Reklama

Niedziela Wrocławska

Nowe organy będą uczyć

Abp Józef Kupny inaugurował nowy rok akademicki w Metropolitalnym Studium Organistowskim we Wrocławiu i poświęcił organy.

Magdalena Lewandowska

Abp Józef Kupny poświęcił organy w studium organistowskim.

Abp Józef Kupny poświęcił organy w studium organistowskim.

Organy znajdujące się w sali koncertowej Metropolitalnego Studium Organistowskiego zostały wybudowane przez firmę organmistrzowską Dariusza Zycha z Wołomina w 2020 roku, jednak ze względu na pandemię dopiero teraz mogły zostać poświęcone. – Przekazujemy instrument wykonany z najlepszych materiałów i cieszę się, że w jego wykonaniu nie musieliśmy poszukiwać żadnych kompromisów. To bardzo ważne, żeby młodzi adepci wkraczający w zawód organisty uczyli się na dobrych instrumentach – mówił podczas uroczystości Dariusz Zych.

– Ogromnie się cieszę, że słuchacze studium będą mogli kształcić się na instrumencie tak wysokiej klasy. Robi wrażenie – mówił abp Józef Kupny i dziękował za dobrą współprace z firmą Zych. Metropolita przypomniał także początki korzystania z instrumentów organowych w liturgii, podkreślając, że jednym z pierwszych miejsc na Dolnym Śląsku, gdzie pojawiły się organy był kościół w Trzebnicy. – Jesteśmy dzisiaj świadkami historycznej chwili i wpisujemy się niejako w długą tradycję budowy wspaniałych instrumentów na ziemiach dolnośląskich. Wierzę, że organy będą służyły słuchaczom studium w doskonaleniu ich warsztatu, a w ten sposób przyczynią się także do upiększenia liturgii w naszych kościołach.

Dziękując za wspaniałą współpracę i zasługi dla archidiecezji wrocławskiej abp Józef Kupny uhonorował numizmatem metropolity ks. prof. Zdzisława Madeja, dyrektora Studium Organistowskiego oraz Dariusza Zycha, właściciela firmy organmistrzowskiej. Odsłonięto także tablicę pamiątkową. Na zakończenie uroczystości uczestnicy wysłuchali koncertu Toccata i fuga d-moll J.S. Bacha w wykonaniu prof. Andrzej Garbarka.

– Muzyk kościelny, który ma pomagać wiernym w modlitwie i przeżywaniu wiary musi być świadomy tego, że muzyka organowa jest formą przepowiadania Ewangelii Chrystusa. Dlatego nawet najbardziej wykształcony organista posługujący się bogatym repertuarem śpiewów liturgicznych, znający techniki budowy instrument, bez odpowiedniej formacji będzie wyłącznie rzemieślnikiem – podkreśla ks. prof. Zdzisław Madej, dyrektor studium. – Formowanie organistów to niezwykle ważne zadanie. Nowy instrument daje możliwość nie tylko technicznego, ale także duchowego rozwoju. Decyzja księdza arcybiskupa o wybudowaniu nowych organów sprawiła, że proces edukacyjny obejmujący przynajmniej trzy kwestie: formację duchową, liturgiczną i muzyczną wkracza na inny poziom i otwiera nam nowe perspektywy. Myślimy już o konkursie organowym na tym instrumencie czy o kursach mistrzowskich – dodaje.

2022-10-11 14:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Kaplica jest sercem tego domu

2023-02-07 16:58

[ TEMATY ]

młodzież

rekolekcje powołaniowe

rekolekcje młodzieżowe

Rokitno sanktuarium

ks. Damian Drop

Dom Młodych w Rokitnie

Katarzyna Krawcewicz

Ks. Damian Drop zaprasza do Domu Młodych w Rokitnie

Ks. Damian Drop zaprasza do Domu Młodych w Rokitnie

Jakiś czas temu pisaliśmy o Domu Młodych powstającym przy sanktuarium w Rokitnie. Dziś prawie cały budynek jest już gotowy. Pozostało jeszcze to, co najważniejsze – kaplica.

- Kaplica to tak naprawdę serce tego domu – mówi ks. Damian Drop. – Dlatego nie chcemy się spieszyć, ale staramy się, by wyszło najpiękniej jak się da. Mamy dużo fajnych pomysłów na tę kaplicę, wciąż też pojawiają się nowe. Więc myślę, że to będzie naprawdę piękne miejsce, gdzie młodzież będzie mogła słuchać Pana Boga.

CZYTAJ DALEJ

Powstańczy duch księży z Bodzentyna

2023-02-08 09:03

Agnieszka Dziarmaga

„Ten piekielny kler katolicki doprowadzi mnie do pasji” – pisał w 1861 r. namiestnik Michał Gorczakow. To właśnie księżom odpowiedzialnym za rozbudzenie ducha patriotycznego na ziemi bodzentyńskiej, nieco zapomnianym, poświęcone były obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

Przypomniano postaci: proboszcza ks. Antoniego Chłudy i wikariuszy ks. Antoniego Omińskiego i ks. Izydora Ciąglińskiego. Baner przy wejściu na plac kościelny głosił: „Tu zaczęło się postanie styczniowe”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję