Reklama

Niedziela Wrocławska

Dać świadectwo wobec świata

Październik to czas powrotów na uczelnie. W tym czasie odbywają się uroczyste inauguracje roku akademickiego. Podobnie jest na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, gdzie dziś odbywa się inauguracja, która rozpoczęła się w katedrze wrocławskiej na wspólnej Eucharystii.

Marzena Cyfert

Bp Andrzej Siemieniewski

Bp Andrzej Siemieniewski

Mszy świętej przewodniczył abp Józef Kupny, Wielki Kanclerz PWT we Wrocławiu, a homilię wygłosił bp Andrzej Siemieniewski, ordynariusz diecezji legnickiej, który na początku przywołał czasy apostolskie oraz sposób głoszenia wtedy słowa Bożego i dzielenia się mądrością. - Od czasów Apostoła Pawła i jego uczniów widzimy, że głoszenie Ewangelii złączyło się z księgami mądrości. [...] Jest jakaś wiedza, oświecenie płynące od samego Boga, wiedza otwierająca bramy do Królestwa Światła i jakaś niewiedza, niepozwalająca wyjść poza mrok. [...] Z jednej strony umysł może być zamknięty dla Boga, a z drugiej strony może stać się księgą, w której Bóg sam wypisze swoje prawo, które nie będzie suchą wiedzą, stającą się pomocą dla świadectwa - mówił bp Siemieniewski.

W dalszej części hierarcha, posługując się fragmentem z Listu św. Pawła Apostoła do Tymoteusza, wskazał na różnice między wiedzą a niewiedzą, mądrością a jej brakiem. - W obu przypadkach otwiera się pole odpowiedzialności człowieka. Otrzymaliśmy polecenie, aby także umysłem miłować Boga, a jeśli jest to polecenie, przykazanie to rodzi się pytanie, jak je realizować - mówił bp Andrzej, przywołując fragment książki papieża Benedykta XVI. - – Umieszczanie świata w świetle rozumu (ratio), który pochodzi od przedwiecznego stwórczego Rozumu, od jego uzdrawiającej dobroci, i na niego wskazuje, jest trwałym i centralnym zadaniem posłańca Jezusa Chrystusa.

Kontynuując myśl, biskup legnicki nawiązał do obecnego wydarzenia, jakim jest inauguracja roku akademickiego na PWT i sprawowana w tym czasie Eucharystia. -Dlatego wielu chce być posłańcami Jezusa Chrystusa i pd znakiem wiedzy, nauki i akademii, gdyż to wszystko, co postrzegamy, chcemy umieścić w świetle rozumu, który od Najwyższego, Przedwiecznego i Stwórczego Rozumu pochodzi i dodał: - Nasza obecność tutaj świadczy o tym, że to centralne zadanie chcemy podjąć w roku akademickim 2022/2022. Jeśli używanie rozumu w sprawach wiary jest zadaniem każdego chrześcijanina, to jakże jest to naglące w gronie akademickiej społeczności. Ma to być świadectwem wobec świata, gdyż słowo ”rozum” anektują dla siebie przeciwnicy wiary - zaznaczył bp Siemieniewski.

Reklama

Kaznodzieja zwrócił uwagę na konieczność świadectwa wiary rozumnej, uporządkowanej i misyjnej. Powołał się w tym na Apostoła Pawła, który podejmował troskę o głoszenie Ewangelii, aby wszystkie narody Ewangelię posłyszały. - Rozum łączy się z wiarą. Dwa wielkie Boże dary, a Jan Apostoł wyraził to słowami: Syn Boży przyszedł i obdarzył nas zdolnością rozumu, abyśmy poznawali Prawdziwego. Czy wystarczy tylko rozum? Nie jest przecież jedynym duchowym darem dla człowieka. Jest ich więcej, a tworzą one barwny wachlarz, bo trzeba w Kościele świadectwa charytatywnej miłości płynącej z potrzeby serca, świadectwa charyzmatycznej mocy Ducha oraz potrzeba jasnego i rozumnego myślenia o wierze. To jest stabilny trójnóg chrześcijaństwa. Każdy z tych aspektów przejawi się w różnych chrześcijanach - nauczał biskup, dodając: - Razem tworzą katolicką jedność.

Biskup Andrzej Siemieniewski mówił także o przykładach odnajdywania Boga poprzez naukę. Posłużył się przy tym fragmentem wykładu Benedykta XVI z Ratyzbony mówiący o tym, że działanie niezgodne z rozumem sprzeczne jest z istotą Boga.

Po zakończonej Mszy świętej wszyscy udali się do auli PWT we Wrocławiu, gdzie odbyła się dalsza część inauguracji.

2022-10-18 12:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

70. Światowy Dzień Chorych na Trąd

Choć trąd można wyleczyć, to chorzy wciąż dotknięci są wykluczeniem społecznym. 75 proc. z nich mieszka w Indiach. Tym, co może zmienić ich sytuację, to solidnie prowadzone badania w celu wczesnego wykrycia choroby oraz edukacja społeczeństwa - powiedziała PAP dr Helena Pyz pracująca od 34 lat w Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych w Jeevodaya w Indiach.

W ostatnią niedzielę stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Trąd, ustanowiony w 1954 r. przez Raoula Follereau, francuskiego podróżnika i pisarza zaangażowanego w pomoc chorym na trąd.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

W trosce o Kościół

2023-01-29 18:05

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Sandomierzu pierwszy raz w nowym składzie zebrała się Diecezjalna Rada Duszpasterska.

Rada została powołana przez Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza na nową kadencję zgodnie z prawem kanonicznym, ze szczególnym uwzględnieniem uchwał III Synodu Diecezji Sandomierskiej. Jej obradom przewodniczy Biskup Ordynariusz, złożona jest z kapłanów, osób zakonnych, a przede wszystkim ze świeckich, będących przedstawicielami różnych środowisk diecezjalnych. Spotkanie Rady, w którym uczestniczyło większość jej członków, odbyło się w siedzibie kurii. Biskup Krzysztof Nitkiewicz podziękował obecnym za zaangażowanie na rzecz wspólnoty diecezjalnej i przedstawił sytuację duszpasterską, jaka wyłania się z wizytacji kanonicznych, w tym ze spotkań z radami parafialnymi. Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii, ks. Wojciech Kania mówił o tegorocznych planach związanych z obchodami 800-lecia śmierci bł. Wincentego Kadłubka oraz o przygotowaniach do światowych dni młodzieży. Uczestnicy spotkania podzieli się swoimi spostrzeżeniami odnośnie atmosfery panującej w parafiach oraz relacji z instytucjami takimi, jak szkoły. Była mowa o potrzebie tworzenia nowych miejsc adoracji wieczystej Najświętszego Sakramentu oraz intensyfikacji inicjatyw modlitewnych. Poruszono również temat działalności Katolickich Centrów Pomocy Rodzinie, które częściowo zawiesiły swoją działalność z powodu braku zainteresowania ze strony niektórych księży proboszczów. Istnieje w związku z tym konieczność odbudowy sieci tych centrów, w zmodyfikowanej formie. Musi to iść w parze z rozwojem wolontariatu, który nie może ograniczać się jedynie do okresowych akcji. Zwrócono jednocześnie uwagę, że należy poprawić komunikację pomiędzy kurią oraz dekanatami i parafiami, oraz pomiędzy duszpasterzami, katechetami i wiernymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję