Reklama

Niedziela Wrocławska

Urszulański jubileusz

We wspomnienie św. Urszuli zakończył się jubileuszowy rok 75-lecia Liceum Sióstr Urszulanek we Wrocławiu.

Magdalena Lewandowska

W Auli Wydziału Prawa podsumowano urszulański rok jubileuszowy

W Auli Wydziału Prawa podsumowano urszulański rok jubileuszowy

Uroczystość rozpoczęła się od Eucharystii w Kościele Uniwersyteckim, której przewodniczył ks. prof. Włodzimierz Wołyniec. Podczas Mszy św. uczniowie klas pierwszych złożyli także przyrzeczenia na sztandar. – Życzę wam, abyście w szkole urszulińskiej znaleźli odpowiednie środowisko do rozwoju intelektualnego, duchowego i ludzkiego. Niech lata przeżyte w tym liceum dadzą wam dobry fundament pod start w dorosłe życie – mówiła do uczniów przełożona wrocławskich urszulanek s. Kinga Klepek.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Auli Wydziału Prawa, gdzie m.in. podsumowano wszystkie działania jubileuszowe. Rozpoczęły się one 5 listopada 2021 roku w rocznicę wybrzmienia pierwszego dzwonka w rodzącej się po II wojnie światowej wrocławskiej szkle prowadzonej przez siostry urszulanki. Rok jubileuszowy obfitował w wiele spotkań, podczas których wspominano historię i budowano ducha urszulińskiej wspólnoty. W sposób szczególny upamiętniono s. Józefę Jezierską, dyrektorkę liceum w latach 1970-2007, wybitną matematyczkę i biblistkę, profesora Papieskiego Wydziału Teologicznego – w marcu tego roku odsłonięta została tablica upamiętniająca jej wkład w budowanie szkoły.

Ale rok jubileuszowy to także 75 km Camino na 75 lat. – Zadaniem, które sobie postawiliśmy, było zorganizowanie czterech wędrówek szlakami Camino, a do wspólnego pielgrzymowania zaprosiliśmy uczniów, ich rodziny, nauczycieli, siostry urszulanki i absolwentów szkoły. Wspólnie przeszliśmy drogami św. Jakuba wokół Wrocławia ponad 75 kilometrów. Pierwszy etap odbył się 21 listopada 2021 roku, a ostatni 24 września 2022 i była to trasa z Oławy do Siechnic – opowiadali o akcji uczniowie, którzy brali w niej udział.

75-lecie szkoły zostało też uczczone kulturą – w czerwcu na specjalnej scenie przed Liceum Urszulańskim wystąpił zespół Grubszy Sens, For Fun, Chudoba razem z ukraińską artystka Alyoną Karamanetz, 40 Synów i 30 Wnuków Jeżdżących Na 70 Oślętach, N.O.E. i ks. Jakub Bartczak. Było bardzo radośnie, głośno i tanecznie – wszystko na chwałę Bożą.

Reklama

Jednym z ostatnich jubileuszowych wydarzeń było Insieme sport – prawie 100 młodych ludzi wzięło we Wrocławiu udział w spotkaniu uczniów urszulańskich szkół średnich i w duchu Insieme (z włos. „razem”) podjęli przyjacielską rywalizację sportową.

– Św. Urszula zachęca nas do odwagi i tej odwagi wam życzę. Szczególnie do dzielenia się dobrem, bo tego dobra bardzo dzisiaj potrzeba – mówiła w Auli Wydziału Prawa przełożona prowincjalna sióstr urszulanek s. Iwona Skorupa. – Zapraszam was także do codziennej wierności Bogu i do pielęgnowania wiary. Sama wiedza nie wystarczy. A wiedza połączona z wiarą może was zaprowadzić bardzo daleko – przekonywała.

Ostatnim akcentem jubileuszu będzie 6 listopada dziękczynna pielgrzymka na Jasną Górę, by odnowić przyrzeczenia poczynione w latach 50 na wzór przyrzeczeń kard. Stefana Wyszyńskiego.

2022-10-22 18:32

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

70. Światowy Dzień Chorych na Trąd

Choć trąd można wyleczyć, to chorzy wciąż dotknięci są wykluczeniem społecznym. 75 proc. z nich mieszka w Indiach. Tym, co może zmienić ich sytuację, to solidnie prowadzone badania w celu wczesnego wykrycia choroby oraz edukacja społeczeństwa - powiedziała PAP dr Helena Pyz pracująca od 34 lat w Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych w Jeevodaya w Indiach.

W ostatnią niedzielę stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Trąd, ustanowiony w 1954 r. przez Raoula Follereau, francuskiego podróżnika i pisarza zaangażowanego w pomoc chorym na trąd.

CZYTAJ DALEJ

Katolicy i Orkiestra

W Polsce od kilkunastu już lat słyszymy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wśród katolików akcja Jerzego Owsiaka ma swoich zwolenników i przeciwników. Stosunek do WOŚP wyraźnie pokazuje różne nurty polskiego katolicyzmu. Katolicy sympatyzujący z Wielką Orkiestrą uważają, że akcja Jerzego Owsiaka to piękna inicjatywa. Ich zdaniem, Kościół w Polsce przeszedł ewolucję w ocenie WOŚP - od negacji i dystansu po aprobatę. Natomiast katolicy dystansujący się od Wielkiej Orkiestry nazywają akcję Jerzego Owsiaka "graniem na ludzkich uczuciach" oraz "laicyzacją działalności charytatywnej". Orkiestra jest zjawiskiem bardzo złożonym, w którym dobro miesza się ze złem. Szlachetności wolontariuszy i darczyńców towarzyszy ideologia Wielkiego Dyrygenta, który promuje wizję życia obcą chrześcijaństwu.

Argumenty zwolenników

CZYTAJ DALEJ

Londyński „bohater deskorolki” na drodze do świętości

2023-01-29 18:19

[ TEMATY ]

święty

Hiszpania

stock.adobe.com

W Madrycie rozpoczął się proces beatyfikacyjny 39-letniego Hiszpana, zwanego „bohaterem deskorolki”. Oddał swoje życie za innych, próbując powstrzymać terrorystów podczas ataku w centrum Londynu w 2017 roku.

Zanim sam został zabity, Ignacio Echeverría ocalił życie wielu ludzi. Do dramatu doszło 3 czerwca 2017 r. na Borough Market, największym targu spożywczym w Londynie, przy London Bridge. Ignacio był w drodze do skateparku, by spotkać się z przyjaciółmi, gdy zauważył mężczyznę, który z nożem rzucił się na policjanta, a następnie zaatakował kobietę. Wcześniej bandyci wjechali w tłum furgonetką. Ignacio chwycił deskorolkę i uderzył nią jednego z napastników, dzięki czemu kilkoro ludzi zdążyło uciec. Wtedy zobaczył drugiego terrorystę, atakującego policjanta. Zanim ruszył w jego stronę, został dwukrotnie pchnięty nożem w plecy. Zmarł z powodu odniesionych ran.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję