Reklama

Niedziela Wrocławska

Dzień Białej Laski z bł. Matką Czacką

Relikwie bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej zostały wprowadzone do kaplicy duszpasterstwa osób niesłyszących i niewidomych w kościele NMP na Piasku. Mszy św. przewodniczył ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego wrocławskiej kurii.

Marzena Cyfert

Ks. Tomasz Filinowicz

Ks. Tomasz Filinowicz

– Od dziś w naszej kaplicy swoje stałe miejsce zajmie błogosławiona niewidoma matka niewidomych. Właśnie po to, aby przypominać nam tę podstawową, prostą i potrzebną prawdę, że w życiu wiary chodzi o relację z Bogiem, o pełne miłości stawianie Boga na pierwszym miejscu – mówił ks. Filinowicz, duszpasterz osób niewidomych i niesłyszących.

Na Eucharystii obecne były siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża, dzięki którym relikwie Matki Czackiej trafiły do wspólnoty – s. Ludmiła i s. Zdzisława pochodzące z Legnicy oraz s. Radosława z Krajowego Duszpasterstwa Niewidomych z Warszawy. Obecne były również osoby związane ze środowiskiem duszpasterskim osób niesłyszących i niewidomych z różnych miejsc Dolnego Śląska i wolontariusze Fundacji Fonis.

– Jest dla nas wielką radością i zaszczytem, że relikwie I stopnia bł. Matki Elżbiety pozostaną już tutaj. Poszerza się przez to ta parafia bł. Matki Elżbiety a jednocześnie nasze środowisko będzie mogło czuć tę większą łączność z Państwem – mówiła s. Radosława.

Przybliżyła następnie postać Matki Czackiej i wyjaśniła symbolikę relikwiarza. – Powstał on z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku. Jest to relikwiarz drewniany, żeby można go było milej „oglądać”, dotykając. Jest z drzewa bukowego. Na początku, gdy podejdziemy, zobaczymy dłonie, które powstały na podstawie odlewu dłoni Matki Elżbiety Róży Czackiej, oczywiście proporcje są zmniejszone. Te dłonie czytają tekst napisany brajlem na planie krzyża – tłumaczyła s. Radosława.

Podkreśliła, że z daleka widać dłonie, krzyż i że na krzyżu jest napisane jakieś przesłanie. I tak jest w trudnych wydarzeniach naszego życia – na początku widzimy krzyż, trudną sytuację. Dopiero gdy podejdziemy bliżej i przeczytamy tekst, wszystko staje się jasne.

– Zatrzymujemy się na modlitwie w chwili ciszy, przybliżamy się do krzyża, próbujemy go dotknąć, „przytulamy się do krzyża”, jak mówi Matka Elżbieta, i wtedy z większym zrozumieniem widzimy swoją drogę – mówiła siostra.

Reklama

Nawiązała do Psalmu 26, którego fragment wypisany jest na relikwiarzu, a którym przez 10 lat przed śmiercią modliła się Matka Czacka. „Ci, którzy we łzach sieją, żąć będą w radości. Idą i płaczą niosąc ziarno na zasiew, lecz powrócą z radością, niosąc swoje snopy”. Podkreśliła, że tak było w życiu Matki, kiedy traciła wzrok. Spotkało ją bardzo trudne wydarzenie, a przy usłyszanej diagnozie usłyszała radę lekarza, by zajęła się osobami niewidomymi.

– Wybił ją z niebezpieczeństwa zatrzymania się na swoim cierpieniu, na swoich troskach. I rzeczywiście Róża po trzech dniach modlitwy wyszła z decyzją tworzenia domów niewidomych. Róża jest też patronką trudnych wyborów. Umiała wybrać w momencie swojego dramatu życiowego, który ostatecznie stał się dla niej błogosławieństwem – mówiła siostra. Matka Czacka nazywana jest też patronką długiego oczekiwania. Jako hrabianka przygotowywała się bowiem przez 10 lat do podjęcia pracy wśród niewidomych.

– Została nazwana niewidomą matką niewidomych. Kojarzy mi się taki fakt, kiedy Matka w Laskach usłyszała płacz dziecka i poprosiła siostrę, by to dziecko mogło podejść do niej. Zapytała, co się dzieje. 7-letni Władek przywieziony został przez mamę do Lasek. Mama również płakała – z tego powodu, że ma synka zostawić. Więc płakali oboje. Matka Elżbieta przytuliła go wtedy i powiedziała: Nie płacz, Władku, będziesz szczęśliwy, bo i ja jestem szczęśliwa. Ukazała tym, że jeśli ktoś nie widzi, to nie jest koniec świata, bo ten swój trud może przekuć na wielkie dobro. Niewidzenie fizyczne może przekuć na zdolność widzenia duchowego, na wrażliwość na świat i drugiego człowieka. Matka zachęcała również wszystkie osoby z dysfunkcją wzroku, aby swój krzyż ofiarowały za osoby niewidome duchowo, bo one nie widzą sensu wielu wydarzeń i tracą drogę do Boga – mówiła s. Radosława.

Reklama

Na koniec podzieliła się informacją, że w archidiecezji warszawskiej Matka Czacka została niedawno ogłoszona patronką osób niepełnosprawnych i tych, które im służą.

Po Eucharystii odbył się koncert Oskara Wiśniewskiego, ucznia Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących oraz z innymi niepełnosprawnościami im. Marii Grzegorzewskiej a po koncercie Agapa „Pod czwórką”.

2022-10-23 21:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Osiem rad jak być szczęśliwym

2023-01-28 20:00

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie Słowa Bożego

Sr. Amata CSFN

Ewangelia: Mt 5, 1-12a

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

2023-01-29 18:30

[ TEMATY ]

Wanda Malczewska

Ks. Józef Janiec

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska to urodzona w 1822 roku świecka mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka. Pochodziła z rodu Malczewskich herbu Tarnawa i była ciotką słynnego malarza symbolisty Jacka Malczewskiego oraz poety Antoniego Malczewskiego – prekursora polskiego romantyzmu.

Już jako dziecko była bardzo religijna i miała pierwsze mistyczne spotkania z Chrystusem (do pierwszej komunii świętej przystąpiła jako ośmiolatka). Będąc jeszcze nastolatką, przeżyła śmierć matki i ponowne małżeństwo ojca. Niedługo później zamieszkała u zamożnej ciotki (siostry ojca), Konstancji Siemieńskiej. To właśnie przy jej rodzinie Wanda spędziła większą część życia, zajmując się szeroko pojętym wolontariatem. Mieszkańców wsi zaopatrywała w książki, uczyła dzieci czytać i pisać, katechizowała37. Niejednokrotnie służyła radą i pomocą. Zrobiła nawet kurs felczerski, by zajmować się chorymi, zaś w czasie powstania styczniowego zorganizowała szpital dla rannych powstańców. Warto zaznaczyć, że leczyła nie tylko Polaków, lecz także Rosjan. Po śmierci ciotki Wanda Malczewska przez pewien czas zamieszkała gościnnie w klasztorze sióstr dominikanek pod Przyrowem. Nadal leczyła i odwiedzała chorych, zajmowała się szyciem parametrów liturgicznych, oddawała się modlitwie. Trzy ostatnie lata życia spędziła na plebanii w Parznie, oddając się pracy społecznej i charytatywnej. Z powodu braku sił nie mogła osobiście odwiedzać chorych, więc przyjmowała ich u siebie. Jeszcze za życia uznawano Malczewską za osobę uduchowioną i głęboko wierzącą. Zresztą nie bezpodstawnie. Obdarzona była bowiem charyzmatem proroctwa i miewała religijne wizje.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 20-lecie Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”

2023-01-29 18:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

chór

Jasna Góra/Facebook

Jubileusz 20-lecia istnienia świętuje Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. Na co dzień bierze czynny udział w życiu Sanktuarium, wzbogacając śpiewem nabożeństwa oraz największe uroczystości. Jego działalność wpisuje się też w muzyczne tradycje klasztoru. Jubileuszową Mszę św. celebrowali abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Po niej odbył się uroczysty koncert kolęd.

- Wasz śpiew pomaga ludziom doświadczyć obecności Boga - mówił kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak na rozpoczęcie dziękczynnej Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję