujących modlitwą uwalniania dobiega końca na Jasnej Górze. Takie konferencje odbywają się co dwa lata i gromadzą przedstawicieli różnych krajów, w tym roku także z Korei, Paragwaju i Stanów Zjednoczonych. Jest też emerytowany kard. Paul Josef Cordes z Watykanu. W ściśle zamkniętym pięciodniowym spotkaniu udział bierze prawie 400 osób.

Egzorcyści nie mają wątpliwości - złe duchy, czyli upadłe anioły, szatan jako byt osobowy - istnieją i robią co mogą, by krzywdzić ludzi. Jednak największym problemem jest dziś to, że nie wierzymy w żywą obecność Jezusa, który kocha każdego człowieka. Dlatego, jak przypomina ks. Janusz Czenczek, koordynator księży egzorcystów z ramienia Konferencji Episkopatu Polski, najważniejszym ich zadaniem jest głoszenie miłości Boga i profilaktyka.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję