Reklama

Niedziela Wrocławska

Miłość, która przekracza granice życia

We Wrocławiu trwa tydzień poświęcony Edycie Stein. W tym czasie odbywa się szereg wydarzeń jej dedykowanych.

Marzena Cyfert

Wprowadzenie relikwii św. Teresy Benedykty od Krzyża do kaplicy PWT

Wprowadzenie relikwii św. Teresy Benedykty od Krzyża do kaplicy PWT

W Domu Edyty Stein miała miejsce konferencja „Osoba i płeć. Doświadczenia i nauczanie Edyty Stein wobec dzisiejszych prądów ideowych”. Uczestnicy konferencji wzięli udział w Eucharystii w kaplicy PWT, podczas której wprowadzone zostały relikwie św. Teresy Benedykty od Krzyża. Relikwie wprowadził rektor PWT ks. prof. Sławomir Stasiak. Przewodniczył też koncelebrowanej Mszy św. i wygłosił homilię.

– Spotykamy się tutaj z okazji konferencji poświęconej św. Teresie Benedykcie od Krzyża, Edycie Stein. Wielkiej Wrocławiance, Europejce i kobiecie wielkiej wiary. Już sama informacja o jej życiu jako wybitnego filozofa robi na nas ogromne wrażenie. Oto co można przeczytać na jej temat w powszechnie dostępnych mediach: napisała i obroniła u Husserla rozprawę doktorską „O zagadnieniu wczucia”, spotkała wtedy Maxa Schelera. Dzięki Schelerowi pojawiło się przed nią zjawisko wiary, problem wiary. Poznała wtedy także swojego późniejszego przyjaciela Romana Ingardena, świadka jej duchowych przeżyć. Na jednym oddechu wymienia się trzy postacie genialnej fenomenologii filozoficznej. I to byli jej przyjaciele – mówił ksiądz rektor.

Przypomniał, że po śmierci swojego przyjaciela Reinacha przeżyła swoje nawrócenie na chrześcijaństwo.

– Skupiamy się na Edycie Stein jako na wybitnym filozofie. Ale zapominamy, że dla niej fundamentem do uprawiania filozofii była wiara – mówił ksiądz profesor i przypomniał wydarzenie związane z lekturą św. Teresy z Avila.

– Wiara to jest to, co św. Teresę Benedyktę od Krzyża, Edytę Stein, inspirowało w jej życiu najbardziej. Naturalnym skutkiem tego stanu rzeczy było przyjęcie przez nią 1 stycznia 1922 r. sakramentu chrztu i pierwszej Komunii św. 2 lutego 1922 r. przyjęła sakrament bierzmowania. I właśnie w tym kontekście w dzisiejszej liturgii słowa w Liście św. Pawła Apostoła do Galatów pojawiają się jakże znamienite i niemal obrazujące samą Teresę Benedyktę słowa: „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus. A zatem, trwajcie w niej i nie poddawajcie się na nowo pod jarzmo niewoli” – nauczał ksiądz rektor i wyjaśnił pojęcie wolności i jarzma niewoli w ujęciu św. Pawła.

Reklama

– Czym jest wolność, pokazała nam ta, której dedykujemy dzisiejszy dzień. Nie tylko wybitny fenomenolog, ale kobieta głębokiej wiary. Wiary, która poprowadziła ją do śmierci męczeńskiej w Auschwitz 9 sierpnia 1942 r. Św. Teresa Benedykta doskonale rozumiała wolność jako rzeczywistość ukierunkowaną na Jezusa Chrystusa, a nie jako wolność od wszystkich obowiązujących człowieka zasad – mówił kapłan, zaznaczając, że jarzmem z kolei jest grzech, któremu podlega każdy człowiek.

– Wiara doprowadziła św. Teresę Benedyktę do zgłębienia tajemnicy Boga, miłość do Niego zaprowadziła ją do komory śmierci; miłość, która przekracza granice życia; miłość, która pomimo śmierci wykwita zwycięstwem. Stąd jej relikwie umieszczone w kwiecie róży, jakby pokazujące tę miłość, która jest trudna. Tu jest miłość, która rozkwita kwiatem dającym życie – mówił ksiądz rektor.

Na koniec pozdrowił wszystkich uczestników konferencji i przybyłych na Eucharystię oraz życzył owocnych obrad.

2022-10-11 20:52

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

2023-01-24 20:30

[ TEMATY ]

czyściec

stock.adobe.com

Nieprzeliczona, nieobjęta wprost myślą jest rozmaitość tych mąk, gdyż każda wina ma swój odpowiednik w cierpieniu. Najstraszniejszą męką duszy jest tęsknota za Bogiem, którą odczuwa stale z wyjątkiem okresu, który spędza w niektórych kręgach czyśćca, gdzie niemożność zwracania się do Niego myślą – jest najokrutniejszą męką właśnie.

We wszystkich zresztą innych kręgach dusza rwie się ku górze, ku światłu, ku Bogu i cierpi z powodu niemożności zbliżenia się do Niego przez swoje nieodpokutowane jeszcze winy. Żadne pragnienie, do jakiego serce ludzkie jest zdolne, nie może się z tym równać, gdyż jest to pragnienie powrotu do swego Stwórcy i Pana wiedzącej, wyzwolonej już z ciasnoty zmysłów, nieśmiertelnej duszy. Bóg ciągnie ją ku sobie jak olbrzymi o prze-możnej, obezwładniającej sile magnes. Tęsknota za Bogiem jest więc czymś, czego dusza wyzbyć się nie może, tak jak ślepe, bezwolne opiłki metalu nie mogą przestać rwać się ku przyciągającym je biegunom. Tęsknota ta jest więc niejako tłem, na którym zarysowują się rozmaite desenie i zygzaki cierpień, udręczeń i stanów pokutującej duszy.

CZYTAJ DALEJ

Londyński „bohater deskorolki” na drodze do świętości

2023-01-29 18:19

[ TEMATY ]

święty

Hiszpania

stock.adobe.com

W Madrycie rozpoczął się proces beatyfikacyjny 39-letniego Hiszpana, zwanego „bohaterem deskorolki”. Oddał swoje życie za innych, próbując powstrzymać terrorystów podczas ataku w centrum Londynu w 2017 roku.

Zanim sam został zabity, Ignacio Echeverría ocalił życie wielu ludzi. Do dramatu doszło 3 czerwca 2017 r. na Borough Market, największym targu spożywczym w Londynie, przy London Bridge. Ignacio był w drodze do skateparku, by spotkać się z przyjaciółmi, gdy zauważył mężczyznę, który z nożem rzucił się na policjanta, a następnie zaatakował kobietę. Wcześniej bandyci wjechali w tłum furgonetką. Ignacio chwycił deskorolkę i uderzył nią jednego z napastników, dzięki czemu kilkoro ludzi zdążyło uciec. Wtedy zobaczył drugiego terrorystę, atakującego policjanta. Zanim ruszył w jego stronę, został dwukrotnie pchnięty nożem w plecy. Zmarł z powodu odniesionych ran.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś: problemem wielu wiernych może być zbytnie przywiązanie do przeszłości

2023-01-30 12:22

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś odprawił dziś Eucharystię z okazji trzydziestej rocznicy erygowania kaplicy w siedzibie Caritas Diecezji Łódzkiej. W kwietniu 1990 roku, kiedy reaktywowano Caritas Diecezji Łódzkiej, rozpoczęto starania o odzyskanie budynku przy ulicy Gdańskiej 111. Obiekt został kupiony przez biskupa Tymienieckiego w 1926 roku, a następnie zagarnięty, przez władze państwowe w 1950 roku. Budynek, który stał się siedzibą Caritas, odzyskano w 1991 roku. Po generalnym remoncie w 1993 roku utworzono w nim kaplicę, której patronem został bł. o. Rafał Chyliński z Łagiewnik.

W homilii metropolita łódzki odwołując się do Ewangelii, podkreślił, że problemem wielu wiernych może być zbytnie przywiązanie do przeszłości. - Bywa, że jesteśmy tak zanurzeni w przeszłości, że chcielibyśmy w niej mieszkać. Takie podejście wyrywa nas z miejsca, gdzie powinniśmy żyć. Porzucamy miejsce, które Bóg nam dał na dziś, na teraz. Historia nie jest po, to by dać się przykuć łańcuchem do pomnika – podkreślił kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję