Reklama

Niedziela Wrocławska

Wieczór Tumski, „Ciemno płonie” i „Historie Edyty Stein”

W trwającym Roku Edyty Stein czeka nas jeszcze wiele wydarzeń związanych z patronką Europy. W kilku z nich można uczestniczyć w najbliższym czasie.

Marzena Cyfert

Kadr z wystawy "Ciemno płonie"

Kadr z wystawy

Jednym z nich jest październikowy Wieczór Tumski, który odbędzie się w poniedziałek 31 października o godz. 18 w kościele Świętego Krzyża. Usłyszymy wykład prof. dr. hab. Leszka Ziątkowskiego zatytułowany „Żydowski i chrześcijański świat Edyty Stein we Wrocławiu”.

W drugiej części Wieczoru wystąpi Chór Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją charyzmatycznego Stanisława Rybarczyka. Akompaniować będzie na organach Piotr Rojek – fenomenalny wrocławski organista. Wraz z solistami: Magdaleną Dynowską (sopran) i Piotrem Bunzlerem (tenor), wykonają kompozycje, m.in. Louisa Lewandowskiego, Moritza Deutscha, Salomona Sulzera, Samuela Naumbourga, Maxa Janowskiego.

Ciemno płonie

Reklama

Do 16 listopada w kościele św. Michała Archanioła na Ołbinie można jeszcze obejrzeć wystawę fotografii Laury Makabresku (Kamili Kansy) inspirowanych duchowością Edyty Stein – św. Teresy Benedykty od Krzyża pt. „Ciemno płonie”.

Projekt przygotowany jest przez Fundację Maria i Marta we współpracy z Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” oraz Centrum Historii Zajezdnia.

Zdjęcia Laury Makabresku współczesnym językiem fotografii wyrażają głębokie duchowe treści związane z kontemplacją życia Edyty Stein – św. Teresy Benedykty od Krzyża. Są zarazem osobistym świadectwem duchowego spotkania artystki ze świętą patronką Europy

„Historie Edyty Stein”

To tytuł konkursu, do którego zapraszają: Liceum Ogólnokształcące nr I we Wrocławiu oraz Centrum Historii Zajezdnia, Towarzystwo im. Edyty Stein i Kino Nowe Horyzonty.

Konkurs kierowany jest do uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych Wrocławia. Zadaniem uczestników jest zrealizowanie krótkiego eseju filmowego (do 5 minut), którego tematem jest historia Edyty Stein. Celem konkursu jest zainteresowanie młodych ludzi historią świętej Wrocławianki i jej tekstami. Filmowe eseje mają być bowiem osobistym komentarzem, filmową opowieścią o konkretnym tekście Edyty Stein, o miejscu związanym ze świętą lub opowieścią o wybranym fragmencie jej biografii. Termin składania prac to 22 listopada br. Nagrody w konkursie zostaną rozdane w grudniu br. na uroczystej gali w Centrum Historii Zajezdnia. Więcej informacji na stronie: www.zajezdnia.org/kalendarz/659

2022-10-25 20:08

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przepis na radosne życie według ks. Jana Bosko

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

www.salezjanie.pl

Święty Jan Bosko zasłynął, jako genialny wychowawca, nauczyciel młodzieży, pisarz i publicysta, założyciel zgromadzeń zakonnych. Często zachęcał swoich uczniów mówiąc: „bądźcie zawsze radośni, bardzo radośni!”. Radość w jego wydaniu nie oznacza jednak ciągłego, bezmyślnego uśmiechu na twarzy. Radość to postawa ducha, nastawienie wobec życia. 

Jan Bosko przyszedł na świat 16 sierpnia 1815 roku w ubogiej wiejskiej rodzinie w Becchi niedaleko Turynu, we włoskim Piemoncie. Rodzice, Franciszek Bosko i Małgorzata Occhiena, dali mu na chrzcie dwa imiona: Jan, Melchior. Kiedy chłopiec miał dwa lata, umarł mu ojciec. Wychowaniem Jana i dwóch jego braci zajęła się matka, która zaszczepiła w nich chęć do nauki i pobożność.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zawierzył Matce Bożej swą podróż do Afryki

2023-01-30 17:36

[ TEMATY ]

Franciszek w Afryce

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Dziś po południu, jak zwykle przed zagranicznymi pielgrzymkami, papież Franciszek pojechał do bazyliki Matki Bożej Większej, aby pomodlić się przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) i powierzyć jej swoją zbliżającą się podróż apostolską do Afryki.

W dniach 31 stycznia - 3 lutego Franciszek będzie przebywał w Demokratycznej Republice Konga, a w dniach 3-5 lutego w Sudanie Południowym.

CZYTAJ DALEJ

Papieża Franciszka „Ekumeniczna pielgrzymka pokoju” do Sudanu Południowego

2023-01-31 09:32

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

Grzegorz Gałązka

W dniach 3-5 lutego Franciszek odbędzie „ekumeniczną pielgrzymkę pokoju” do Sudanu Południowego. Towarzyszyć mu będą: honorowy zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej, arcybiskup Canterbury Justin Welby i moderator Zgromadzenia Ogólnego prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastor Iain Greenshields. Jej hasłem są słowa Jezusa: „Proszę, aby wszyscy byli jedno”, zaczerpnięte z tzw. Modlitwy Arcykapłańskiej z Ewangelii św. Jana. Wcześniej, od 31 stycznia do 3 lutego, Ojciec Święty odwiedzi Demokratyczną Republikę Konga. Będzie to 40. podróż zagraniczna papieża w czasie jego prawie dziesięcioletniego pontyfikatu.

Wizyta ekumeniczna

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję