Reklama

Niedziela Wrocławska

Nagrody im. św. Edyty Stein

W 131. rocznicę urodzin św. Teresy Benedykty od Krzyża, na zakończenie konferencji naukowej „Osoba i płeć. Doświadczenia i nauczanie Edyty Stein wobec dzisiejszych prądów ideowych”, odbyła się ceremonia wręczenia Nagród im. św. Edyty Stein.

Marzena Cyfert

Ks. Jan Gondro podczas odbierania Nagrody im. św. Edyty Stein

Ks. Jan Gondro podczas odbierania Nagrody im. św. Edyty Stein

Uroczystość odbyła się w Domu Edyty Stein przy ul. Nowowiejskiej 38. Nagroda przyznawana jest przez Kapitułę Towarzystwa im. Edyty Stein oraz Dyrektora Ośrodka Pamięć i Przyszłość za działania na forum krajowym i zagranicznym w dziedzinie publicystyki, literatury, mediów i dziedzinie naukowej.

Tegorocznymi laureatami zostali:

Ks. abp prof. dr hab. Marek Jędraszewski, metropolita krakowski

Reklama

Ks. Jan Gondro

Pani Maria Kromp-Zaleska

Dr Cecile Rastoin

Dr Sophie Binggeli

Uroczystość poprzedziła dwudniowa konferencja naukowa. – W obecnym roku 2022, który jest we Wrocławiu Rokiem Edyty Stein, obchodzimy 100. rocznicę chrztu Patronki Europy i 80. rocznicę jej męczeńskiej śmierci w niemieckim nazistowskim obozie zagłady w Auschwitz-Birkenau. W tegorocznej konferencji podejmiemy temat geniuszu kobiecego i męskiego w myśli Edyty Stein, w szerokim spektrum życia rodzinnego, kościelnego i społecznego. Przyjrzymy się, jak wrażliwość i refleksja Edyty Stein wyrastającej ze świata tradycyjnych wartości oraz fenomenologicznej i arystotelejsko-tomistycznej antropologii mogą nam pomóc w konfrontacji z wizją człowieka i płci, wyrażaną przez nurty gender coraz popularniejsze wśród współczesnej młodzieży – mówił ks. prof. Jerzy Witek, prezes Towarzystwa im. Edyty Stein na rozpoczęcie konferencji.

Wśród prelegentów byli m.in. Prof. Leon Miodoński z Uniwersytetu Wrocławskiego z wykładem: „Kobieta, mężczyzna, a może osoba? Fenomenologiczne i teologiczne przesłanki krytyki społecznej Edyty Stein”; ks. prof. Bogdan Ferdek z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, który przedstawił temat: „Symboliczny sens kobiety w ujęciu Edith Stein"; prof. Anna Grzegorczyk z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i dr Nelli Sołonko z Uniwersytetu Szczecińskiego, które mówiły o „Relacyjności płci w personalizmie Edyty Stein”; ks. dr Antonio Panaro z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego z tematem: „Edyta Stein i chrześcijańska wizja godności kobiety na podstawie Listu apostolskiego JP2II Mulieris dignitatem”.

2022-10-13 17:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 20-lecie Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”

2023-01-29 18:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

chór

Jasna Góra/Facebook

Jubileusz 20-lecia istnienia świętuje Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. Na co dzień bierze czynny udział w życiu Sanktuarium, wzbogacając śpiewem nabożeństwa oraz największe uroczystości. Jego działalność wpisuje się też w muzyczne tradycje klasztoru. Jubileuszową Mszę św. celebrowali abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Po niej odbył się uroczysty koncert kolęd.

- Wasz śpiew pomaga ludziom doświadczyć obecności Boga - mówił kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak na rozpoczęcie dziękczynnej Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Czy moje wybory zawsze są przemodlone?

2023-01-05 11:34

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 5, 1-20.

Poniedziałek, 30 stycznia 2023

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: imiona Boga to nie sukces i władza, ale pokora i służba

2023-01-29 16:46

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

archidiecezja.pl

„Wśród imion Boga nie należy szukać tych z napisem sukces i władza, ale pokora i służba” - mówił w niedzielę 29 stycznia w Inowrocławiu abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył Mszy św. za śp. kard. Józefa Glempa przypominając jego słowa, że „chrześcijanin to człowiek, który żyjąc na świecie, nie da się opanować światu całkowicie”.

Eucharystia celebrowana była w inowrocławskim kościele pw. Zwiastowania NMP, w którym śp. kard. Józef Glemp został ochrzczony 18 grudnia 1929 roku. Po latach tak o sobie pisał: „Urodzony chłopiec był tak wątły, że tego samego dnia chrztu udzielił ksiądz wikariusz Ludwik Sobieszczyk, później zesłany do Dachau. I tak z życiem doczesnym zaczęło się życie łaski w Chrystusie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję