Reklama

Niedziela Wrocławska

One już zapytały Pana Boga

15 października obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. Na cmentarzu parafialnym w Trzebnicy odbył się pochówek 50 dzieci, które odeszły przed narodzeniem. Eucharystii w kaplicy cmentarnej przewodniczył ks. Piotr Zeman, salwatorianin.

Marzena Cyfert

Pochówek dzieci utraconych w Trzebnicy

Pochówek dzieci utraconych w Trzebnicy

W homilii zacytował zdanie jednego z profesorów, wykładowcę Pisma Świętego: „Jeśli nie możesz i nie potrafisz zrozumieć woli Bożej, to nie staraj się tego zrobić, ale po prostu ją przyjmij”. Podkreślił, że dzisiaj jest właśnie taki dzień, w którym to powiedzenie staje się bardzo realne.

– W życiu człowieka bywają różne chwile: radosne, bolesne, trudne. Kiedy przychodzą trudne dni, wtedy rodzą się różne wątpliwości. Wtedy rodzą się pytania, na które nie ma odpowiedzi. Przynajmniej nie ma odpowiedzi tutaj na ziemi. Dziś jest taki właśnie dzień, bo przecież śmierć nie powinna dotknąć tak młodego życia; życia, które tak naprawdę na tym świecie fizycznie jeszcze się nie rozpoczęło – mówił ks. Zeman. Podkreślił, że ma na myśli dzieci, wokół których dziś się zbieramy, a które nie zdążyły wcale zasmakować życia tutaj na ziemi.

– Przecież te dzieci mogły się cieszyć życiem, mogły się cieszyć swoimi rodzicami. Przecież tak trudno zapełnić pustkę w sercu ich rodziców po ich odejściu. Na pewno zostały przygotowane dla nich zabawki a może i cały pokój. I w takim właśnie bolesnym momencie trudno cokolwiek powiedzieć. Może najlepiej byłoby po prostu milczeć, bo ludzkie słowa nie są w stanie wyrazić uczuć, które wypełniają serca rodziców, tracących swoje dziecko. W tych uczuciach rodzi się zawsze pytanie: Dlaczego? – mówił kapłan.

Zauważył, że my chrześcijanie zwracamy się z tym pytaniem do Boga, bo tylko On zna odpowiedź i tylko On może jej udzielić. Dlaczego nasze dziecko, którego życie dopiero rozkwitało, nagle odchodzi? Dlaczego nie dostało szansy, aby je lepiej poznać, pokochać? Dlaczego to tak bardzo boli?

– Tych pytań „dlaczego?” jest bardzo dużo. Myślę, że nikt z nas tu na ziemi nie znajdzie na nie odpowiedzi, bo nikt nie znalazł odpowiedzi na pytanie o sens śmierci a szczególnie śmierci małego dziecka. Ale odpowiedź na to pytanie znają te dzieci, które dzisiaj żegnamy. Znają dlatego, że one to pytanie już zadały Panu Bogu i one na to pytanie uzyskały już odpowiedź. Zapewne chciałyby nam powiedzieć: „Nie martwcie się już o nas, nie płaczcie i nie rozpaczajcie. U Pana Boga jest nam bardzo dobrze, jesteśmy szczęśliwe” – mówił salwatorianin.

Reklama

Nawiązał do Ewangelii, która daje nam wskazówki, jak w takim smutku zobaczyć promyk nadziei. Podkreślił, że tym promykiem jest nasza wiara. Przykład takiej wiary pokazał nam dostojnik, dla którego po ludzku wszystko już było stracone, ale przyszedł do Jezusa i powiedział Mu, że jego córka nie żyje. Za swoją wiarę uzyskał odpowiedz: „Dziewczynka nie umarła, ona śpi”.

– W tej kaplicy fizycznie nic takiego się nie stanie, o czym słyszeliśmy w Ewangelii, ale na pewno nasza wiara sprawi, że to, o czym słyszeliśmy, dokona się w naszym sercu. Prośmy Boga, abyśmy potrafili przyjąć Jego wolę, nawet wtedy, gdy nie potrafimy jej zrozumieć. Nawet wtedy, gdy jest ona dla nas zbyt trudna, zbyt bolesna. Bo przecież Pan Bóg dobrze wie, co robi i może właśnie potrzebował tych dzieci u siebie w niebie, aby właśnie przez nie, tutaj na ziemi, w naszych rodzinach dokonać czegoś wielkiego, szczególnego. Tego nie wiemy, to pokaże nam dopiero życie – mówił kapłan i życzył, by Pan Bóg leczył rany serc i wzniecał w nich pokój, nadzieję i miłość.

2022-10-15 21:43

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

8 lutego: Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji Przeciwko Handlowi Ludźmi

2023-02-08 07:50

[ TEMATY ]

handel ludźmi

PublicDomainPictures/pixabay.com

Kościół 8 lutego obchodzi Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji Przeciwko Handlowi Ludźmi. W tym roku odbędzie się pod hasłem "Droga ku godności". Obchodom patronuje Sieć Bakhita do Spraw Przeciwdziałania i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa.

Sieć Bakhita do Spraw Przeciwdziałania i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa wskazuje, że w 2022 r. wzrosła liczba osób dotkniętych handlem ludźmi. Zgodnie z danymi Prokuratury Krajowej w Polsce najczęstszymi formami wykorzystania są praca przymusowa, zmuszanie do wyłudzania świadczeń socjalnych i prostytucja.

CZYTAJ DALEJ

Rzeczniczka prawdziwej emancypacji

Doświadczyła wielorakich cierpień wynikających z niewolnictwa, a jednak stała się świadkiem prawdziwej miłości i wolności.

Bakhita, urodzona w Sudanie, w wieku ok. 7 lat została porwana i stała się niewolnicą. Wielokrotnie była sprzedawana kolejnym właścicielom. Ostatecznie jako niewolnica znalazła się na służbie u matki i żony pewnego generała, gdzie każdego dnia była chłostana aż do krwi. Pozostały jej po tym 144 blizny. Odzyskała wolność dopiero wtedy, gdy znalazła się w rękach Callista Legnaniego, włoskiego konsula. Wraz z nim udała się do Włoch, by zajmować się jego rodziną. To właśnie tam, w Wenecji, zrodziło się jej powołanie do życia zakonnego. Benedykt XVI napisał o tym wydarzeniu w swojej encyklice Spe salvi: „Znając tak okrutnych «panów», których do tej pory była własnością, tu Bakhita poznała «Pana» całkowicie innego, żyjącego Boga, Boga Jezusa Chrystusa – w dialekcie weneckim, którego się nauczyła, nazywała Go «Paron» (Pan). Do tej pory znała tylko panów, którzy ją poniżali i maltretowali albo – w najlepszym przypadku – uważali ją za użyteczną niewolnicę. Teraz natomiast usłyszała o istnieniu «Parona», który jest ponad wszystkimi panami, jest Panem panów, oraz że ten Pan jest dobry, jest uosobieniem dobroci” (n. 3).

CZYTAJ DALEJ

Obradowała Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych

2023-02-08 16:48

[ TEMATY ]

misje

Papieskie Dzieła Misyjne

missio.org.pl

W Skorzeszycach odbyła się Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych. Do diecezji kieleckiej przyjechało 17 kapłanów z 16 diecezji, dyrektor krajowy PDM ks. Maciej Będziński, sekretarze poszczególnych Dzieł oraz dyrektor wydawnictwa Missio-Polonia. W najbliższym czasie powołana zostanie również fundacja „Na Krańce Świata”, która będzie służyć pozyskiwaniu projektów dla animacji misyjnej w PDM.

W poniedziałek Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Kaleta z diecezji kieleckiej. Przybliżył on uczestnikom postać sługi Bożego ks. Wojciecha Piwowarczyka, byłego dyrektora PDM w diecezji kieleckiej, duszpasterza młodzieży i chorych, zaangażowanego w dzieło misyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję