Reklama

Niedziela Wrocławska

Zaduszny koncert organowy w bazylice św. Elżbiety [zaproszenie]

Przed nami wyjątkowy koncert zaduszny na odbudowanych organach Englera, które po 46 latach, na początku tego roku rozbrzmiały ponownie.

Magdalena Lewandowska

Odnowione Organy Englera to połączenie sztuki i muzyki

Odnowione Organy Englera to połączenie sztuki i muzyki

W piątek 28 października o godz. 19 w bazylice św. Elżbiety wystąpi Ukrainiec Ihor Sikorskyi. W kwietniu 2012 r. brał udział w pierwszym Polsko-Ukraińskim festiwalu muzyki organowej w mieście Letyczew (Ukraina), podczas którego uczestniczył w warsztatach pod kierunkiem prof. Jarosława Wróblewskiego. W 2013 r. brał udział w IV konkursie młodych organistów w Krasnobrodzie, gdzie zdobył wyróżnienie za najlepsze wykonania utworu obowiązkowego kompozytora polskiego. Od września 2014 r. rozpoczął edukację w Państwowej Szkole Muzycznej im. W. Żeleńskiego w Krakowie w klasie Agnieszki Walczy (ukończył ją w 2020 r.). W 2017 r. brał udział w IV Ogólnopolskim konkursie organowym w Bielsku-Białej, gdzie zdobył wyróżnienia.

Październikowemu koncertowi organowemu w bazylice św. Elżbiety patronują prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego prof. Krystian Kiełb oraz proboszcz parafii garnizonowej pw. św. Elżbiety ks. prałat płk. Janusz Radzik.

Program koncertu:

Reklama

Dietrich Buxtehude (1637–1707)

Preludium g-moll, BuxWV 148

Johann Sebastian Bach (1685–1750)

Preludium chorałowe „Schmucke dich, o liebe Seele”, BWV 654

Toccata i fuga d-moll (Dorycka), BWV 538

Preludium chorałowe „Nun komm, der Heiden Heiland”, BWV 659

Wstęp na recital jest bezpłatny, nie obowiązują wejściówki.

Nazywane „Głosem Śląska” organy rozbrzmiały po 46 latach ponownie 27 stycznia br. w czasie inauguracji. Budowę oryginalnego instrumentu rozpoczął w 1750 r. Michael Engler, a zakończyli 11 lat później jego syn Gottlieb Benjamin Engler i zięć Gottlieb Ziegler. Były one najbogatszym instrumentem ówczesnego Śląska, zarówno pod względem muzycznym, jak i wyglądu. Wielowiekową historię organów Englera przerwał pożar, który 9 czerwca 1976 r. strawił Bazylikę pw. św. Elżbiety.

2022-10-27 14:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najgorsza współczesna zabawka. Telefon w ręce od najmłodszych lat

2023-01-30 13:09

[ TEMATY ]

porady

smartfon

Adobe Stock

Coraz częściej spotykany obrazek to dziecko w wózku, które zamiast przyglądać się światu rzeczywistemu, skupia się na tym wirtualnym. Lekarze wielu specjalności ostrzegają, że to pułapka, która może mieć konsekwencję na resztę życia dziecka. Dowiedz się, jakie.

Jak wynika z raportu „Nastolatki 3.0”, opublikowanego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK, polski nastolatek wpatrywał się w 2020 r. w ekran komputera lub smartfona ok. 12 godzin na dobę, częściowo z powodu zdalnych lekcji, które zajmowały ponad 7 godzin dziennie. Niemniej jednak czas spędzany przez młodzież i coraz młodsze dzieci w sieci rośnie z roku na rok.

CZYTAJ DALEJ

Na progu niezwykłej tajemnicy. Koncert chórów w Zebrzydowicach

2023-01-30 19:40

[ TEMATY ]

koncert

chór Echo

Przemysław Lose

Oba chóry na wspólnym występie.

Oba chóry na wspólnym występie.

Świątynia w Zebrzydowicach wybrzmiała ponoworocznym śpiewem kolęd.

Chór Mieszano Echo z Zebrzydowic pod dyrekcją Jadwigi Sikory z towarzyszeniem Mykoli Blikhar oraz Chór Żeński Melodia z Nawsia w Czechach pod dyrekcją Aleksandry Zeman wystąpili na styczniowym koncercie w kościele Wniebowzięcia NMP w Zebrzydowicach. Na organach zagrał Arkadiusz Popławski.

CZYTAJ DALEJ

Szwecja: Pożar w rafinerii pod Sztokholmem

2023-01-31 12:03

[ TEMATY ]

Szwecja

Adobe Stock

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

W rafinerii Nynas pod Sztokholmem wybuchł we wtorek pożar, pali się ropa naftowa. Trwa akcja gaśnicza, kilka osób odniosło lekkie obrażenia, zostały opatrzone na miejscu - poinformowała lokalna policja.

Nad zakładem znajdującym się nad Bałtykiem w pobliżu portu Nynashamn, dokąd przypływają promy z Gdańska Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, unoszą się kłęby czarnego dymu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję